Czy faktoring w branży budowlanej ma sens?

Najlepsze oferty finansowe dla Twojej firmy

Czy faktoring w branży budowlanej ma sens?

duże dźwigi pracujące na budowie

Każda firma budowlana staje przed niełatwym zadaniem. Wysokie koszty inwestycji, sezonowość zleceń, a zarazem odległe terminy płatności sprawiają, że wiele firm w branży zmaga się
z problemami finansowymi. Jest jednak sposób, aby się od nich uwolnić. Mowa oczywiście
o faktoringu dla branży budowlanej. Sprawdźmy zatem, jak usługa finansowania faktur sprawdza się w budownictwie.

Jak utrzymać płynność finansową w branży budowlanej?

Firmy z branży budowlanej zmagają się z wieloma trudnościami, ale jak to w biznesie bywa, większość z nich sprowadza się ostatecznie do pieniędzy. Problemem jest nie tylko długi łańcuch płatności, ale i faktury o odroczonym terminie zapłaty. Jeśli firma z branży budowlanej musi czekać na pieniądze około 90 czy 120 dni, to jej płynność finansowa może na tym ucierpieć.

W końcu w tym czasie przedsiębiorca również musi płacić swoim podwykonawcom, dostawcom, a także musi rozliczać się z urzędem skarbowym. Do tego dochodzi opłacanie własnych pracowników
i zapewnienie wypłat dla ekip budowlanych. To jednak nie wszystko. Nie tylko długie terminy płatności są problemem w budownictwie, ale i ich przekraczanie. Jeśli  przedsiębiorca nie dostaje zapłaty w terminie, sam może nie mieć z czego zapłacić własnych zobowiązań. W konsekwencji również nie płaci swoim podwykonawcom na czas, przez co i oni popadają w problemy finansowe. I właśnie tego typu problemy prowadzą do wysokiego poziomu zadłużenia firm z branży budowlanej.

Jednak można wyrwać się z tego kręgu wzajemnego zadłużenia się? Wystarczy skorzystać z faktoringu dla firm, który idealnie sprawdzi się w budownictwie.

Szukasz faktora dla firm budowlanych? Sprawdź aktualny Ranking Firm Faktoringowych.

 

Jak działa faktoring w branży budowlanej?

Faktoring to usługa finansowania faktur, dzięki której zamienisz pieniądze zamrożone w fakturach na żywą gotówkę. Jak wygląda to w praktyce?

Na początku wykonujesz usługę lub dostarczasz towar do swojego kontrahenta i wystawiasz fakturę VAT
o odroczonym terminie płatności. Następnie przekazujesz tę fakturę firmie faktoringowej, która niemalże od razu wypłaci Ci zaliczkę faktoringową. Zazwyczaj jest to kwota rzędu 70-100% wartości faktury brutto.
W zależności od umowy kwota ta może zostać od razu pomniejszona o prowizję firmy faktoringowej.

W tym momencie masz gotówkę, z której możesz na bieżąco opłacać własne zobowiązania i firmowe wydatki. Natomiast, gdy upłynie termin płatności faktury i Twój kontrahent ją rozliczy, firma faktoringowa przekaże Ci pozostałą kwotę.

Twoja firma zajmuje się produkcją? Koniecznie sprawdź, czy warto korzystać z faktoringu
w branży produkcyjnej.

 

Jak działa faktoring odwrotny dla firm z branży budowlanej?

Dodajmy jeszcze, że z faktoringu w budownictwie możesz skorzystać nie tylko jako sprzedawca, ale i jako kupiec. Jeśli w danym momencie nie masz środków na opłacenie własnych dostawców, skorzystaj
z faktoringu odwrotnego. W ten sposób to firma faktoringowa zapłaci za Twoje zakupy, Ty od razu otrzymasz towar, po czym zapłacisz za niego w późniejszym terminie.

 

Dlaczego warto korzystać z faktoringu dla firm w branży budowlanej?

Faktoring w budownictwie to korzystne rozwiązanie dla każdej ze stron. Zleceniodawca od razu otrzymuje zapłatę za wykonaną usługę czy dostarczone materiały, przez co sam ma gotówkę na własne zobowiązania. Z drugiej strony jego kontrahent może w późniejszym terminie opłacić fakturę, dzięki czemu również kontroluje płynność finansową swojej firmy. Jednak to niejedyne korzyści wynikające z faktoringu dla firm budowlanych.

Masz dość faktur o odroczonych terminach płatności? Sprawdź, w jakich branżach sprawdzi się faktoring.

 

Popraw pozycję negocjacyjną poprzez faktoring dla firm

Warto także pamiętać, że faktoring korzystnie wpłynie na Twoją pozycję negocjacyjną w przetargach.
W końcu oferując odległe terminy płatności, będziesz w stanie wynegocjować bardziej atrakcyjną cenę. Wielu podwykonawców będzie skłonnych zapłacić Ci więcej, o ile będą mogli to zrobić np. po 120 dniach,
a nie od razu.

 

Zwiększ renomę swojej firmy budowlanej

Z drugiej strony wzrośnie również Twoja renoma jako wiarygodnej i wypłacalnej firmy budowlanej. Dzięki faktoringowi zawsze będziesz miał środki na bieżące wydatki i firmowe zakupy, więc podwykonawcy będą chcieli współpracować właśnie z Tobą. A jeśli do tego zaoferujesz im płatność z góry, będziesz mógł liczyć na lepsze warunki takiej współpracy. Dzięki temu choć w minimalnym stopniu zabezpieczysz swoją firmę przed niestabilnymi cenami materiałów budowlanych.

 

Zweryfikuj swoich kontrahentów

To jednak nie wszystko. Wbrew pozorom firmy faktoringowe nie zajmują się tylko finansowaniem faktur. Bardzo często dochodzi do tego usługa weryfikacji kontrahentów, co jest szczególnie ważne, gdy często podejmujesz współpracę z nowymi partnerami biznesowymi. Po pierwsze firma  faktoringowa ma większe możliwości sprawdzenia, jak dotychczas spłacał swoje zobowiązania Twój potencjalny kontrahent. Po drugie, jeśli firma, z którą planujesz nawiązać współpracę, nie chce, abyś korzystał z faktoringu, powinna Ci się zapalić czerwona lampka. W przyszłości możesz mieć po prostu problem z odzyskaniem od niego zapłaty.

Twoja firma bazuje na długoterminowych umowach i miesiącami czekasz na zapłatę? Sprawdź, na czym polega faktoring kontraktowy.

 

Faktoring a branża budowlana – podsumowanie

Faktoring w budownictwie to coraz częściej jedyny sposób na zachowanie płynności finansowej
i stabilności firmy. Dzięki niemu masz do dyspozycji faktyczną gotówkę, a nie środki zamrożone
w fakturach. Do tego dochodzi opinia rzetelnego dewelopera, który dodatkowo oferuje korzystne warunki współpracy. A to wszystko sprawia, że faktoring dla firm budowlanych jest tak popularny.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *