Czym jest faktoring mieszany?

Czym jest faktoring mieszany?

uśmiechnięty mężczyzna pracuje na laptopie przy lapmie w biurze

Faktoring pełny czy faktoring niepełny? Oto jest pytanie…, które zadaje sobie wielu przedsiębiorców, chcących skorzystać z finansowania faktur. A gdyby tak udało się połączyć zalety obu tych rozwiązań? Dokładnie w taki sposób powstał faktoring mieszany. Usługa, która łączy elementy faktoringu pełnego i niepełnego. Sprawdźmy zatem, na czym polega faktoring mieszany.

 

Jakie są rodzaje faktoringu?

Faktoring nie jest jedną konkretną usługą, ale rozwiązaniem, które każdy przedsiębiorca może dopasować do swoich potrzeb. Z kolei faktoring mieszany jest tylko jednym z kilku rodzajów tej usługi. Jednak, aby zrozumieć istotę faktoringu mieszanego, musimy najpierw dobrze poznać różnice pomiędzy faktoringiem pełnym i niepełnym.

Nie wiesz, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje faktoringu? Koniecznie przeczytaj artykuł, w którym wyjaśniamy, jakie są rodzaje faktoringu.

 

Na czym polega faktoring niepełny?

Faktoring niepełny nazywany jest również faktoringiem z regresem. Usługa ta polega na tym, że firma faktoringowa wykupuje od przedsiębiorcy należność, wynikającą z wystawionej przez niego faktury z odroczonym terminem płatności. Natomiast tzw. ryzyko niewypłacalności kontrahenta zostaje przy przedsiębiorcy. Co to oznacza?

Jak zapewne wiesz, w przypadku faktoringu, faktor najpierw wypłaca przedsiębiorcy zaliczkę w wysokości 80-90% wartości faktury brutto. Pozostała kwota trafia do przedsiębiorcy później. W momencie, gdy kontrahent opłaci fakturę. Jeśli zrobi to w przewidzianym do tego terminie, to wszystko jest w porządku. Schody zaczynają się, gdy termin płatności faktury minie, a po przelewie od kontrahenta nie będzie śladu.

Niestety, ale w takim przypadku to przedsiębiorca musi z własnych środków oddać zaliczkę faktorowi. Również samodzielnie musi podjęć działania, które mają na celu odzyskanie należności od kontrahenta.

Z tego względu faktoring niepełny to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy współpracują ze stałą bazą kontrahentów i mieli już okazję przekonać się o ich rzetelności. W ten sposób przedsiębiorca minimalizuje ryzyko, że będzie musiał oddać zaliczkę firmie faktoringowej. Natomiast tego ryzyka nie ma w ogóle w przypadku faktoringu pełnego.

 

Na czym polega faktoring pełny?

Faktoring pełny to inaczej faktoringiem bez regresu. W przypadku tej usługi firma faktoringowa nie tylko wykupuje należności od przedsiębiorcy, ale również bierze na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Oznacza to, że jeśli Twój kontrahent nie opłaci faktury w terminie, to po stronie faktora będzie leżało podjęcie działań, mających na celu odzyskanie należności. Natomiast Ty jako przedsiębiorca nie będziesz musiał zawracać sobie tym głowy. Żadnego upominania kontrahenta czy dopraszania się o zapłatę faktury. Nie musisz także z własnych środków oddawać zaliczki, którą otrzymałeś od faktora, jak ma to miejsce w przypadku faktoringu niepełnego. Wygodne rozwiązanie, prawda?

Jednak taka wygoda kosztuje. Z tego względu nie każdemu przedsiębiorcy opłaca się zawrzeć umowę faktoringową na zasadach faktoringu pełnego. Najczęściej z tego rozwiązania korzystają większe firm, szczególnie gdy podejmują współpracę z nowymi kontrahentami.

Więcej informacji na temat tego, na czym polega faktoring pełny i faktoring niepełny znajdziesz w tym artykule.

 

Na czym polega faktoring mieszany?

Podsumowując zalety i wady faktoringu pełnego i niepełnego, możemy powiedzieć, że ten pierwszy zapewnia przedsiębiorcy większe bezpieczeństwo, ale zarazem jest bardziej kosztowy. Z kolei faktoring niepełny jest tańszy i łatwiej dostępny, ale bardziej ryzykowny z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Jest jednak jeszcze jedno rozwiązanie, które łączy elementy faktoringu pełnego i niepełnego. Jest nim właśnie faktoring mieszany. Istota faktoringu mieszanego polega na tym, że faktor i faktorant dzielą się ryzykiem niewypłacalności kontrahenta. Faktor przejmuje ryzyko tylko do pewnej kwoty, a po jej przekroczeniu ryzyko zostanie przeniesione na przedsiębiorcę.

Oznacza to, że do określonego limitu faktora i przedsiębiorcę obowiązują zasady faktoringu pełnego, a po jego przekroczeniu zaczynają obowiązywać zapisy charakterystyczne dla faktoringu niepełnego. W praktyce wygląda to tak, że gdy kontrahent nie opłaci faktury na czas, to do określonego limitu dług pokrywany jest przez firmę faktoringową, a po przekroczeniu tego limitu, za dług odpowiada przedsiębiorca. A w przypadku, gdy zadłużenie się zmniejsza, ryzyko niewypłacalności przesuwane jest na faktora.

Nie wiesz, na jaki limit faktoringowy możesz liczyć? Koniecznie przeczytaj artykuł o tym, czym jest limit faktoringowy.

 

Który faktoring wybrać?

Na tak postawione pytanie nie jest łatwo dać jednoznaczną odpowiedź. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji Twojej firmy. Jeśli masz stałych i sprawdzonych kontrahentów, zapewne faktoring niepełny
w zupełności Ci wystarczy. Natomiast gdy często podejmujesz współpracę z nowymi partnerami biznesowymi, lepszą opcją będzie faktoring pełny. Jednak gdy nie do końca odpowiadają Ci koszty tej usługi, postaw właśnie na faktoring mieszany.

Wybór rodzaju faktoringu to jeszcze nie wszystko. Liczy się również firma faktoringowa, z którą podpiszesz umowę. W naszym Rankingu Firm Faktoringowych znajdziesz i porównasz wiele ofert, spośród których znajdziesz najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *