Czy warto wyrabiać kartę kredytową dla firmy?

Czy warto wyrabiać kartę kredytową dla firmy?

złota karta kredytowa

Zależy Ci na szybkim dostępie do dodatkowej gotówki? Idealnie nadaje się do tego karta kredytowa dla firm z odpowiednim limitem kredytowym. Sprawdź, czym jest karta kredytowa i jak korzystać z niej niemalże za darmo.

Czym jest karta kredytowa dla firmy?

Karta kredytowa dla firmy to instrument płatniczy, który zapewnia Ci elastyczny dostęp do limitu kredytowego, przyznanego przez bank. Dzięki temu możesz skorzystać z dodatkowych środków, gdy tylko tego potrzebujesz, bez konieczności składania wniosku o finansowanie. Co więcej, korzystanie z karty kredytowej bywa bardziej opłacalne niż zaciąganie kredytu dla firm. Szczególnie przy stosunkowo niewielkich kwotach, które jesteś w stanie spłacić w okresie do maksymalnie 2 miesięcy. Po prostu w takim przypadku bank nie będzie naliczał odsetek od wykorzystanej kwoty, co oznacza, że będziesz musiał zwrócić dokładnie taką sumę, jaką wykorzystałeś i ani złotówki więcej.

Dodajmy jeszcze, że karta kredytowa ma postać karty płatniczej. Możesz płacić nią w sklepach
i punktach usługowych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz użyć jej także do wypłacenia gotówki z bankomatu. Nie zalecamy jednak takiego rozwiązania, gdyż poza prowizją, będziesz musiał zapłacić odsetki naliczane od dnia, w którym skorzystałeś z limitu.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki na firmowe wydatki? Sprawdź Ranking Kredytów dla Firm.

 

Jak działa karta kredytowa dla firm?

Wraz z otrzymaniem karty kredytowej dla firmy, zostaje Ci przyznany limit kredytowy, który możesz wykorzystać w dowolnym momencie. Jego wysokość zależy m.in. od zdolności kredytowej Twojej firmy i jest on ustalany indywidualny. Niemniej jednak możesz liczyć, że do Twojej dyspozycji zostanie udostępniona kwota limitu od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Co ważne, w przypadku karty kredytowej dla firm mamy do czynienia z tzw. okresem bezodsetkowym. Jak sama nazwa wskazuje, jest to okres, za który bank nie naliczy odsetek za wykorzystany limit kredytowy. W zależności od banku okres bezodsetkowy może wynieść od 50 do nawet 65 dni. A to oznacza, że możesz korzystać z de facto nieoprocentowanego kredytu, o ile zwrócisz zadłużenie przed końcem okresu bezodsetkowego.

A co się stanie, jeśli nie oddasz wykorzystanych pieniędzy na czas? Bank potraktuje Twoje zadłużenie jako zwykły kredyt i zacznie naliczać odsetki od wydanej kwoty. Natomiast Ty będzie musiał spłacać co miesiąc określoną część zadłużenia. Co ważne, masz tutaj pewną dowolność, przy czym każdego miesiąca musisz oddać bankowi co najmniej tzw. kwotę minimalną. Najczęściej wynosi ona 5-10% całkowitego zadłużenia.

Sprawdź naszą recenzję konta i karty Revolut Business.

 

Kiedy warto korzystać z karty kredytowej dla firm?

Wielu przedsiębiorców zmaga się z zachowaniem płynności finansowej. Nawet jeśli mają wielu klientów, Ci często domagają się faktur o odroczonych terminach płatności. Do tego nie zawsze kontrahent opłaci fakturę w terminie. Do tego dochodzą przestoje czy okresy, w których przedsiębiorca zarabia po prostu mniej. Jednak i w takiej sytuacji firma musi opłacać różne koszty stałe, czy rozliczać się z dostawcami. Poza tym od czasu do czasu przedsiębiorca może natrafić na wyjątkową ofertę, z której nie może skorzystać, bo akurat czeka na zapłatę od kontrahenta.

W takiej sytuacji przedsiębiorca może starać się o kredyt dla firm, ale zazwyczaj procedury trwają co najmniej kilka, jak nie kilkanaście dni, przez co specjalna oferta może przejść koło nosa. Innym rozwiązaniem jest faktoring, ale nie każda firma chce płacić za tę usługę. Zwłaszcza gdy rzadko wystawia faktury o odroczonych terminach płatności. I w takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się karta kredytowa z indywidualnie dobranym limitem kredytowym.

Po prostu, gdy tylko natrafisz na intratną okazję, zapłać za produkt lub usługę swoją kartą kredytową dla firm. Pieniądze w ramach przyznanego limitu już na Ciebie czekają i możesz skorzystać z nich od ręki. Po prostu spłać limit, zanim upłynie okres bezodsetkowy, a nie zapłacisz ani grosza odsetek. Pod tym względem można potraktować kartę kredytową dla firm jako darmowy kredyt krótkoterminowy, który jest do Twojej dyspozycji przez cały czas.

Pamiętaj także, że z karty kredytowej możesz korzystać wielokrotnie. Oznacza to, że gdy tylko spłacisz zadłużenie, możesz od razu ponownie wykorzystać limit, niejako resetując okres bezodsetkowy. 

Zależy Ci na stałym dostępie do dodatkowej gotówki? Sprawdź, jak działa linia kredytowa dla firm.

 

Na co uważać przy korzystaniu
z karty kredytowej dla firm?

Nie będziemy jednak ukrywać, że karta kredytowa dla firm nie jest rozwiązaniem idealnym, które nie sprawdzi się we wszystkich okolicznościach. Przede wszystkim, jeśli nie spłacisz wykorzystanego limitu kredytowego w ramach okresu bezodsetkowego, bank rozpocznie naliczanie odsetek.

Poza tym przyznany limit kredytowy wpływa na zdolność kredytową Twojej firmy. Nawet jeśli nie korzystasz na co dzień z karty kredytowej, bank traktuje ją jako potencjalne zadłużenie. Dlatego też wyższy limit kredytowy w ramach karty kredytowej może sprawić, że nie otrzymasz kredytu dla firmy w kwocie, która jest Ci potrzebna.

 Zamierzasz starać się o kredyt dla firm? Sprawdź, jak zwiększyć zdolność kredytową swojej firmy.

Karta kredytowa dla firm to sposób na dodatkową gotówkę bez dodatkowych formalności. Pamiętaj jednak, aby wykorzystany limit spłacić jak najszybciej, aby uniknąć kosztownych odsetek. Jednak jeśli będziesz umiejętnie korzystał z karty kredytowej, będzie ona pełniła szybkiego
i zawsze dostępnego darmowego kredytu krótkoterminowego.  

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.