Gwarancja bankowa: Co to jest i jak ją uzyskać?
Szukasz sposobu na zwiększenie swojej wiarygodności w oczach nowych klientów? Jednym z instrumentów finansowych, który może zapewnić bezpieczeństwo transakcji zawieranych przez podmioty gospodarcze, jest gwarancja bankowa. Czy możesz ją uzyskać? W jaki sposób starać się o gwarancję bankową? Jakie są jej rodzaje? Wyjaśniamy!
Gwarancja bankowa: Co to jest?
Gwarancja bankowa to rodzaj umowy pomiędzy gwarantem (bankiem) a wierzycielem (przedsiębiorcą lub osobą fizyczną). W ramach tej umowy instytucja finansowa zobowiązuje się do spłaty zobowiązania w imieniu osoby/firmy, która otrzymała taką gwarancję. Jeżeli dłużnik z jakiegokolwiek powodu nie będzie w stanie uregulować zobowiązania, ten obowiązek spadnie na gwaranta. Oznacza to, że bank zapewnia Twojego kontrahenta, że spłaci Twoje należności, jeśli Ty będziesz miał problem z terminową spłatą rat.
Gwarancje bankowe są przeznaczone przede wszystkim dla przedsiębiorstw. Mają na celu zabezpieczenie inwestycji, wymagających bardzo dużych nakładów finansowych. Twoje przedsiębiorstwo może też w ten sposób znacznie poprawić swój wizerunek. W oczach kontrahenta, ale też banku czy pożyczkodawcy gwarancja bankowa znacznie zwiększa wiarygodność firmy. Niweluje obawy dotyczące ewentualnej niewypłacalności.
➡ Potrzebujesz dodatkowych środków na niezbędne inwestycje? Sprawdź Ranking Kredytów dla Firm.
Co można zabezpieczyć gwarancją bankową?
Gwarancje bankowe można wykorzystać w wielu różnych sytuacjach. Zminimalizujesz dzięki niej ryzyko niezrealizowania umowy i zwiększysz swoją wiarygodność. Z gwarancją znacznie łatwiejsze może być też uzyskanie pożądanego finansowania. Gwarancja może zabezpieczać np. w przypadku:
- spłaty kredytu,
- zapłaty cła,
- zwrotu zaliczki,
- rękojmi,
- spłaty rat leasingowych,
- dobrego wykonania umowy czy kontraktu,
- zapłaty za towar czy usługi
Jakie są rodzaje gwarancji bankowych?
Gwarancje bankowe można dzielić na różne rodzaje, biorąc pod uwagę różnego rodzaju kryteria. Banki mogą oferować produkty gwarancyjne, które różnią się od siebie ze względu na to, co jest nią zabezpieczane. Można w ten sposób wyróżnić np. gwarancję celną, gwarancję akcyzową, terminowej spłaty kredytu/pożyczki, loteryjną czy zwrotu zaliczki.
Pod względem formalnym najważniejszy jest jednak podział na dwa rodzaje gwarancji, które różnią się od siebie rodzajem zobowiązania gwaranta wobec wierzyciela. Są to gwarancje:
- warunkowe – bank wypłaci beneficjentowi środki tylko jeśli zostały spełnione warunki umowy gwarancyjnej. Instytucja finansowa dokładnie sprawdzi zasadność roszczenia i będzie wymagać dokumentów potwierdzających tę zasadność.
- bezwarunkowe – w tym przypadku bank wypłaca beneficjentowi całą kwotę zobowiązania bez sprawdzania zasadności takiego żądania. Nie są potrzebne żadne dokumenty potwierdzające tę zasadność. Beneficjent nie musi spełniać żadnych warunków.
➡ Szukasz optymalnego zabezpieczenia? Sprawdź, na czym polega zabezpieczenie w postaci weksla in blanco.
Gwarancja bankowa: Jak ją uzyskać?
Chciałbyś uzyskać zabezpieczenie w postaci gwarancji bankowej, ale nie wiesz czy to możliwe w Twoim przypadku? Będziesz musiał spełnić kilka warunków. Istotna będzie przede wszystkim Twoja zdolność kredytowa. Bank sprawdzi ją bardzo dokładnie zanim spisze z Tobą umowę. To od Twojej sytuacji finansowej będzie w dużym stopniu zależało to, czy instytucja udzieli Ci gwarancji i ile będzie Cię kosztowała ta usługa.
Oprócz tego będziesz też musiał spełnić kilka dodatkowych warunków jak: założenie konta w danym banku i przedstawienie dodatkowych zabezpieczeń np. depozytu czy nieruchomości. Jeżeli bank zdecyduje się udzielić Ci gwarancji, spisze z Tobą umowę, w której zawarte będą wszystkie najważniejsze informacje dotyczące jej warunków.
➡ Chcesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie wyższego finansowania? Sprawdź, jakie są możliwe zabezpieczenia kredytu dla firm.
Co powinno znaleźć się w umowie gwarancji bankowej?
Zacznijmy od tego, że umowa gwarancji bankowej powinna zostać sformułowana na tyle precyzyjnie, aby nie pozostawiała żadnego pola do interpretacji. Musi też być sporządzona na piśmie – inaczej nie będzie ważna. Gwarancja powinna zawierać przede wszystkim następujące informacje:
- rodzaj gwarancji bankowej (warunkowa czy bezwarunkowa),
- konkretna wierzytelność, którą ma objąć gwarancja bankowa,
- czas trwania gwarancji bankowej,
- maksymalna kwota, jaką bank zobowiązuje się wypłacić beneficjentowi gwarancji bankowej,
- termin wypłaty gwarancji bankowej przez bank na rzecz beneficjenta,
- warunki wypłaty gwarancja bankowej przez bank na rzecz beneficjenta.
➡ Szukasz najlepszej oferty kredytowej w Twojej okolicy? Sprawdź Ranking Kredytów dla Firmy w Warszawie.
Uzyskanie gwarancji bankowej to często jedyny sposób na uzyskanie niezbędnego finansowania. Dzięki niej Twój kontrahent zyskuje pewność, że jesteś wypłacalny i może na Tobie polegać, podejmując współpracę z Twoją firmą. Dodajmy jeszcze, że uzyskanie gwarancji bankowej powinno być formalnością, jeśli Twoja zdolność kredytowa jest dobra. Wówczas bez trudu uzyskasz potrzebne zabezpieczenie i będziesz mógł realizować wymarzone inwestycje czy współprace biznesowe.
Przedsiębiorczyni zafascynowana światem finansów i bankowości. W wolnych chwilach uwielbia czytać powieści kryminalne oraz spędzać czas na świeżym powietrzu (najchętniej w górach!).