Zielona energia dla firm. Ekologiczne rozwiązania dla Twojego biznesu

Zielona energia dla firm. Ekologiczne rozwiązania dla Twojego biznesu

We współczesnym świecie świadomość ekologiczna rośnie na znaczeniu. Dostrzegają to również przedsiębiorcy, dla których inwestycja w zieloną energię staje się coraz istotniejszą strategią biznesową. Firmy na całym świecie inwestują w odnawialne źródła energii elektrycznej, dbając o zrównoważony rozwój. Dlaczego warto się nią zainteresować?

Czym jest zielona energia i dlaczego firmy na nią stawiają?

Co to jest zielona energia? Zielona energia jest pozyskiwana z odnawialnych źródeł, takich jak słońce, wiatr, woda i biomasa. Naturalne źródła energii nie generują emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Dodatkowo wyprodukowana w ten sposób energia nie wyczerpuje się i działa na zasadzie cyklu zamkniętego, co oznacza, że nie wpływa negatywnie na naszą planetę.

Spalanie węgla staje się zbyt kosztowne zarówno pod względem środowiskowym, jak i biznesowym. Właśnie dlatego jesteśmy światkami transformacji energetycznej. Produkcja energii odnawialnej uważana jest za przyszłość światowego biznesu. Dowiedz się dlaczego przedsiębiorstwa coraz częściej ją wybierają.

Zielona energia to energia przyszłości: Dlaczego przedsiębiorstwa zielonej energii rosną w siłę?

Na naszych oczach odbywa się transformacja energetyczna. Produkcja energii odnawialnej nie jest już tylko ideą, ale dochodowym biznesem. Popyt na zieloną energię dla firm będzie rosnąć w ciągu najbliższych 20/30 lat i na pewno prędko się nie zatrzyma. Jesteśmy dopiero w progu zielonej rewolucji, która będzie postępować wraz z rosnącym zagrożeniem klimatycznym.

Naturalne źródła energii są coraz bardziej popularne zarówno wśród małych, jak i wśród dużych firm. Może to być sposób na pozyskanie nowych klientów lub partnerów biznesowych, zmianę wizerunku firmy, ale też spore oszczędności. Dlaczego energia OZE (z odnawialnych źródeł energii) jest opłacalna?

Zastanawiasz się jak poprawić płynność finansową Twojej firmy? Sprawdź oferty faktoringu

Zielona energia dla małych i dużych firm: Dlaczego warto?

Zielona energia dla biznesu może przynosić wiele wymiernych korzyści w tym nawet oszczędności. Przedsiębiorcy zwracają jednak uwagę również (jak nie przede wszystkim) na wpływ zakupu zielonej energii na wizerunek marki. W czasie kryzysu klimatycznego społeczeństwo zwraca coraz większą uwagę na polityki zrównoważonego rozwoju, prowadzone przez firmy. Proekologicznym wizerunek może mieć więc fundamentalne znaczenie w procesie zdobywania pewnych grup konsumentów.

Dlaczego jeszcze firmy stawiają na zieloną energię? To kwestia założeń etycznych, ale też ekonomicznych. Przedstawiamy najważniejsze zalety takich rozwiązań.

  • redukcja emisji gazów cieplarnianych – zakup zielonej energii wiąże się z pozytywnymi skutkami dla klimatu. Generuje znacznie mniejsze ilości dwutlenku węgla i innych szkodliwych związków.
  • obniżenie kosztów – inwestycja w zieloną energię elektryczną może przynieść dalekosiężne oszczędności na rachunkach za prąd.
  • stabilność cen energii – energia odnawialna jest znacznie mniej podatna na wahania cen surowców takich jak paliwa kopalne. To przekłada się na większą niezależność i stabilność finansową firmy.

Rodzaje zielonej energii dostępnej dla firm

Na rynku są dostępne różne rozwiązania dla firm zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii. Przedsiębiorstwo może zainwestować w naturalne źródła energii np. budując farmę fotowoltaiczną, ale mogą też zdecydować się na zakup zielonego prądu. Jak to działa? Przedsiębiorstwo może po prostu nabywać prąd od dostawcy energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł.

Istnieją też inne rozwiązania, które mogą wdrożyć firmy, które dążą do zrównoważonego rozwoju. To np. zamiana pojazdów należących do firmy na elektryczne czy zainstalowanie stacji ładowania takich samochodów na terenie placówki. Można również dążyć do zmniejszenia zużycia energii poprzez modernizację różnych urządzeń czy oświetlenia.

Energia słoneczna, wiatrowa czy biomasa?

Główne źródła odnawialne to energia słoneczna i energia wiatrowa. To w tym momencie najłatwiej dostępne dla firm alternatywy dla tradycyjnych źródeł energii. Panele słoneczne stają się coraz tańsze i bardziej powszechne, a turbiny wiatrowe pozwalają na produkcję energii zarówna na małą, jak i na dużą skalę.

Do naturalnych źródeł energii zaliczamy też energię geotermalną oraz energię z biomasy. Energię geotermiczną można wykorzystywać w niektórych regionach. To zasoby z wnętrza ziemi, z których można produkować ciepło i energię elektryczną. Biomasa to natomiast stałe lub ciekłe substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które produkują energię w procesie spalania.

Sprawdź najlepsze oferty kredytów gotówkowych

Farma fotowoltaiczna jako źródło energii dla Twojej firmy

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca? W tym przypadku obawy mogą budzić wysokie koszty wstępne, związane z potrzebą zainstalowania paneli słonecznych. Możesz jednak liczyć na różnego rodzaju dotacje. Istnieją takie programy jak „Mój Prąd” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które oferują częściowe pokrycie kosztów takiej inwestycji.

Zwrot takiej instalacji może wynosić nawet 30% rocznie i będzie zależeć między innymi od wysokości zapotrzebowania na energię czy właśnie wykorzystanego dofinansowania lub ulg podatkowych. Zawsze sprawdzaj jakie programy są aktualnie otwarte, żeby móc skorzystać z jak najlepszych warunków.

Energia wiatrowa i niezależność energetyczna

Kolejną ścieżką prowadzącą do niezależności energetycznej są turbiny wiatrowe. Dzięki obrotowi skrzydła wiatraka tworzy się energia, która jest przekazywana do generatora i tam przetwarzana na prąd.

Można też w efektywny sposób łączyć te dwa sposoby pozyskiwania energii. Wiatraki są często mniej aktywne w lecie, a bardziej w czasie złej pogody i w nocy. To zupełnie przeciwnie niż w przypadku paneli słonecznych. Dlatego te dwa rozwiązania świetnie się uzupełniają. Jeżeli zamierzasz być w pełni niezależny energetycznie możesz się nad tym poważnie zastanowić.

Podsumowanie

Działając teraz, możesz nie tylko przyczynić się do zwiększenia efektywności swojej firmy, ale także wpłynąć na przyszłość planety. Wybór zielonej energii to wybór mądry i zrównoważony – inwestycja w przyszłość, która przyniesie korzyści nie tylko Twojej firmie, ale całemu światu.

Żyjemy w okresie, w którym zielona rewolucja będzie tylko postępować i nie ma przed nią ucieczki. Zobacz jak zielona energia elektryczna może wpłynąć na działanie Twojej firmy i jak wykorzystać to na swoją korzyść.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *