Czym jest kredyt dla firmy budowlanej?

Czym jest kredyt dla firmy budowlanej?

pracownicy na budowie podczas pracy

Jeśli prowadzisz firmę budowlaną, zapewne wiesz, że uzyskanie kredytu nie jest łatwym zadaniem w tej branży. Nie oznacza to jednak, że nie dostaniesz niezbędnego finansowania. Sprawdźmy zatem, czym jest kredyt dla branży budowlanej i jak wybrać najlepszą ofertę kredytową dla firmy.

Na czym polega specyfika branży budowlanej?

Każdy, kto miał kiedykolwiek coś wspólnego z branżą budowlaną, doskonale zdaje sobie sprawę z jej specyfiki. Przede wszystkim, z jednej strony mamy duże i wymagające ogromnych nakładów finansowych inwestycje oraz długi czas ich realizacji. Z drugiej, wiążą się z nią odroczone terminy płatności, a nawet opóźnienia w rozliczeniach. Jak zatem pogodzić te dwie strony medalu, czyli zachować płynność finansową pomimo wysokich wydatków i niedotrzymywanych terminów płatności? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po zewnętrzne finansowanie. Sprawdźmy zatem, na jakie finansowanie mogą liczyć firmy budowlane.

 Szukasz dodatkowego finansowania na atrakcyjnych warunkach? Sprawdź Ranking Kredytów dla firm.

 

Jakie są rodzaje finansowania firm budowlanych?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że firmy budowlane mają mnóstwo opcji finansowania, z których mogą skorzystać. Są to różnego rodzaju oferty leasingów dla firm, dzięki którym przedsiębiorstwo budowlane może za stosunkowo niewielką kwotę zakupić niezbędny, ale drogi sprzęt. Do tego dochodzi faktoring, czyli opcja finansowania faktur o odroczonym terminie płatności. Dzięki temu firma z branży budowlanej zawsze ma środki na bieżące wydatki, nawet jeśli zapłatę od kontrahenta ma uzyskać dopiero za kilka tygodni bądź miesięcy. Kolejnym rozwiązaniem jest kredyt dla firmy budowlanej. I choć branża ta może mieć pewne trudności z uzyskaniem właśnie takiego finansowania, to jednak jest to popularny sposób na pozyskanie niezbędnych środków. Sprawdźmy zatem, czym jest kredyt dla branży budowlanej.

 

Na czym polega kredyt dla branży budowlanej?

Banki, przed wydaniem decyzji kredytowej, dokładnie sprawdzają wnioskodawców. Oceniają w ten sposób poziom ryzyka, jaki wiąże się z udzieleniem pożyczki potencjalnemu kredytobiorcy. Pod tym względem sytuacja firm budowlanych jest dosyć trudna. Zazwyczaj taka firma wnioskuje o pożyczenie dużej kwoty, co automatycznie wiąże się z większą stratą banku, gdyby kredytobiorca stał się nagle niewypłacalny. Do tego opóźnienia w realizacji płatności, które często występują w branży budowlanej, dodatkowo pogarszają zdolność kredytową wnioskodawcy. Nie oznacza to oczywiście, że firmy budowlane są na straconej pozycji. Po jaki kredyt mogą zatem sięgnąć?

 

Z jakiego rodzaju kredytu może skorzystać firma budowlana?

Tak naprawdę firma budowlana może starać się o dowolny kredyt firmowy. Takie kredyty jak kredyt inwestycyjny czy kredyt obrotowy z pewnością wspomogą prowadzenie firmy budowalnej. Wszystko oczywiście zależy od potrzeb i możliwości danego przedsiębiorstwa oraz od tego, na co ma być przeznaczona kwota kredytu. Czasem dana firma budowlana potrzebuje środków na bieżące wydatki firmy, włączając w to wynagrodzenia dla pracowników i podwykonawców, czy opłacenie podatków. Sytuacja wygląda inaczej, gdy firma chce się rozwijać i potrzebuje dodatkowych środków na zakup niezbędnych sprzętów i sfinansowania dużych inwestycji.

 Masz problem z zachowaniem płynności kredytowej? Sprawdź, na czym polega kredyt obrotowy.

 

Jak uzyskać kredyt dla firmy budowlanej?

Uzyskanie kredytu budowlanego, zwłaszcza jeśli kwota kredytu jest wysoka, nie jest prostym zadaniem. Przede wszystkim do wniosku kredytowego trzeba dołączyć szereg dokumentów, obrazujących sytuację finansową firmy. Do tego w przypadku kredytów celowych należy przedstawić, na co dokładnie ma być przeznaczona kwota kredytu.

Jako że formalności związane z uzyskaniem kredytu dla firmy budowlanej są skomplikowane, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy. Pomoże on prawidłowo wypełnić wniosek kredytowy, dopilnuje przygotowania niezbędnych dokumentów, a także wskaże bank, w którym będziesz mieć największe szanse na otrzymanie finansowania. Poza tym pomoże ci on znaleźć ofertę, która będzie najbardziej atrakcyjna.  

 Szukasz środków na sfinansowanie kosztownej inwestycji budowlanej? Sprawdź, jak uzyskać kredyt deweloperski.

 

Jak znaleźć najlepszy kredyt dla firm?

Kredyty dla firm dostępne są niemalże w każdym banku. Dlatego znalezienie najlepszej oferty bywa równie czasochłonne, co formalności związane ze staraniem się o kredyt. Jak zatem znaleźć kredyt dla firmy budowlanej, który faktycznie będzie najlepszy?

Przede wszystkim warto na początek zastanowić się, co to właściwie oznacza, że dany kredyt budowlany jest najlepszy. I co ważne, należy wziąć pod uwagę, co taki kredyt ma sfinansować. Musisz zatem ustalić, jaką kwotę potrzebujesz, jak długo chcesz spłacać takie zobowiązanie oraz czy zależy ci na jednorazowej wypłacie potrzebnej kwoty, czy też raczej potrzebujesz mieć stały dostęp do dodatkowych środków. Jeśli tylko zdefiniujesz potrzeby swojej firmy, możesz zacząć szukać kredytu, który będzie w stanie je spełnić. I właśnie na tym etapie możesz zacząć porównywać oferty poszczególnych banków.

Jedną z kluczowych kwestii, które musisz wziąć pod uwagę, jest koszt takiego kredytu. Ma on znaczenie szczególnie przy większych kwotach kredytu. Pamiętaj, aby w tym przypadku zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale i na ewentualne koszty dodatkowe, takie jak marża, czy prowizje. Czasem będziesz musiał skorzystać z dodatkowej oferty banku, takiej jak konieczność założenia nowego rachunku firmowego, wyrobienie karty kredytowej bądź zakup ubezpieczenia. A to wszystko również będzie wpływać na ostateczny koszt kredytu.

Nie bez znaczenia jest także bank, z którego oferty będziesz chciał skorzystać. Z jednej strony musisz liczyć się z tym, że nie będziesz miał dowolności wyboru oferty, ponieważ nie każdy bank będzie chciał udzielić kredytu firmie budowlanej. Szczególnie gdy zdolność kredytowa Twojego przedsiębiorstwa daleka jest od optymalnej. Niemniej jednak z drugiej strony, warto wybrać bank, który zaoferuje Ci nie tylko najlepszą ofertę, ale i odpowiednie warunki współpracy. W końcu w przypadku takiego kredytu będziesz związany z danym bankiem przez dłuższy czas. Warto zatem, aby spłata, jak i obsługa kredytu dla firmy była prosta i intuicyjna.  

Wystawiasz faktury o odroczonych terminach płatności? Sprawdź, czy faktoring w branży budowlanej ma sens.

 

Jeśli nie kredyt dla firm w banku, to co?

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, firmy budowlane nie mają łatwego zadania, jeśli chodzi o znalezienie kredytu bankowego. Co zatem możesz zrobić, gdy nie możesz liczyć na takie dofinansowanie?

Przede wszystkim możesz rozejrzeć się za ofertę pożyczki dla firm w innej instytucji finansowej niż bank. Firmy pozabankowe są mniej restrykcyjne przy udzielaniu pożyczek, zatem Twoje szanse na uzyskanie niezbędnych środków będą większe. Szczególnie jeśli kwota pożyczki nie jest bardzo wysoka. Musisz się jednak liczyć z tym, że taka pożyczka pozabankowa dla firmy będzie droższa niż taki sam kredyt w banku.

Na szczęście możesz jedna skorzystać z innych rozwiązań. Mowa oczywiście o leasingu dla firm i faktoringu. W tym pierwszym przypadku nie wydajesz gotówki na zakup niezbędnego sprzętu, dzięki czemu masz więcej środków na wydatki, których nie da się sfinansować w ramach leasingu. Z kolei, jeśli zdecydujesz się na faktoring, zawsze będziesz miał pieniądze na bieżące wydatki swojej firmy. Natomiast faktoring odwrotny pozwoli ci na opłacenie dostawców w późniejszym terminie, nawet jeśli wymagają oni płatności z góry.

Uzyskanie kredytu dla firm budowlanych nie jest łatwym zadaniem, ze względu na specyfikę tej branży. Niemniej, jednak jeśli tylko masz odpowiednią zdolność kredytową, Twoje szanse na otrzymanie finansowania będą duże. Zawsze jednak możesz skorzystać z takich opcji jak leasing dla firm czy faktoring, dzięki którym również możesz zdobyć niezbędne środki.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *