Windykacja — jak szybko i skutecznie odzyskać należności?

Windykacja — jak szybko i skutecznie odzyskać należności?

wirtualny uścisk dłoni pomiędzy osobą siedzacą przy biurku, a osobą wychodzącą z laptopa

Ile razy znalazłeś się w podobnej sytuacji? Sprzedałeś towar lub wykonałeś zlecenie, po czym wystawiłeś kontrahentowi fakturę. Jednak zamiast spodziewanych pieniędzy na koncie, nastąpiła cisza. Nic nowego, prawda? Niestety, ale prawie każdy przedsiębiorca znalazł się kiedyś w takiej sytuacji. Co gorsza, dla wielu z nich niezapłacone przez kontrahentów faktury stały się przyczyną problemów finansowych w skądinąd dobrze działającej firmie. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców szuka sposobów na skuteczne odzyskiwanie należności.


Jak korzystać z windykacji?

Brak zapłaty od kontrahenta w terminie nie jest przyjemną sprawą. Pół biedy, kiedy Twój partner biznesowy faktycznie się zapomniał. Wtedy wystarczy jedno przypomnienie, by pieniądze faktycznie trafiły na firmowe konto. Co jednak w przypadku, gdy odzyskanie należności nie jest tak proste? Wtedy najlepiej skorzystać z windykacji. Jakie masz możliwości w tym zakresie?

Przede wszystkim z windykacji możesz korzystać na 3 sposoby:

  • samodzielnie,
  • poprzez kancelarię prawną,
  • poprzez windykację online.

Wiele firm posiada własny dział windykacji. Zajmuje się on nie tylko odzyskiwaniem należności, ale i zapobieganiem powstawania długów. To bardzo wygodne rozwiązanie, ale powiedzmy sobie szczerze – mogą sobie na nie pozwolić tylko duże firmy. Natomiast jeśli prowadzisz mniejszą firmę lub działasz jako osoba samozatrudniona, możesz samodzielnie podjąć określone kroki, aby odzyskać należność od kontrahenta. Jednak samodzielne odzyskiwanie należności nie jest łatwą sprawą. Przede wszystkim zabiera cenny czas i dodatkowo kosztuje sporo nerwów. Dlatego część przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług firmy windykacyjnej.

W takim przypadku mamy dwa rozwiązania. Przedsiębiorca może skorzystać z kancelarii prawnej, która zajmie się jego sprawą. To jeden z najbardziej skutecznych sposobów na odzyskanie należności, ale jest dosyć kosztowny. Przy dużych długach ma on sens, ale przy mniejszych kwotach może się po prostu nie opłacać. Zwłaszcza że niektóre kancelarie niekoniecznie będą zainteresowane obsługą małej firm, która stara się o odzyskanie stosunkowo niewielkiej kwoty.

Czy oznacza to, że mniejsi przedsiębiorcy skazani są na samodzielne odzyskiwanie długów? Na szczęście obecnie działa wiele firm windykacyjnych online, które specjalizują się właśnie w obsłudze nawet tych najmniejszych firm.

Nie wiesz, jak odzyskać należności od kontrahenta? Dowiedź się, jak wybrać firmę windykacyjną.

 

Jak skutecznie odzyskać należności?

Bez względu na to, czy postanowisz odzyskać należności samodzielnie, czy poprzez profesjonalną firmę windykacyjną, masz kilka możliwości. Przede wszystkim postępowanie windykacyjne składa się z trzech etapów postępowania:

  • polubowne,
  • sądowe,
  • egzekucyjne.

Sprawdźmy jednak, co możesz zrobić, aby należność odzyskać jak najszybciej, bez konieczności angażowania sądu czy komornika.

Nie wiesz, jak przebiega proces odzyskiwania długu od kontrahenta? Poznaj 3 etapy postępowania egzekucyjnego.

 

Na czym polega polubowne odzyskiwanie należności?

Polubowne odzyskiwanie należności dotyczy wszelkich działań, jakie możesz podjąć samodzielnie lub za pośrednictwem firmy windykacyjnej, zanim skierujesz sprawę do sądu. Na tym etapie przede wszystkim próbujesz nawiązać kontakt z dłużnikiem. Początkowo możesz do niego dzwonić lub kontaktować się e-mailowo, aby przypomnieć o zapłacie. Gdy to nie przyniesie rezultatu, powinieneś wysłać mu wezwanie do zapłaty.

Takie wezwanie może mieć tylko tradycyjną, papierową formę, którą musisz wysłać listem poleconym. Jednak wiele firm windykacyjnych oferuje dodatkowe wysłanie takiego wezwania e-mailem i SMS-em, co znacznie przyśpiesza postępowanie.

 

Jak wykorzystać negocjacje do odzyskania należności?

Negocjacje to jeden z najlepszych sposobów na odzyskanie należności i pozostanie z kontrahentem w dobrych relacjach. Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że kontrahent niekoniecznie spóźnia się z opłaceniem faktury ze złej woli. Czasem po prostu nie ma środków na koncie, ponieważ sam czeka za zapłatę od swojego kontrahenta.

Oczywiście nie oznacza to, że masz bezczynnie czekać na należny przelew. Zamiast tego przystąp do negocjacji. W ten sposób możesz wypracować korzystną dla siebie ugodę. Może czasem warto rozłożyć spłatę długu na raty lub zrezygnować z części odsetek w imię szybszego odzyskania pieniędzy?

Poza tym jeszcze jeden powód, dla którego warto zawrzeć ugodę z kontrahentem. W razie dalszych problemów z odzyskaniem należności posłuży ona jako ważny dowód w postępowaniu sądowym.

Jak działa profesjonalna firma windykacyjna? Poznaj Zasady Dobrych Praktyk w firmie windykacyjnej.

 

Czy warto korzystać z giełdy wierzytelności?

Nie masz czasu na prowadzenie negocjacji z kontrahentem i chcesz jak najszybciej odzyskać pieniądze?
W takim przypadku możesz skorzystać z giełdy wierzytelności. Dzięki temu pieniądze od razu trafią na Twoje konto. Pamiętaj jednak, że giełda wierzytelności jest płatna. Czasem jest to tylko opłata wstępna, a czasem musisz jeszcze zapłacić prowizję od sprzedanej wierzytelności. W ten sposób pieniądze otrzymasz szybciej, ale koniec końców nie będzie to pełna kwota.

Co ważne, do odzyskiwania należności przystąp jak najszybciej. Wtedy masz największe szanse na to, że cała sprawa zakończy się sukcesem, czyli pieniędzmi na Twoim koncie. A przede wszystkim wykorzystaj fakt, że dziś nie musisz działać samodzielnie. Nawet przy niewielkiej kwocie warto skorzystać z firmy windykacyjnej online. Jak ją znaleźć? Wystarczy, że zajrzysz do aktualnego Rankingu Windykacji Online, by porównać oferty najlepszych firm windykacyjnych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *