Na czym polega kredyt kupiecki?

Na czym polega kredyt kupiecki?

ciężarówka wyjeżdżająca spod wiaduktu

Kredyt kupiecki to najtańszy rodzaj kredytu, z jakiego może skorzystać przedsiębiorca. Nie wymaga wielu formalności czy oczekiwania na decyzję anonimowych analityków. Sprawdź zatem, na czym polega kredyt kupiecki, kto może z niego skorzystać, a także jakie wady i zalety wiążą się z tym rozwiązaniem.

 

Czym jest kredyt kupiecki?

Kredyt kupiecki jest rodzajem pozabankowego finansowania działalności gospodarczej. Jest nazywany także kredytem handlowym lub towarowym. Co ważne, kredyt kupiecki może być udzielany tylko przez przedsiębiorcę innemu przedsiębiorcy. W praktyce wygląda to tak, że przedsiębiorca-sprzedawca udziela kredytu kupieckiego przedsiębiorcy-kupcowi. Przy czym sam kredyt kupiecki najczęściej ma formę odroczonego terminu płatności za towar bądź usługę. Czasem jednak jest to zaliczka, która jeszcze nie została wykorzystania.

Jeśli dwie strony zwykłej transakcji kupna-sprzedaży wspólnie uzgodnią odroczenie momentu zapłaty, to transakcja ta zamienia się właśnie w kredyt kupiecki. Z kolei okres pomiędzy wydaniem towaru czy wykonaniem usługi a ustalonym terminem płatności jest czasem kredytowania. Kredyt kupiecki zazwyczaj udzielany jest na okres 30 dni, ale wiele zależy od branży i relacji pomiędzy kontrahentami.

Szukasz sposobu na poprawę płynności finansowej? Sprawdź, dlaczego faktoring to dobre rozwiązanie dla małych i średnich firm.

 

Kto może skorzystać z kredytu kupieckiego, a kto może go udzielić?

Z kredytu kupieckiego mogą skorzystać firmy, które zakupują towar lub usługę od innego przedsiębiorstwa. W takim przypadku termin zapłaty zostaje odpowiednio wydłużony, co często pozwala zachować płynność finansową w firmie kupującego.

Natomiast podmiotem, który udziela kredytów kupieckich, może być każdy podmiot gospodarczy, o ile nie jest on instytucją finansową.

Warto wiedzieć, że z kredytu kupieckiego najczęściej korzystają małe i średnie firmy, a także przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Poza tym kredyt kupiecki wymaga pewnej dozy zaufania, dlatego też najczęściej mamy z nim do czynienia w przypadku wieloletnich i sprawdzonych kontrahentów.

Nie wiesz, skąd wziąć środki na finansowanie firmowych zakupów? Sprawdź Ranking Faktoringu Odwrotnego.

 

Ile kosztuje kredyt kupiecki?

Kredyt w banku wiąże się z różnymi opłatami, które podnoszą jego koszt. W przypadku kredytu kupieckiego jest odwrotnie. Na ogół z odroczeniem terminu płatności nie wiążą się żadne dodatkowe opłaty, a sprzedawca nie nalicza odsetek w czasie okresu kredytowania. Należy jednak pamiętać,
że w przypadku opóźnień w zapłacie należności, takie odsetki mogą się pojawić.

Niemniej, kupujący musi liczyć się z tym, że decydując się na kredyt kupiecki, najpewniej straci zniżki, które przysługują przy płatnościach z góry. Jeśli są one dość wysokie, warto przeanalizować, czy bardziej opłaca się wziąć kredyt kupiecki, czy skorzystać z faktoringu odwrotnego. W końcu w obu przypadkach płatność następuje w późniejszym terminie, co korzystnie wpływa na płynność finansową firmy.

Zastanawiasz się nad ofertą faktoringu odwrotnego? Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na finansowanie zakupów.

 

Jakie są zalety kredytu kupieckiego?

Kredyt kupiecki uważany jest za najtańszy kredyt, z jakiego mogą korzystać przedsiębiorcy. Wiąże się to przede wszystkim z brakiem oprocentowania i innych opłat, na których zarabiają banki przy udzielaniu kredytów. Poza tym jest stosunkowo łatwy do uzyskania, ponieważ nie wiąże się ze składaniem skomplikowanych wniosków czy dostarczaniem tony dokumentacji. Do tego kredyt kupiecki pozwala na zachowanie płynności finansowej firmy, która z niego korzysta.     

Z punktu widzenia sprzedającego kredyt kupiecki też ma pewne zalety. Przede wszystkim daje przedsiębiorcy przewagę negocjacyjną, która pozwala mu sprzedać drożej w zamian za odroczenie płatności. Poza tym kredyt kupiecki pozwala utrzymać klienta, który w innym przypadku nie zdecydowałby się na zakup lub odsunąłby go w czasie.

 

Jakie są wady kredytu kupieckiego?

To, co jest zaletą dla jednych, stanowi wadę dla innych. Chodzi oczywiście o kwestię płynności finansowej, która może ucierpieć, gdy przedsiębiorca wystawia faktury o odroczonym terminie płatności. Jednak w branżach, w których taka sytuacja to właściwie codzienność, warto po prostu skorzystać z faktoringu.

Chcesz skorzystać z faktoringu? Sprawdź ranking firm faktoringowych.

Poza tym kredyt kupiecki wiąże się z jeszcze jedną wadą. Jest to oczywiście ryzyko, że dany kontrahent nie zapłaci za otrzymany towar lub wykonaną usługę. Z tego względu kredyt kupiecki sprawdza się tylko w przypadku stałych i zaufanych partnerów biznesowych.

Z kolei z punktu widzenia kupującego, kredyt kupiecki oznacza wyższe ceny lub brak zniżek, które sprzedający udziela przy zapłacie z góry.

Kredyt kupiecki to dobre rozwiązanie dla firm, które w momencie zakupu nie dysponują odpowiednimi środkami. I choć na ogół nie wiąże się ono z dodatkowymi kosztami, to należy przestrzegać ustalonego terminu płatności. W przeciwnym razie nie tylko zostaną naliczone odsetki, ale i firma straci zaufanie w oczach kontrahenta.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.