Faktoring w branży produkcyjnej – czy warto z niego korzystać?

Faktoring w branży produkcyjnej – czy warto z niego korzystać?

człowiek w kamizelce i kasku na hali produkcyjnej

Działasz w branży produkcyjnej i na co dzień współpracujesz z dominującymi odbiorcami lub dużymi sieciami handlowymi? Faktury o odroczonych terminach płatności nawet do 90 dni sprawiają, że masz trudności z zachowaniem płynności finansowej? Skorzystaj z faktoringu dla branży produkcyjnej i zabezpiecz firmę przed większymi problemami finansowymi. Sprawdź, jak najlepiej wykorzystać usługę finansowania faktur. 

 

Dlaczego branża produkcyjna ma problemy z płynnością finansową?

Mogłoby się wydawać, że największym problem firm produkcyjnych jest brak odbiorców lub bardzo niskie ceny narzucane przez kontrahentów. To jednak tylko jeden aspekt współpracy z wymagającymi kontrahentami. Innym są faktury z odroczonym terminem płatności, które w tej branży są w zasadzie koniecznością. Jeśli producent chce współpracować z dużymi partnerami, takimi jak np. sieci handlowe, to zwykle musi godzić się na długie terminy płatności za faktury. Problem polega jednak na tym, że w ten sposób zostaje on bez towaru, za to z gotówką zamrożoną w fakturach.

Warto podkreślić, że wynikające z takiej sytuacji problemy z płynnością finansową nie dotyczą wyłącznie samych firm produkcyjnych. Niestety ich dostawcy oraz producenci surowców także muszą coraz dłużej czekać na gotówkę. Po prostu, jeśli jeden kontrahent domaga się faktur
z odroczonym terminem płatności, to i pozostali przedsiębiorcy muszą czekać wiele dni lub miesięcy na swoje pieniądze. Tylko skąd w takim razie brać środki na bieżące wydatki firmy? Odpowiedź jest prosta – od firmy faktoringowej, która finansuje faktury o odroczonych terminach płatności. Przyjrzyjmy się bliżej, na czym polega ta usługa.

Nie wiesz, które firmy faktoringowe są najlepszą? Porównaj oferty faktoringu w Rankingu Firm Faktoringowych.

 

Jak działa faktoring w branży produkcyjnej?

Zasada działania faktoringu w produkcji nie różni się zbytnio od usług finansowania faktur w innych obszarach działalności gospodarczej. A jak wygląda to w praktyce? Na początku przedsiębiorca sprzedaje zamówiony towar i dostarcza go do kontrahenta. Następnie wystawia fakturę o odroczonym terminie płatności i przekazuje ją do firmy faktoringowej. Ta niemalże od razu wypłaca przedsiębiorcy gotówkę, dzięki czemu ma on środki na pokrycie kosztów własnej działalności.  Natomiast, gdy termin płatności za towar upłynie, kontrahent opłaca otrzymaną wcześniej fakturę, a przedsiębiorca oddaje należności firmie faktoringowej. Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach kontrahent wpłaca środki za fakturę bezpośrednio do faktora.

Nie wiesz, czy faktoring sprawdzi się w Twojej firmie? Poznaj wady i zalety finansowania faktur.

 

Jak najlepiej wykorzystać faktoring w branży produkcyjnej?

Prowadzenie firmy produkcyjnej to spore wyzwanie. Z jednej strony przedsiębiorcy muszą dostosować się do warunków, jakie narzucane są przez dużych kontrahentów. Z drugiej, muszą liczyć się ze sporymi kosztami związanymi z realizacją produkcji i utrzymania firmy. To wszystko wymaga płynności finansowej, którą trudno jest utrzymać w dobie faktur o odroczonych terminach płatności.  Jednak dzięki finansowaniu faktur przedsiębiorca zawsze posiada gotówkę, aby terminowo:

 • opłacić pracowników i dostawców,
 • zapłacić podatki i składki na ubezpieczenie,
 • spłacić własne zobowiązania, takie jak kredyt dla firm, czy ratę leasingu,
 • pokryć bieżące koszty działalności produkcyjnej, związane z wynajmem, zakupem i eksploatacją maszyn produkcyjnych.

Sprawdź naszą recenzję faktoringu od Bibby Financial Services, firmy faktoringowej, o dużym doświadczeniu w świadczeniu usług faktoringowych dla branży produkcyjnej.

 

W jakich jeszcze branżach sprawdzi się faktoring?

Faktoring jest usługą, która przeznaczona jest dla wszystkich firm, które wystawiają faktury o odroczonych terminach płatności. Stąd tak duża popularność tego rozwiązania w branży budowlanej i produkcyjnej oraz:

 • spożywczej,
 • chemicznej,
 • metalowej,
 • motoryzacyjnej,
 • papierniczej,
 • maszynowej,
 • elektronicznej i elektrycznej,
 • meblarskiej,
 • górniczej.

Warto także zaznaczyć, że z usługi finansowania faktur mogą skorzystać firmy, które faktury o odroczonych terminach płatności wystawiają zarówno na co dzień, jak i sporadycznie.

 Sprawdź, w jakich branżach sprawdzi się faktoring.

 

Dlaczego warto korzystać z faktoringu ?

Faktoring pozwolił wielu przedsiębiorstwom na zachowanie płynności finansowej, która jest kluczowa dla przeżycia każdej firmy. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorca nie musi czekać kilku miesięcy na zapłatę, tylko od razu ma do dyspozycji żywą gotówkę. A ta czasami jest o wiele ważniejsza od pieniędzy zamrożonych w fakturach.

Po drugie, wielu kontrahentów stawia przedsiębiorcom warunek wystawienia faktury o odroczonym terminie płatności. Bez tego nie mają co liczyć na kontrakt czy długofalową współpracę. Natomiast finansowanie faktur sprawia, że przedsiębiorca może zgodzić się na takie rozwiązanie, a jednocześnie uniknąć sporych problemów finansowych.

Innymi słowy, faktoring w produkcji czy branży budowlanej sprawia, że dana firma jest jednocześnie bardziej konkurencyjna na rynku i ma odpowiednią stabilność finansową. A dzięki temu przedsiębiorca może bez trudu spłacać własne zobowiązania na czas. W ten sposób pracuje na opinię rzetelnego kontrahenta, którą może wykorzystać przy negocjowaniu nowych kontraktów.  

Czy faktoring to rozwiązanie dla firmy z każdej branży? Jeśli tylko stosuje się w niej odroczone terminy płatności, to tak. Zawsze warto dbać o płynność finansową własnej firmy, a akurat faktoring fantastycznie sprawdza się pod tym względem.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.