Jak obliczyć ratę leasingu?

Jak obliczyć ratę leasingu?

maska czarenego, luksusowego samochodu

Chcesz skorzystać z leasingu dla firm, ale nie wiesz, ile będzie Cię to kosztowało? Na szczęście, zanim złożysz wniosek o leasing, możesz zorientować się, z jaką ratą będzie wiązała się dana oferta. Sprawdźmy zatem, jak prosto obliczyć ratę leasingową i co wpływa na jej wysokość.

Czym jest rata leasingowa?

Zanim przejdziemy do kwestii obliczenia wysokości raty leasingowej, ustalmy, czym dokładnie ona jest. Zatem rata leasingowa to nic innego jak cykliczna opłata, którą leasingobiorca uiszcza na rzecz leasingodawcy w zamian za możliwość korzystania z przedmiotu leasingu. Co ważne, bez względu na to, z jakiego rodzaju leasingu będziemy korzystać, zawsze towarzyszyć mu będą raty leasingowe.

Cykliczność raty leasingowej oznacza, że spłaca się ją co miesiąc lub ewentualnie co kwartał. Dodajmy jednak, że ta druga opcja tj. płatności kwartalne jest raczej rzadko wykorzystywana przez przedsiębiorców.

Szukasz najlepszej oferty leasingu? Sprawdź nasz ranking firm leasingowych.

 

Jakie są rodzaje rat leasingowych?

Choć każdy rodzaj leasingu wiąże się z koniecznością spłacania rat leasingowych, to przedsiębiorcy mogą wybrać, jaki system ratalny będzie dla nich najlepszy. Pod tym względem mamy do czynienia z ratami:

  • stałymi,
  • malejącymi (degresywnymi),
  • sezonowymi.

W przypadku rat stałych przedsiębiorcy przez cały okres leasingowy spłacają kwotę w takiej samej wysokości. Przy ratach malejących, zwracana suma jest z każdym miesiącem nieco mniejsza.
Z kolei raty sezonowe charakteryzują się zmienną wysokością w zależności od sezonu. Dzięki temu przedsiębiorca płaci niższe raty, gdy jego przychody są mniejsze. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku branż, które cechuje duża sezonowść, tzn. w których różnice w zyskach w poszczególnych okresach danego roku są dosyć znaczne i da się je łatwo przewidzieć (np. branża turystyczna).  

Potrzebujesz wsparcia przy wyborze najlepszej oferty leasingowej? Sprawdź Ranking Brokerów Leasingowych.

 

Jak obliczyć wysokość raty leasingowej?

Samodzielne obliczenie raty leasingowej to niełatwe zadanie. Jednak z pomocą przychodzą nam specjalne kalkulatory, które wyliczą za nas wysokość comiesięcznej opłaty. W takim przypadku wystarczy podać kilka kluczowych zmiennych, by kalkulator oszacował, z jaką kwotą musimy się liczyć.

Dodajmy jeszcze, że kalkulatory do obliczania rat leasingowych dostępne są w internecie. Poza tym większość firm leasingowych umieszcza je na swoich stronach internetowych. Wszystko po to, aby łatwością zorientować się, czy dany leasing będzie dla nas odpowiedni.

A jakie informacje należy podać, aby obliczyć wysokość raty leasingowej? Są to np.:

  • wartość przedmiotu leasingu,
  • wykup końcowy,
  • wysokość opłaty wstępnej, 
  • oprocentowanie w skali miesiąca,
  • liczba rat.

Załóżmy jednak, że kwota, jaką wskazał kalkulator internetowy, jest za duża w stosunku do możliwości naszego miesięcznego budżetu. Na szczęście na wysokość raty leasingowej wpływa kilka czynników. A jeśli odpowiednio je pozmieniamy, rata leasingu może być mniejsza.

Szukasz sposobu na sfinansowanie firmowych wydatków? Znajdź najlepszą firmę leasingową w Krakowie.

 

Od czego zależy wysokość raty leasingowej?

Zacznijmy od tego, że ratę leasingową w części lub w całości można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i odliczyć od podatku. Dzięki temu rzeczywisty koszt leasingu jest niższy. Jednak jeśli nawet w tym przypadku możemy mieć problem ze spłatą rat, czas dopasować kilka warunków leasingu do naszych potrzeb. 

Przede wszystkim każda rata leasingowa składa się z kilku części, od których zależy jej ostateczna wysokość. Z jednej strony mamy do czynienia z oprocentowaniem w oparciu o referencyjną stawkę WIBOR, na którą jako leasingobiorcy nie mamy wpływu.

Poza tym wysokość raty zależy od marży leasingodawcy. Dlatego warto porównać ofertę wielu firm leasingowych, aby wybrać tę, która zaproponuje nam optymalne warunki. Co ważne, zawsze warto podpytać leasingodawcę, od czego zależy jego marża. Może się okazać, że jesteśmy
w stanie spełnić określone warunki stawiane przez firmę leasingową, co korzystnie wpłynie na wysokość marży.

Nie zapominajmy również, że na wysokość rat wpływa długość okresu leasingowego. Im będzie on dłuższy, tym rata leasingowa będzie niższa. Musimy jednak liczyć się z tym, że w takim przypadku ogólny koszt leasingu będzie wyższy.

Jeszcze innym sposobem na zmniejszenie raty leasingowej jest wpłacenie większego wkładu własnego. Wówczas kwota do spłaty w ramach leasingu będzie mniejsza, co przełoży się na bardziej atrakcyjną ratę.

 Szukasz sprawdzonego leasingodawcy? Poznaj ofertę Pekao Leasing.

Jeśli jednak nawet zmiana powyższych czynników nie sprawi, że wysokość raty leasingowej będzie odpowiednia, mamy dwa wyjścia. Możemy zmienić przedmiot leasingu na tańszy, np. wybierając inny model samochodu lub decydując się na sprzęt z drugiej ręki. W przeciwnym razie pozostaje nam odłożenie decyzji o wzięciu leasingu na później, gdy nasze zyski będą na tyle duże, że rata leasingowa przestanie być istotnym obciążeniem.

Obliczenie raty leasingowej nie jest trudne, o ile korzystamy z dostępnych kalkulatorów. Co jednak ważne, warto pamiętać o czynnikach, które na wysokość takiej raty wpływają. Jeśli odpowiednio je dobierzemy, możemy zmniejszyć swoją ratę leasingową.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *