Czym jest faktoring wymagalnościowy?

Czym jest faktoring wymagalnościowy?

kalendarz z zaznaczoną konkretną datą

Choć korzystanie z faktoringu staje się w Polsce coraz bardziej popularne, to wciąż wielu przedsiębiorców waha się, czy usługa ta faktycznie jest opłacalna. Jednak nie powinno nas to dziwić, gdyż pod tym pojęciem kryje się tak naprawdę kilka różnych sposobów finansowania, i nie każdy z nich będzie odpowiedni dla każdej firmy. Dziś przyjrzymy się, na czym polega jeden z nich, a mianowicie faktoring wymagalnościowy. Zaczynajmy!

Dlaczego warto korzystać z faktoringu?

Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą, zdaje sobie sprawę, że zachowanie płynności finansowej jest kluczowe w prowadzeniu biznesu. Można mieć wielu kontrahentów, ale jeśli część z nich nie będzie rozliczała się z nami na czas, w końcu zabraknie mam środków na własne wydatki.

Problemem są również faktury o odroczonych terminach płatności. Gdy pieniądze są zamrożone
w fakturach przez 30, 60, a nawet 90 dni, musimy sięgać po dodatkowe rozwiązania, aby opłacić własne należności i rozliczyć się z dostawcami.

I w takich przypadkach świetnie sprawdza się faktoring, czyli usługa finansowania faktur. Dzięki niej przedsiębiorca zawsze dysponuje środkami na firmowe wydatki i może skutecznie prowadzić swoją działalność. Jednak faktoring nie jest jednorodną usługą. Sprawdźmy zatem, jakie są rodzaje faktoringu.

Szukasz najlepszej oferty faktoringowej? Sprawź naszą stronę o faktoringu z rankingim firm faktoringowych.

 

Jakie są rodzaje faktoringu?

Usługi faktoringowe można wyróżniać ze względu na szereg kryteriów. Najpopularniejszym z nich jest kwestia ryzyka niewypłacalności kontrahenta. I tak na przykład przy faktoringu pełnym ryzyko to przenoszone jest na firmę faktoringową, a przy faktoringu niepełnym pozostaje ono po stronie przedsiębiorcy.

Poza tym mamy jeszcze inne podziały. Możemy korzystać z faktoringu krajowego lub międzynarodowego, w zależności od tego, czy współpracujemy z kontrahentami z Polski, czy z zagranicy. Co więcej, w przypadku faktoringu międzynarodowego wyróżniamy także faktoring eksportowy i faktoring importowy.

Do tego dochodzi podział na faktoring cichy i jawny, a jeszcze inną usługą jest faktoring odwrotny, czyli finansowanie zakupów.

Jednak tutaj przyjrzymy się bliżej faktoringowi wymagalnościowemu, dzięki któremu zawsze otrzymujemy zapłatę na czas. Jak to jest możliwe?

Nie wiesz, jaki faktoring wybrać? Sprawdź, jakie wyróżniamy rodzaje faktoringu.

 

Na czym polega faktoring wymagalnościowy?

Faktoring wymagalnościowy polega na tym, że firma faktoringowa wypłaca przedsiębiorcy należność
w terminie upłynięcia płatności danej faktury. Oczywiście, jeśli do tej chwili nie zrobi tego sam kontrahent. Jak widać, jest to zupełnie inna sytuacja niż w faktoringu tradycyjnym, w przypadku którego faktor od razu przelewa środki na konto przedsiębiorcy. Jednak wynika to z faktu, że cel faktoringu wymagalnościowego i tradycyjnego jest nieco inny.

Przy zwykłym faktoringu przedsiębiorca otrzymuje zapłatę wcześniej, niż wynika to z terminu płatności na fakturze. Dzięki temu od razu dysponuje gotówką, co pozwala mu rozliczać własne zobowiązania i opłacać podwykonawców. Natomiast przy faktoringu wymagalnościowym nie chodzi o to, aby wcześniej dostać pieniądze, ale by zyskać pewność, że trafią one na konto w danym terminie.

Pamiętajmy, że faktury o odroczonych terminach płatności to tylko jedna kwestia. Jeśli przedsiębiorca współpracuje z wieloma kontrahentami i pilnuje, aby terminy płatności nie powodowały zatorów płatniczych, to płynność firmy powinna zostać zachowana. W takim przypadku problemem są przede wszystkim kontrahenci, którzy nie opłacają faktur na czas. Jednak dzięki faktoringowi wymagalnościowemu przedsiębiorca wie, że pieniądze znajdą się na jego koncie w terminie, bez względu na ewentualne opóźnienia ze strony kontrahenta. W tym sensie faktoring wymagalnościowy ma charakter prewencyjny, dzięki czemu przedsiębiorca nie zostaje ze swoimi zobowiązaniami na lodzie.

Działasz w branży produkcyjnej? Sprawdź, nasz artykuł o faktoringu dla firm produkcyjnych.

 

Dlaczego warto korzystać z faktoringu wymagalnościowego?

Faktoring wymagalnościowy to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą mieć pewność, że otrzymają płatność na czas. Warto po nie sięgać, gdy już w przeszłości zdarzało się, że należności nie docierały na konto w terminie. Poza tym faktoring wymagalnościowy sprawdzi się, gdy sami mamy szereg zobowiązań, które chcemy spłacać terminowo, a to z kolei uzależnione jest od wpływów na nasze konto.

Dodajmy jeszcze, że faktoring wymagalnościowy jest tańszy od faktoringu zwykłego. A to wszystko dlatego, że firmy faktoringowe w tym pierwszym przypadku nie naliczają odsetek, tylko pobierają opłatę w postaci prowizji i marży.

Różnorodność usług, jakie oferuje faktoring, sprawia, że jest to rozwiązanie praktycznie dla każdego przedsiębiorcy. Jeśli faktury z odroczonym terminem płatności nie stanowią dla Ciebie problemu, ale opóźnienia w ich dotrzymaniu już tak, wybierz po prostu faktoring wymagalnościowy. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *