Zmiana leasingu – czy można zmienić leasingodawcę?

Zmiana leasingu – czy można zmienić leasingodawcę?

samochody stojące w rzędzie

Uzyskanie leasingu dla firm jest dziś stosunkowo proste. Jednak znalezienie odpowiedniego leasingodawcy może okazać się trudniejsze. A co w przypadku, gdyby okazało się, że Twój pierwszy wybór nie był najlepszy? Czy zmiana leasingodawcy jest równie łatwa co samo podpisanie umowy leasingowej? Niestety ten proces jest nieco bardziej skomplikowany, ale nie niemożliwy. Sprawdź zatem, jak zmienić leasingodawcę.

Czy i kiedy zmiana leasingodawcy jest konieczna?

Jak się okazuje, wcale nie jest łatwo zmienić leasingodawcę, gdy już doszło do podpisania umowy leasingowej. Dlatego też nie podejmuj decyzji o leasingu pochopnie. Najpierw przeanalizuj różne oferty, przyjrzyj się dodatkowym warunkom, a przede wszystkim pytaj, gdy tylko coś jest dla Ciebie niejasne. To również świetny sposób na bliższe poznanie potencjalnej firmy leasingowej. Jeśli jej przedstawiciel szybko i klarownie odpowiada na Twoje pytania, czy pomaga Ci w załatwieniu wszelkich formalności, to dobry znak. Jednak, jeśli współpraca z firmą leasingową nie układa się najlepiej od samego początku, lepiej poszukaj innego leasingodawcy. Dzięki temu unikniesz kłopotów w przyszłości, a do tego oszczędzisz czas i pieniądze.

Jednak jeśli już podpisałeś umowę leasingową, ale nie jesteś zadowolony z jej realizacji, czas na zmianę leasingodawcy. Musisz jednak wiedzieć, że nie będzie to takie proste i tanie.

Szukasz najlepszej oferty leasingowej? Sprawdź Ranking Firm Leasingowych.

 

Dlaczego zmiana firmy leasingowej jest taka trudna?

Możesz się zastanawiać, dlaczego zmiana leasingodawcy jest taka trudna. W końcu ze zmianą banku w przypadku kredytu dla firmy nie ma większych problemów, a przecież w obu przypadkach chodzi o rodzaj finansowania firmy. Ta różnica wynika jednak z przedmiotu umowy. W przypadku kredytu dla firm jest nim zobowiązanie finansowe, a w przypadku leasingu jest to konkretny środek trwały, który formalnie należy do leasingodawcy. A to oznacza, że zmiana leasingodawcy wiąże się z koniecznością odkupienia przedmiotu leasingu przez inną firmę leasingową. Problem w tym, że nie każda będzie do tego skłonna. Jednak Twoje szanse wcale nie są zerowe.

Chciałbyś wycofać się z umowy leasingowej? Sprawdź, jak przeprowadzić cesję leasingu.

 

Jak zmienić firmę leasingową w trakcie okresu leasingowego?

Jeśli doszedłeś do wniosku, że chcesz zmienić leasingodawcę, najpierw musisz znaleźć inną firmę leasingową, która zdecyduje się na zakup Twojego przedmiotu leasingu. Następnie musisz skontaktować się z obecnym leasingodawcą, by poinformować go o swoich zamiarach. Wówczas przygotuje on ofertę dotyczącą rozliczenia umowy wraz z ceną, po jakiej będzie chciał sprzedać przedmiot leasingu. Jeśli każda ze stron zgodzi się na zaproponowane warunki, może dojść do sprzedaży przedmiotu leasingu.

Musisz jednak pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, cena sprzedaży przedmiotu leasingu nie może być niższa niż jego wartość rynkowa w momencie zakończenia umowy leasingowej. Wynika to z obowiązujących przepisów podatkowych, które stanowią, że nie można sprzedać przedmiotu leasingu osobie trzeciej po cenie niższej niż jego wartość rynkowa. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku przedsiębiorców, którzy zdążyli już spłacić sporą część kapitału.    

Po drugie, nowa umowa leasingowa także musi zostać zawarta na wartość rynkową przedmiotu leasingu. To z kolei może stanowić problem, jeśli wartość rynkowa tego przedmiotu jest mniejsza niż kwota, którą otrzyma dotychczasowy leasingodawca.

Szukasz alternatywnych sposobów na sfinansowanie firmowych wydatków? Sprawdź, na czym polega leasing zwrotny.

 

Ile kosztuje zmiana leasingodawcy?

Już samo znalezienie firmy leasingowej, która zechce odkupić Twój przedmiot leasingu, będzie niełatwym zadanie. Skomplikowane będzie także dogadanie takich warunków umowy, która będzie akceptowalna dla każdej ze stron. A do tego jeszcze dochodzą koszty zmiany leasingodawcy. Co może się na nie składać?

Przede wszystkim dotychczasowa firma leasingowa naliczy tzw. opłatę manipulacyjną za przedterminowe zakończenie umowy. Na ogół jest to kwota rzędu kilkuset, a nawet ponad tysiąca złotych. Do tego dochodzi część należnych odsetek, które również trzeba wypłacić leasingodawcy.

Ponadto będziesz musiał zapłacić czynsz inicjalny na rzecz nowej firmy faktoringowej. A jeśli leasingowanym przedmiotem jest samochód, dodatkowym kosztem będzie opłata za przerejestrowanie pojazdu w wysokości 300-400 zł.

Nie możesz zapomnieć także o wykupieniu nowej polisy ubezpieczeniowej, co jest konieczne w przypadku zmiany właściciela przedmiotu leasingu. Jednak w tej sytuacji będziesz mógł odzyskać część pieniędzy w ramach zwrotu składek za niewykorzystany okres ze starej polisy.

Zastanawiasz się, czy leasing sprawdzi się w Twojej firmie? Sprawdź, kiedy warto skorzystać z leasingu.

 

Czy warto zmienić leasingodawcę?

Zmiana leasingodawcy rzadko opłaca się z finansowego punktu widzenia. Jeśli jednak uważasz, że jest to konieczne, a do tego znajdziesz firmę leasingową, która wykupi Twój przedmiot leasingu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką operację przeprowadzić.

Jednak o wiele lepiej i taniej będzie, jeśli od razu znajdziesz odpowiednią ofertę i dobrego leasingodawcę. W ten sposób oszczędzisz zarówno pieniądze, jak i czas, który możesz przeznaczyć na o wiele ciekawsze zadania w swojej firmie.    

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *