Faktoring – wady i zalety finansowania faktur

Najlepsze oferty finansowe dla Twojej firmy

Faktoring – wady i zalety finansowania faktur

dwie dłonie wskazujące kciuk w górę i w dół

Co chwilę słyszysz, że powinieneś skorzystać z faktoringu? Nic w tym dziwnego. W końcu firm faktoringowych jest całkiem sporo, a i kontrahenci coraz częściej proszą o faktury o odroczonych terminach płatności. Jednak zanim zdecydujesz się na finansowanie faktur, przyjrzyj się zaletom
i wadom, jakie oferuje to rozwiązanie.


Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na faktoring?

Popularność faktoringu w Polsce rośnie, ponieważ coraz więcej przedsiębiorców ma dość czekania po kilkadziesiąt dni na zapłatę za wykonaną usługę czy sprzedany towar. Oczywiście jest to w pełni zrozumiała sytuacja. Gotówka, która zamrożona jest w fakturach, nie pozwoli na opłacenie podatków, wynagrodzenia dla pracowników czy dostawców. Za to faktycznie środki na koncie firmowym są nieocenione. Dlaczego zatem warto korzystać z faktoringu?

Szukasz sprawdzonej firmy faktoringowej? Sprawdź nasz ranking firm faktoringowych.

 

Faktoring natychmiast poprawia płynność finansową firmy

Mechanizm faktoringu jest banalnie prosty. Ty wystawiasz kontrahentowi fakturę o odroczonym terminie płatności i następnie przekazujesz ją do firmy faktoringowej, z którą współpracujesz. Dzięki temu około 80-100% wartości faktury trafi na konto Twojej firmy w ciągu 1-2 dni.

Korzystając z faktoringu, od razu otrzymujesz pieniądze na podatki, ponowne zatowarowanie i opłacenie pracowników. A przecież bez tego Twoja firma nie byłaby w stanie funkcjonować.

 

Łatwy dostęp do faktoringu

Jeśli prowadzisz swoją firmę już od jakiegoś czasu, to wiesz, że niełatwo jest uzyskać kredyt czy inne finansowanie własnej działalności. Bankowe procedury są zazwyczaj żmudne, a pieniądze przyznawane są najczęściej wtedy, gdy Twoja firma radzi sobie świetnie.

Natomiast w przypadku faktoringu wiele procedur jest uproszczonych, a formalności są ograniczone do niezbędnego minimum. Nie ma tutaj mowy o przedstawianiu biznesplanu czy szczegółowej analizy finansowej Twojej firmy. Chyba że mówimy o idealnym skrojeniu oferty pod Twoje potrzeby.

Dzięki temu możliwość korzystania z faktoringu jest łatwo dostępna, zarówno w przypadku dużych, jak i małych firm. Wszelkie formalności można załatwić przez internet, a rozpatrzenie wniosku w przypadku niewielkich limitów faktoringowych (tutaj więcej na temat limitu faktoringowego) to kwestia dosłownie 15 minut.

 

Faktoring dla małych i dużych firm

To oczywiste, że duże przedsiębiorstwa mają zupełnie inne potrzeby w zakresie finansowania faktur niż jednoosobowe działalności gospodarcze. A co najważniejsze, firmy faktoringowe doskonale zdają sobie z tego sprawę. Dlatego bez trudu znajdziesz ofertę faktoringu z kilkusettysięcznym limitem faktoringowym lub szybki faktoring, z którego możesz skorzystać jednorazowo. Oczywiście zawsze możesz dokładanie dopasować ofertę do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Poza tym, z faktoringu możesz skorzystać zarówno, gdy prowadzisz interesy w Polsce, jak i z zagranicznymi kontrahentami.

 

Pomoc w nadzorowaniu płatności

Kolejną zaletą faktoringu są dodatkowe usługi, do których możemy uzyskać dostęp. Jest to przede wszystkim monitorowanie kontrahentów, a także wsparcie, gdy partner biznesowy nie płaci na czas.

Co równie ważne, już sam fakt korzystania z faktoringu wpływa na kontrahentów mobilizująco. Dzięki temu pieniądze otrzymujesz na czas i nie musisz zamartwiać się, jak odzyskać zaległe należności.

 

Wydłużenie terminu płatności

Z faktoringu korzystają przede wszystkim firmy, które często wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Jednak faktoring to również sposób na to, aby wydłużyć terminy płatności za kupowane przez Twoją firmę towary lub usługi. A to wszystko za sprawą faktoringu odwrotnego, czyli finansowaniu zakupów.

W tym przypadku podpisujesz umowę z faktorem, który w Twoim imieniu opłaca fakturę, jaką otrzymałeś od dostawcy. Dzięki temu możesz na raz kupić więcej surowców lub skorzystać z dodatkowych rabatów za szybkie rozliczenie. Przy czym Twoja firma faktycznie zapłaci za zakup firmie faktoringowej w późniejszym terminie, ustalonym pomiędzy Tobą a firmą faktoringową.

 

Jakie wady ma faktoring?

Do największych wad faktoringu można zaliczyć koszt tej usługi. Firmy faktoringowe pobierają opłaty za finansowanie faktur i często koszt może być wyższy niż np. koszt kredytu bankowego. Wszystko jednak zależy od rodzaju usługi, jaki wybrałeś i pakietu dodatkowych usług. Dlatego dokładnie przejrzyj oferty faktoringu, zanim zdecydujesz się na jedną z nich.

Mimo wszystko na plus najlepszych firm faktoringowych musimy zaliczyć jasne zasady współpracy z przedsiębiorcami. Dzięki temu dokładnie wiesz, ile zapłacisz za faktoring, więc możesz przeliczyć, czy faktycznie Ci się to opłaca. Nie zapomnij również, że koszt faktoringu możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Niektórzy przedsiębiorcy obawiają się, że korzystanie z faktoringu pogorszy ich relacje z kontrahentami. Obawa ta zazwyczaj towarzyszy mniejszym firmom, które współpracują z dużym, dominującym partnerem biznesowym.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z kilku rzeczy. Po pierwsze, faktoring staje się coraz bardziej popularny i rośnie świadomość tej usługi wśród przedsiębiorców, więc rzadziej mają oni problem z tym, że z takiej usługi korzystasz. Po drugie, zawsze możesz zdecydować się na faktoring cichy, o którym Twój kontrahent się nie dowie (więcej informacji na temat tego, dlaczego przedsiębiorcy wybierają faktoring cichy, znajdziesz tutaj). A po trzecie, zastanów się, czy na pewno chcesz współpracować z partnerem biznesowym, który nie chce, abyś korzystał z faktoringu. Czy jego niechęć nie wynika czasem z tego, że nie zamierza on rozliczyć się z Tobą w terminie?

Jest jeszcze jedna wada faktoringu, która dotyczy jego niepełnej wersji, czyli tzw. faktoringu z regresem. W tym przypadku nie dochodzi do cesji wierzytelności, więc gdy kontrahent nie opłaci faktury w terminie, będziesz musiał z własnych środków oddać zaliczkę faktoringową firmie faktoringowej. Taki problem nie występuje w przypadku faktoringu pełnego, ale ta usługa jest droższa i nie każda firma może sobie na nią pozwolić.

Poza tym dla wielu firm wadą faktoringu jest mnogość firm faktoringowych, które świadczą takie usługi. Przez to ciężko jest zdecydować się, na jedną z nich. Możesz jednak skorzystać z naszego rankingu firm faktoringowych, który pozwoli Ci porównać poszczególne oferty najlepszych firm faktoringowych.

Wiesz już, jakie zalety i wady wiążą się z faktoringiem. Teraz przyszedł czas, abyś dokładnie przeanalizował swoje potrzeby i zadecydował, czy to rozwiązanie sprawdzi się również w Twojej firmie.

 

 

Jedna odpowiedź

  1. Mateusz pisze:

    Sam korzystam z faktoringu i sobie chwalę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *