Czy z konta firmowego można zapłacić za prywatne zakupy?

Czy z konta firmowego można zapłacić za prywatne zakupy?

karty płatnicze włożone do tylnej kieszeni spodni

Pomyliłeś kartę, którą miałeś zapłacić za prywatne zakupy? A może zapomniałeś karty do konta osobistego i byłeś zmuszony posłużyć się kartą firmową? Albo odwrotnie. Akurat nie miałeś wolnych środków na koncie firmowym i zapłaciłeś za firmowe wydatki pieniędzmi z konta osobistego. Sprawdźmy, z jakimi konsekwencjami wiąże się finansowanie celów prywatnych
z konta firmowego i odwrotnie.

Czym konto firmowe różni się od konta osobistego?

Konto prywatne i konto firmowe działają na takiej samej zasadzie. Oba te rodzaje rachunków służą do gromadzenia środków i dokonywania niezbędnych transakcji. W obu przypadkach mamy także dostęp do karty płatniczej, która umożliwia przeprowadzanie płatności w stacjonarnych i internetowych sklepach.
A skoro tak, to czy do prowadzenia działalności gospodarczej potrzebne jest w ogóle konto firmowe?

Zastanawiasz się, w jakim banku założyć rachunek firmowy? Sprawdź Ranking Kont Dla Firm.

W teorii – niekoniecznie. A będąc bardziej precyzyjnym, jest kilka wyjątków, dzięki którym część przedsiębiorców nie musi korzystać z konta firmowego. W praktyce nie jest to takie proste. Wynika to przede wszystkim z tego, że banki zastrzegają, że z konta osobistego nie należy przeprowadzać transakcji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. A to oznacza, że posiadanie osobnego konta firmowego jest w zasadzie niezbędne.

Dodajmy jeszcze, że odkąd został wprowadzony mechanizm podzielonych płatności, czyli split payment, zdecydowana większość przedsiębiorców i tak musi korzystać z konta firmowego. Wszystko dlatego, że taki rachunek automatycznie powiązany jest indywidualnym kontem VAT, na który wpłacana jest wartość podatku VAT od danej wpłaty. Konta osobiste takiego konta VAT nie mają, co z góry uniemożliwia korzystanie z mechanizmu split payment. W konsekwencji praktycznie każdy przedsiębiorca ma minimum dwa rodzaje kont. Jedno firmowe, a drugie do celów prywatnych. A co stanie się, gdy użyje konta firmowego do sfinansowania celów prywatnych lub odwrotnie: z konta osobistego zrobi zakupy firmowe?

 

Czy można robić prywatne zakupy z konta firmowego?

W takim przypadku wszystko zależy od tego, jaki rodzaj działalności prowadzisz. Jeśli Twoja firma to jednoosobowa działalność gospodarcza, to nie ma w zasadzie żadnego problemu z tym, że za prywatne zakupy zapłacisz z firmowego konta. Po prostu Twoje firmowe środki i tak są Twoimi prywatnymi pieniędzmi, zatem możesz nimi dowolnie dysponować. Oczywiście takich wydatków nie będziesz mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i odliczyć ich od podatku. Jeśli tylko będziesz o tym pamiętać, nie będziesz miał żadnych problemów z wykorzystywaniem konta firmowego do prywatnych celów.

Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku spółek. Jeśli jesteś udziałowcem w takiej firmie lub zasiadasz w zarządzie spółki, nie powinieneś używać firmowego konta do finansowania prywatnych zakupów. Wszystko dlatego, że pieniądze na takim rachunku nie należą do Ciebie, tylko są własnością spółki. Dotyczy to także sytuacji, w której jesteś jednym właścicielem takiej spółki. Jeśli jednak opłacisz osobiste zakupy
z konta spółki, będziesz musiał je opodatkować i oskładkować. Innym rozwiązaniem jest zwrot wydanej kwoty na konto firmowe. Koniec końców zrobienie prywatnych zakupów z konta spółki nie będzie problematyczne, o ile odpowiednio na to zareagujesz.

A co się stanie w sytuacji odwrotnej, czyli gdy zapłacisz za firmowe wydatki z prywatnego konta?

 

Czy można robić firmowego zakupy z konta osobistego?

Takiej sytuacji najlepiej unikać. Jeśli chcesz płacić za firmowe wydatki z konta osobistego, zgłoś je do CEIDG. Oczywiście, jeśli raz na jakiś czas dokonasz takiej płatności, szczególnie na niewielką kwotę, nie będzie stanowiło to większego problemu. Jednak przy większych wydatkach musisz liczyć się z kontrolą, której celem będzie poznanie źródła, z którego pochodzą wydane pieniądze. Poza tym możesz zostać zmuszony do zgłoszenia takiego rachunku jako konta związanego z prowadzoną przez Ciebie działalnością.

 

Jak znaleźć najlepsze konto firmowe?

Obecnie właściwie nie da się prowadzić działalności bez osobnego konta firmowego. A skoro taka jest rzeczywistość, warto wybrać taki rachunek, z którego będzie się dobrze korzystało. Jak zatem znaleźć najlepszą ofertę konta firmowego?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na założenie konta firmowego w banku, w którym posiadają już konto osobiste. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze znasz już dany bank, a jeśli dobrze Ci się z niego korzysta, to jest spora szansa, że w przypadku konta firmowego będzie podobnie. Do tego przelewy pomiędzy kontem osobistym a firmowym w jednym banku są księgowane natychmiastowo. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której będziesz zmuszony zapłacić z konta firmowego za prywatne wydatki lub odwrotnie. Po prostu, jeśli na którymś koncie zabraknie Ci środków, będziesz mógł wykonać przelew, który automatycznie trafi na drugie konto.

Niemniej jednak, jeśli zamierzasz założyć rachunek firmowy, zapoznaj się z dostępnymi ofertami z różnych banków. Dzięki temu możesz natrafić na konto, które będzie nie tylko wygodna, ale i tanie. Albo będzie też oferowało dodatkowe usługi, które akurat sprawdzą się w Twojej firmie. I choć rachunek firmowy możesz zawsze zmienić, warto od razu poszukać optymalnego rozwiązania. Dzięki temu unikniesz dodatkowego zamieszania przy przenoszeniu firmowych finansów do innego banku.

Nie jesteś zadowolony ze swojego banku? Sprawdź, jak bezpiecznie zmienić konto firmowe.

 

Ile kosztuje konto firmowe?

Jedną z kluczowych kwestii, które przedsiębiorcy biorą pod uwagę przy wyborze konta firmowego, jest jego cena. A mówiąc dokładniej, są to wszelkie opłaty i prowizje, jakie wiążą się z posiadaniem takiego rachunku. W zależności od wybranej oferty koszty te mogą wynosić od kilkunastu do nawet kilkuset złotych w skali miesiąca. Oczywiście ta najwyższa stawka dotyczy kont VIP.

Chcesz uniknąć opłat za prowadzenie konta firmowego? Sprawdź nasze recenzje promocji na konto firmowe Pekao oraz promocji na konto firmowe w Nest Bank i ciesz się darmowym kontem dla swojej firmy nawet przez 24 miesiące.

Co jednak ważne, możesz uniknąć opłat za konto firmowe. Po pierwsze, większość banków co jakiś czas przeprowadza promocje. Jeśli podczas ich trwania otworzysz konto, zazwyczaj przez 12-24 miesiące będziesz mógł korzystać z niego za darmo. Po drugie, banki zazwyczaj określają różnego rodzaju warunki, po których spełnieniu, nie będą naliczać prowizji za posiadanie konta. Przeważnie jest to konieczność wykonania w danym miesiącu przelewu do ZUS-u lub urzędu skarbowego, wykonanie określonej liczby transakcji bezgotówkowych lub dokonanie takich płatności na określoną kwotę bądź zapewnienie na rachunku wpływów w danej wysokości. W każdym razie spełnienie tych warunków nie jest trudne, zatem bez większych problemów powinieneś móc korzystać z takiego konta za darmo.

Jak widzisz, jeśli od czasu do czasu zapłacisz za prywatne zakupy z konta firmowego, zwłaszcza jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, nie będzie to problemem. Warto jednak rozdzielić te sfery, szczególnie że prowadzenie rachunku firmowego nie musi być drogie.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *