Co zrobić po otrzymaniu wezwania do zapłaty?

Co zrobić po otrzymaniu wezwania do zapłaty?

koperta otwierany nożem do otwierania listów

Otrzymanie wezwania do zapłaty jest doświadczeniem, którego każdy przedsiębiorca wolałby uniknąć. Niestety niezapłacona faktura, podatek czy rata kredytu nie dają o sobie zapomnieć,
a wierzyciel po prostu chce odzyskać należności. W takim przypadku najczęściej wysyła właśnie wezwanie do zapłaty. Sprawdźmy, co można zrobić, gdy takie pismo trafi do naszych rąk.

Czym jest wezwanie do zapłaty?                                  

Wezwanie do zapłaty to oficjalne pismo, jakie może otrzymać dłużnik, który nie uregulował na czas swojego zobowiązania. Może zostać ono wystawione przez samego wierzyciela lub firmę windykacyjną, która zajmuje się odzyskiwaniem należności. Co ważne, wezwanie do zapłaty wykorzystywane jest na ostatnim etapie windykacji polubownej. Jeśli pomimo dostarczenia pisma do dłużnika nie spłaci on swojego zobowiązania, wierzyciel może skierować sprawę do sądu.

Warto wiedzieć, że wezwanie do zapłaty nie musi mieć formy pisemnej. Równie dobrze wierzyciel lub działająca w jego imieniu firma windykacyjna, mogą kontaktować się z dłużnikiem telefonicznie lub e-mailowo. Jednak pismo w formie papierowej najczęściej stosowane jest w przypadku przedsądowego wezwania do zapłaty. Wówczas wysyła się je listem polecony, czasami dodatkowo z potwierdzeniem odbioru.

 Co się dzieje, gdy nie spłacasz swoich zobowiązań? Poznaj 3 sposoby postępowania windykacyjnego.

 

Jakie są rodzaje wezwania do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty nie ma jednej ściśle określonej formy. Dlatego też można wyróżnić kilka rodzajów tego upomnienia. Są to m.in.:

  • monit,
  • upomnienie urzędowe,
  • zwykłe wezwanie do zapłaty,
  • ostateczne (przedsądowe) wezwanie do zapłaty,
  • przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty.

Monit to jedno z pierwszych pism, jakie wysyłane jest do dłużnika, gdy tylko przekroczy on termin płatności. Upomnienie urzędowe stosuje się przede wszystkim w przypadku niezapłacenia należnych podatków. Zwykłe wezwanie do zapłaty ma na celu poinformowanie dłużnika o wszczęciu postępowania windykacyjnego. Wysyła się je, gdy dłużnik nie zareaguje na otrzymane wcześniej monity. Ostateczne wezwanie do zapłaty wykorzystywane jest jako ostatnie upomnienie przed skierowaniem sprawy do sądu. Z kolei przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty wysyłane jest dłużnikowi po tym, jak wierzyciel uzyska nakaz zapłaty, ale przed skierowaniem sprawy do komornika. Jest to tak naprawdę ostatnia szansa na uniknięcie postępowania egzekucyjnego.

Masz dość niezapłaconych faktur? Poznaj Ranking Najlepszych Firm Windykacyjnych.

 

Jak zareagować po otrzymaniu wezwania do zapłaty?

Po otrzymaniu wezwania do zapłaty należy przede wszystkim sprawdzić jego autentyczność. Szczególnie gdy nadawcą pisma jest firma, o której nigdy nie słyszeliśmy. Jednak jeśli wiemy, że wezwanie jest prawdziwe i dotyczy faktycznego długu, mamy dwa wyjścia.

Przede wszystkim najlepszym rozwiązaniem będzie natychmiastowa spłata należności. Dzięki temu unikamy kosztów ewentualnego postępowania sądowego i de facto pozbywamy się problemu. Należy jednak pamiętać, aby po wykonaniu przelewu zachować potwierdzenie wpłaty. Warto też od razu poinformować wierzyciela o wykonanym przelewie.

Co jednak w przypadku, gdy otrzymaliśmy wezwanie do zapłaty, ale nie mamy środków na natychmiastowe spłacenie zobowiązania? Najgorszym wyjściem jest zignorowanie pisma i udawanie, że nie zostało one do nas dostarczone lub zagubiło się w nadmiarze korespondencji. Takie postępowanie zapewne zostanie uznane za brak woli polubownego porozumienia się. W rezultacie wierzyciel może natychmiast skierować sprawę do sądu.

Tak naprawdę jedynym sposobem na uniknięcie poważniejszych kłopotów jest skontaktowanie się
z wierzycielem w celu ustalenia zasad spłaty długu. Można w takim przypadku poprosić o wydłużenie terminu spłaty lub uzgodnić harmonogram zwrotu długu w mniejszych ratach. Co ważne, warto takie ustalenia potwierdzić pisemnie.   

Zastanawiasz się, na czym polega windykacja? Sprawdź, jak szybko i skutecznie odzyskać należności.

 

Czy można sprzeciwić się wezwaniu do zapłaty?

Istnieje kilka okoliczności, w których można odwołać się od wezwania do zapłaty. Dotyczy to takich sytuacji jak:

  • błąd wierzyciela,
  • przedawnienie długu,
  • dług, wynikający z niedozwolonej klauzuli w umowie.

We wszystkich tych przypadkach można odwołać się od wezwania do zapłaty lub można wyrazić na nie sprzeciw. W obu przypadkach należy sporządzić odpowiednie pismo.

Chcesz wiedzieć, jak działa giełda długów? Poznaj sposób na szybkie odzyskanie należności.

Zobowiązania mają to do siebie, że należy je spłacać. Gdy powstają zaległości, wierzyciel może stosować różne sposoby, aby odzyskać należności. Jednym z nich jest wystosowanie wezwania do zapłaty. Warto pamiętać, że najczęściej jest to ostatnia szansa na negocjacje z wierzycielem, zanim skieruje on sprawę do sądu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *