Faktoring w branży produkcyjnej – czy warto z niego korzystać?

Faktoring w branży produkcyjnej – czy warto z niego korzystać?

człowiek w kamizelce i kasku na hali produkcyjnej

Jednym z głównych wyzwań dla firm produkcyjnych, szczególnie współpracujących z dominującymi odbiorcami, jest utrzymanie płynności finansowej. Nie sprzyjają temu faktury z odroczonym terminem płatności – nawet do 90 czy 120 dni. Dzięki faktoringowi dla branży produkcyjnej zmniejszysz ryzyko powstania zatorów płatniczych oraz innych problemów wynikających z długiego czekania na przelewy od kontrahentów. Sprawdź, które firmy faktoringowe specjalizują się w finansowaniu faktur dla firm produkcyjnych i jak najlepiej wykorzystać tę usługę.

➡ Sprawdź naszą recenzję faktoringu od Bibby Financial Services – faktora doświadczonego w świadczeniu usług faktoringowych dla branży produkcyjnej.

Przyczyny i skutki problemów firm produkcyjnych z płynnością finansową

Chociaż faktury z odroczonym terminem płatności są standardem w branży produkcyjnej, niestety, utrudniają panowanie nad płynnością finansową przedsiębiorstwa. Według barometru EFL na III kwartał 2022 roku 34% firm produkcyjnych spodziewa się jej pogorszenia. Tyle samo zapytanych prognozuje większe zapotrzebowanie na finansowanie z zewnątrz.

Jeżeli producent chce współpracować ze znanymi partnerami, np. sieciami handlowymi, musi pogodzić się z wydłużonym czekaniem na zapłatę. W efekcie zostaje bez towaru – i gotówki, bo pieniądze są zamrożone w fakturach nawet przez 3 czy 4 miesiące.

Warto podkreślić, że wynikające z tej sytuacji kłopoty nie dotyczą wyłącznie firm produkcyjnych, ale także ich dostawców. Jeśli kontrahent firmy A chce mieć aż 90 dni na zapłatę faktury, firmie A może zabraknąć środków na uregulowanie należności za surowce. Tak powstaje zator płatniczy, czyli sytuacja, w której problemy z płynnością finansową jednego przedsiębiorstwa generują te same kłopoty u innych firm.

Nie wiesz, które firmy faktoringowe są najlepsze? Porównaj oferty faktoringu w Rankingu Firm Faktoringowych.

 

Jak działa faktoring w branży produkcyjnej?

 1. Firma produkcyjna sprzedaje towar i dostarcza go kontrahentowi.
 2. Producent wystawia fakturę z odroczonym terminem płatności i przekazuje ją firmie faktoringowej.
 3. Faktor wypłaca zaliczkę faktoringową klientowi nawet tego samego dnia. Zaliczka może wynosić do 100% wartości brutto faktury, ale zwykle wierzytelność jest dzielona na dwie transze.
 4. Kontrahent opłaca fakturę w wyznaczonym terminie.
 5. Firma faktoringowa wypłaca klientowi pozostałą część wierzytelności z faktury (depozyt).

Poszczególne etapy faktoringu różnią się w zależności od wybranego przez Ciebie wariantu.

 • Powiadomienie kontrahenta firmy produkcyjnej o finansowaniu faktury. W faktoringu jawnym odbiorca faktury zostaje powiadomiony o cesji wierzytelności i musi potwierdzić należność. Dopiero potem faktor wypłaca Ci zaliczkę, aczkolwiek istnieją wyjątki od tej reguły, np. faktoring ekspres w NFG. Jeśli wolisz, aby kontrahent nie wiedział o cesji wierzytelności, możesz wybrać faktoring cichy.
 • Zwrot zaliczki faktoringowej w przypadku braku płatności od kontrahenta. W faktoringu niepełnym (z regresem) ponosisz odpowiedzialność za nieopłacenie faktury przez odbiorcę. Firma faktoringowa może wymagać płatności od Ciebie. Oczywiście może Cię wesprzeć w windykacji, ale środki trzeba zwrócić. Taki mechanizm nie zachodzi w faktoringu pełnym (bez regresu) – nie oddajesz pieniędzy, a windykacja leży po stronie faktora.

W faktoringu odwrotnym finansujesz faktury zakupowe. Firma faktoringowa wypłaca pieniądze Twojemu dostawcy, a Ty opłacasz fakturę w wyznaczonym terminie. Co istotne, faktor może dać Ci więcej czasu na uregulowanie należności – prolongata sięga nawet 90 dni. Jednym z atrakcyjniejszych modeli faktoringu zakupowego jest Fakturatka. To usługa NFG, który pozwala na rozłożenie płatności nawet na 36 rat.

 

Jak najlepiej wykorzystać faktoring w branży produkcyjnej?

Zaliczka faktoringowa może pokrywać dowolne wydatki firmowe, m.in.:

 • wynagrodzenia pracowników,
 • faktury wystawione przez dostawców,
 • podatki i składki ZUS,
 • inne zobowiązania, np. ratę leasingu czy kredytu obrotowego,
 • wynajem, zakup czy naprawę maszyn produkcyjnych,
 • rozszerzenie floty samochodowej,
 • zamówienie surowców.

 

 Przeczytaj, w jakich branżach sprawdzi się faktoring.

 

Zalety faktoringu dla firm produkcyjnych

Już wiesz, że faktoring dla branży produkcyjnej zmniejsza ryzyko utraty płynności finansowej i powstania zatorów płatniczych. Co jeszcze zyskasz, finansując faktury z odroczonym terminem na zapłatę?

 • Szansę na długofalową współpracę z firmami wymagającymi co najmniej 90 dni na zapłatę faktury. Faktoring pozwala na spełnienie tego kluczowego warunku, który często nie podlega negocjacjom.
 • Przewagę konkurencyjną dzięki elastycznemu podejściu do długich terminów płatności.
 • Dopasowanie do sezonowości zamówień. Wybierając firmę faktoringową, sprawdź, czy pobiera opłatę za podwyższenie i obniżenie limitu w trakcie umowy. Warto zaoszczędzić na prowizji, jeśli odnotowujesz duże wahania sprzedaży w ciągu roku.
 • Zabezpieczenie przed ryzykiem niewypłacalności kontrahenta, jeśli wybierzesz faktoring pełny (bez regresu).

Ponadto nie obniżysz zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. W artykule porównującym faktoring do kredytu obrotowego opisaliśmy różnice między tymi rodzajami finansowania firmy i wyjaśniliśmy, jak mogą się uzupełniać.

Korzystając z faktoringu odwrotnego, możesz zaoszczędzić na zakupie towarów. Szybkie opłacenie faktury jest czasami wynagradzane skontem, czyli kilkuprocentowym rabatem, który przysługuje np. w ciągu 7 dni od wystawienia faktury z odroczonym terminem płatności. Dostawcy opłaca się udzielić rabatu w zamian za pozyskanie kontrahenta, który zapewnia błyskawiczne wpływy pieniędzy na konto.

 

Poznaj wszystkie wady i zalety finansowania faktur, aby przekonać się, który wariant będzie najkorzystniejszy.

 

Najczęściej zadawane pytania o faktoring w branży produkcyjnej

Ile kosztuje faktoring dla firmy produkcyjnej?

Koszt finansowania faktur jest zależny od wielu czynników, m.in. wartości faktur, terminów płatności, wiarygodności finansowej kontrahentów czy modelu rozliczania się z faktorem. Orientacyjny koszt faktoringu oszacujesz za pomocą kalkulatorów faktorów, np. PragmaGO. Jeśli chcesz regularnie finansować faktury stałych kontrahentów, może Ci się opłacać faktoring w abonamencie, np. 5699 zł netto za utrzymanie i korzystanie z comiesięcznego limitu w wysokości 500 000 zł. Możesz także finansować pojedyncze faktury – faktoring stawkowy nie nakłada na Ciebie żadnej stałej opłaty w przeciwieństwie do abonamentu. Według kalkulatora PragmaGO możesz zapłacić 14 795 zł netto za sfinansowanie faktury o wartości 200 000 zł brutto na 90 dni.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *