Faktoring dla rolników – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Faktoring dla rolników – wszystko co musisz o nim wiedzieć

kombajn na polu podczas zachodu słońca

Faktoring to usługa, która polega na finansowaniu faktur o odroczonych terminach płatności. Na co dzień korzystają z niej przedsiębiorcy, którzy nie mogą sobie pozwolić na czekanie kilkudziesięciu dni na zapłatę od kontrahentów. Coraz częściej dotyczy to rolników, którzy również potrzebują żywej gotówki na niezbędne wydatki, zamiast środków zamrożonych w fakturach. A jak wygląda taka usługa faktoringu dla rolnictwa?

Czym jest faktoring dla rolnictwa?

Zacznijmy od tego, że stronami umowy faktoringowej są:

  • faktorant, czyli w tym przypadku rolnik, który sprzedaje towar lub wykonuje usługę na rzecz kontrahenta,
  • faktor, czyli firma faktoringowa, która wypłaca zaliczkę faktoringową.

Po wykonaniu usługi czy sprzedaży towaru rolnik wystawia kontrahentowi fakturę. Jeśli nie chce czekać na gotówkę do momentu, aż upłynie termin płatności, może przekazać tę fakturę do firmy faktoringowej. Następnie faktor wypłaca rolnikowi tzw. zaliczkę faktoringową w wysokości około 80-100% wartości faktury brutto. Reszta środków trafi na konto rolnika, gdy tylko jego kontrahent opłaci fakturę.

Dzięki temu rolnik niemalże od razu dysponuje gotówką, którą może przeznaczyć na dowolny cel. Jednocześnie może zaoferować klientom faktury o odroczonym terminie płatności, co sprawia, że jego oferta jest bardziej konkurencyjna. Co więcej, niektórzy potencjalni klienci są w stanie zapłacić większą stawkę, byle tylko móc rozliczyć się w późniejszym terminie.

Szukasz najlepszej oferty finansowania faktur? Sprawdź Ranking Firm Faktoringowych serwisu FirmowaKasa.

 

Z jakiego rodzaju faktoringu mogą skorzystać rolnicy?

Chcąc skorzystać z faktoringu, warto pamiętać o tym, że jest to bardzo zróżnicowana usługa. W praktyce oznacza to, że rolnicy mają do wyboru kilka rodzajów faktoringu, w zależności od wybranego kryterium. Jakie są zatem rodzaje faktoringu?

Przede wszystkim usługę faktoringu możemy podzielić ze względu na przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta. W takim przypadku mamy do czynienia z:

  • faktoringiem pełnym – ryzyko niewypłacalności kontrahenta zostaje przeniesione na faktora,
  • faktoringiem niepełnym – ryzyko niewypłacalności pozostaje przy faktorancie.

Do tego dochodzi jeszcze tzw. faktoring mieszany, w którym firma faktoringowa i rolnik dzielą się ryzykiem niewypłacalności kontrahenta w zależności od kwoty (więcej informacji o tym, czym jest faktoring mieszany, znajdziesz tutaj).

Mówiąc o rodzajach faktoringu, możemy także podzielić tę usługę w zależności od profilu odbiorcy. Pod tym względem wyróżniamy faktoring krajowy oraz zagraniczny.

Poza tym faktoring dzielimy ze względu na czas otrzymania płatności od faktora. W takim przypadku mamy do czynienia z:

  • faktoringiem zaliczkowym – rolnik najpierw dostaje około 80-90% wartości faktury brutto, a resztę otrzymuje po tym, jak kontrahent opłaci fakturę,
  • faktoringiem dyskontowym – rolnik od razu utrzymuje pełną kwotę, na jaką opiewa wystawiona przez niego faktura,
  • faktoringiem wymagalnościowym – ma na celu zmobilizowanie kontrahenta do terminowego rozliczenia faktury.

Rolnicy mogą także skorzystać z tzw. faktoringu odwrotnego, inaczej nazywanego finansowaniem zakupów. W tym przypadku firma faktoringowa opłaca fakturę, którą rolnik otrzymał od swojego dostawcy. Z kolei rolnik rozlicza się z faktorem w późniejszym terminie.

 

Kiedy rolnik może skorzystać z faktoringu?

Faktoring jest usługą, która jest stosunkowo łatwo dostępna, a firmy faktoringowe nie mają zaporowych wymagań w stosunku do potencjalnych faktorantów. Przede wszystkim, aby skorzystać z tej usługi, należy wystawiać faktury o odroczonym terminie płatności. Poza tym wiele zależy od wielkości gospodarstwa rolnego, uzyskiwanych przychodów, a także rzetelności kontrahentów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że faktoring jest usługą bardzo elastyczną, którą w większości przypadków można z łatwością dopasować do własnych potrzeb.  

➡  Zastanawiasz się, czy faktoring sprawdzi się w Twoim przypadku? Poznaj wady i zalety faktoringu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *