Jak bezpiecznie zmienić konto firmowe?

Jak bezpiecznie zmienić konto firmowe?

tablet postawiony na stole pozwalający się zalogować do konta

Czy wiesz, że przedsiębiorcy są najbardziej lojalnymi klientami banków? Przynajmniej jeśli chodzi
o posiadanie bankowego konta firmowego. Niestety, takie przywiązanie nie zawsze się opłaca. Jednak z drugiej strony zamiana rachunku bankowego wiąże się z kilkoma niezbędnymi formalnościami, które zniechęcają do tego kroku. Czasem jednak warto się przemóc i poszukać lepszej oferty konta firmowego. Sprawdźmy zatem, jak bezpiecznie zmienić rachunek bankowy.

Dlaczego warto zmienić konto firmowe?

Obecnie każdy przedsiębiorca musi posiadać rachunek bankowy. Choć nie wynika to bezpośrednio
z przepisów prawa, to bez konta firmowego praktycznie nie da się dzisiaj obejść. Problem w tym, że takie konto jest płatne. I nawet jeśli nie mówimy o dużych kwotach, to w skali roku może się z tego zrobić spora sumka. I tu powstaje pytanie: po co ją wydawać, skoro można by korzystać z banku, który oferuje lepsze warunki i tańsze konto?

Nie wiesz, gdzie założyć rachunek bankowy dla firmy? Sprawdź Ranking Kont Firmowych.

Zresztą nie tylko koszt prowadzenia konta firmowego może skłonić Cię do jego zmiany. Czasami możesz być po prostu niezadowolony z jakości usług świadczonych przez dany bank. Może Ci nie odpowiadać podejście do klienta, różnego rodzaju awarie i przerwy w dostępie do konta firmowego, a nawet to,
że w pobliżu nie ma żadnej stacjonarnej placówki banku. Poza tym, jako przedsiębiorca możesz chcieć skorzystać i z innych usług banku, takich jak kredyt dla firm czy bankowy faktoring. Jeśli Twój obecny bank nie oferuje żadnej z tych usług na dobrych warunkach, może warto już dziś poszukać alternatywy?

 

Jak zmienić konto firmowe?

Załóżmy, że podjąłeś ostateczną decyzję o zmianie konta firmowego. Przyjrzymy się zatem, jak możesz to zrobić szybko, sprawnie, a przede wszystkim bezpiecznie. Przede wszystkim zacznij od założenia nowego konta firmowego. W niektórych bankach cały proces możesz przeprowadzić przez internet, ale niekiedy niezbędna będzie wizyta w placówce stacjonarnej. To już w dużej mierze zależy od samego banku i jego wewnętrznych procedur.

Jak tylko otworzysz i aktywujesz nowy rachunek firmowy, poinformuj o tym odpowiednie instytucje.
W przypadku ZUS-u masz na to 14 dni, a urzędu skarbowego – 7. Obie instytucje możesz powiadomić przez internet, o ile posiadasz Profil Zaufany.

Zacznijmy od urzędu skarbowego. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych należy wypełnić formularz CEIDG-1 oraz ewentualnie CEIDG-RB, jeśli planujesz posiadać więcej niż 1 konto firmowe. Jeśli  natomiast prowadzisz spółkę, uzupełnij formularz NIP-2, a w razie potrzeby skorzystaj
z załącznika NIP-B. Z kolei w przypadku ZUS-u musisz wypełnić druk ZUS ZBA.

Gdy już poinformujesz o zmianie konta firmowego wszystkie urzędy, koniecznie powiadom o tym kontrahentów. Podaj nowy numer konta na wzorze faktury, na stronie internetowej i wszędzie tam, gdzie się on pojawia. Co ważne, do stałych kontrahentów wyślij dodatkową wiadomość. Bez tego część z nich może się nawet nie zorientować, że zmieniłeś konto i automatycznie poda Twój stary numer rachunku do przelewu.  

Zastanawiasz się, czy małe firmy muszą zakładać specjalne rachunki bankowe? Sprawdź, co każdy mikroprzedsiębiorca powinien wiedzieć o koncie firmowym.

 

Co robić ze starym kontem firmowym?

Kiedy decydujesz się na zamianę konta firmowego, musisz podjąć decyzję, co zrobić ze starym rachunkiem. Z jednej strony możesz go zatrzymać, ponieważ firma może posługiwać się kilkoma numerami kont bankowych. To rozwiązanie sprawdzi się, jeśli w danym banku posiadasz kredyt lub korzystasz z innych usług dodatkowych.

Nie wiesz, jakiej firmie powierzyć kwestie finansowania faktur? Sprawdź, czy warto korzystać
z faktoringu bankowego.

Poza tym stare konto warto pozostawić, gdy czekasz na zapłatę od kontrahentów. Ma to znaczenie szczególnie przy dłuższym terminie płatności, gdy upływa on po kilku miesiącach od wystawienia faktury. Jeśli stare konto będzie nieaktywne, a kontrahent przeleje na nie pieniądze, transakcja nie dojdzie do skutku. A pamiętaj, że Twój partner biznesowy niekoniecznie będzie miał głowę do tego, aby pamiętać
o tym, że numer Twojego konta firmowego się zmienił. Powiedźmy sobie wprost – to Tobie, jako przedsiębiorcy powinno zależeć na tym, aby kontrahent dokładnie wiedział, gdzie przelać pieniądze.

Jeśli jednak nie czekasz na żaden zaległy przelew, a stare konto firmowe generuje tylko koszty, po prostu je zamknij. W tym celu musisz wypowiedzieć bankowi umowę, co najczęściej wiąże się z koniecznością osobistej wizyty w banku. Poza tym Twoje konto firmowe nie zostanie zlikwidowane od razu, gdyż musisz odczekać na zakończenie okresu wypowiedzenia.

Co ważne, pamiętaj, aby przed ostatecznym zamknięciem konta wypłacić z niego środki. Zostaw jednak na rachunku niewielką kwotę, z której zostaną pobrane ostatnie opłaty za korzystanie z konta.

 

Kiedy nie warto zmieniać konta firmowego?

Może się jednak zdarzyć, że decyzja o zamknięciu konta firmowego nie będzie najlepszym pomysłem. Dzieje się tak na ogół wtedy, gdy z rachunku korzystasz na preferencyjnych warunkach, wynikających
z promocji. W takiej sytuacji musisz liczyć się z karą za przedwczesne zerwanie umowy.

Zmiana konta firmowego często nie opłaca się także, gdy w danym banku masz kredyt. Może się okazać, że oprocentowanie takiego kredytu wzrośnie, jeśli zdecydujesz się na zamknięcie konta bankowego. W takiej sytuacji taka zmiana będzie po prostu nieopłacalna.

Czy Ty i Twoja firma idziecie z duchem czasu? Sprawdź, jak działa konto i karty płatnicze dla przedsiębiorców Revolut Business.

Czy zmiana konta bankowego jest trudna? Nie. Wiąże się to oczywiście z kilkoma formalnościami, jakie musisz dopełnić, ale nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Dlatego warto raz na jakiś czas zapoznać się
z ofertami różnych kont firmowych. Zwłaszcza jeśli nie jesteś zadowolony ze współpracy z obecnym bankiem.  

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *