Czym jest limit faktoringowy?

Najlepsze oferty finansowe dla Twojej firmy

Czym jest limit faktoringowy?

limit faktoringowy

Poszukujesz najlepszej firmy faktoringowej dla swojej firmy? Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ wiele zależy od konkretnych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Na pewno powinieneś zwrócić uwagę na koszty faktoringu. Jednak również ważnym kryterium jest wysokość limitu faktoringowego, przyznawanego przez poszczególnych faktorów. Czym jest limit faktoringowy? Jakie są jego rodzaje? Jak dobrze wybrać jego wysokość? Wszystkie te informacje znajdziesz w poniższym artykule.

 

Czym jest limit faktoringowy?

Limit faktoringowy to po prostu maksymalna kwota, do jakiej możesz finansować swoje faktury w ramach umowy z daną firmą faktoringową. Taki limit ustalany jest indywidualnie, w zależności od potrzeb finansowych twojego przedsiębiorstwa.

Limit faktoringowy ma charakter odnawialny. Oznacza to, że po spłaceniu sfinansowanych faktur, możesz ponownie z niego skorzystać.

Takie firmy faktoringowe jak np. SMEO, Pragma czy eFaktoring NFG oferują do 250 000 zł w ramach limitu faktoringowego. Jednak, jeśli nie jest to wystarczająca kwota, bez trudu znajdziesz firmy faktoringowe, które przyznają jeszcze większe limity. Możesz znaleźć je np. w naszym Rankingu Firm Faktoringowych.

 

Rodzaje limitów faktoringowych:

Limit faktoringowy może mieć jedną z 3 form:

  • limit globalny,
  • sublimit,
  • limit koncentracji.

Limit globalny a sublimit

Limit globalny to maksymalna kwota, do jakiej możesz finansować swoje faktury, bez względu na liczbę twoich kontrahentów, czy wystawianych im faktur. Jest to suma, stanowiąca granicę finansową zaangażowania faktora.

Z kolei sublimit przyznawany jest dla konkretnego partnera biznesowego, z którym współpracujesz. Możesz np. umówić się z firmą faktoringową na przyznanie 3 sublimitów faktoringowych. Każdy z nich będzie miał wysokość, do której możesz rozliczyć faktury z danym kontrahentem. Dla jednego z nich może być do 50 000 zł, a dla dwóch pozostałych 200 000 zł. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb.

Co więcej, przyznany twojemu przedsiębiorstwu limit globalny może być niższy od sumy sublimitów dla poszczególnych partnerów biznesowych. Firma faktoringowa może przyznać po 100 000 zł sublimitu, dla każdego z twoich 3 kontrahentów oraz limit globalny w wysokości 250 000 zł.

Limit koncentracji

Natomiast limit koncentracji to procentowy udział wierzytelności kontrahenta w łącznym finansowanym saldzie. Jeśli dojedzie do przekroczenia limitu koncentracji, firma faktoringowa może automatycznie wstrzymać dalsze finansowanie faktur, do momentu spłaty części należności przez danego kontrahenta. Jednak w niektórych przypadkach finansowanie nie zostanie wstrzymane, natomiast faktor zacznie naliczać wyższą stawkę wynagrodzenia. Dokładne zasady dotyczące przekroczenia limitu koncentracji są ustalane jeszcze przed zawarciem umowy z firmą faktoringową.

 

Od czego zależy limit faktoringowy?

Firma faktoringowa przyznaje limity faktoringowe na podstawie przeprowadzonej analizy sytuacji finansowej Twojego przedsiębiorstwa. W przypadku faktoringu niepełnego faktor ocenia również wypłacalność Twoich kontrahentów. A co dokładnie analizuje firma faktoringowa? Są to następujące wskaźniki:

  • wskaźnik obrotów,
  • praktyki płatnicze,
  • rzetelność w regulowaniu należności,
  • stosowane terminy płatności.

Po wzięciu pod uwagę powyższych czynników firma faktoringowa zaproponuje Ci wysokość limitu faktoringowego.

 

Dlaczego warto odpowiednio dobrać limit faktoringowy?

Idealne dobranie limitu faktoringowego do potrzeb firmy ma kluczowe znaczenie. Pozwala w pełni wykorzystać zalety tej usługi oraz uniknąć dodatkowych kosztów. Jeśli limit faktoringowy będzie zbyt niski, to nie pokryje wszystkich należności Twoich kontrahentów. Z kolei, gdy limit będzie za duży, nie zdołasz go wykorzystać.

Limit faktoringowy to jedno z ważniejszych kryteriów przy wyborze firmy faktoringowej. Zajrzyj do naszego rankingu i sprawdź, która z nich oferuje limit idealny dla potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *