Faktoring dla nowych firm – jak i gdzie z niego skorzystać?

Faktoring dla nowych firm – jak i gdzie z niego skorzystać?

biurko z telefonem i zeszytem

Start na rynku najczęściej nie jest łatwy. Już od pierwszego dnia działalności mogą się pojawić wydatki, które trzeba szybko sfinansować, nie tracąc przy tym płynności finansowej. W takiej sytuacji trudno czekać, aż nieliczni na razie kontrahenci opłacą faktury. Rozwiązaniem jest faktoring dla nowych firm.

Jeszcze kilkanaście lat temu faktoring w Polsce nie był zbyt popularny. Dziś chętnie korzystają z niego przedsiębiorcy z wielu branż. Dzięki niemu łatwiej zachować płynność finansową przedsiębiorstwa i nie trzeba martwić się o finansowanie bieżącej działalności. Zanim wyjaśnimy, czy możliwy jest także faktoring dla nowych firm, kilka słów o specyfice tej usługi.

 

Czym jest faktoring?

Jeśli chcielibyśmy wyjaśnić, czym jest faktoring, najłatwiej napisać, że to sprzedaż wystawionych faktur, za które przedsiębiorca otrzymuje od razu zapłatę. Najczęściej ma to miejsce, w przypadku faktur z odroczonym terminem płatności. Dotyczy to finansowania faktur, które nie są przeterminowane, a wierzytelność jest bezsporna. Przedsiębiorca, który sprzedaję fakturę, staje się faktorantem. Firma faktoringowa jest faktorem i pobiera prowizję za przejęcie wierzytelności. Kontrahent staje się wtedy dłużnikiem faktoringowym. W zależności od rodzaju usługi może on zostać poinformowany o przejęciu faktury lub nie.

 

Faktoring dla firm – rodzaje

Faktor oferuje faktoring, który może przybierać różne formy. Nie ma zatem jednej usługi tego rodzaju. Najczęściej spotyka się poniższe typy takiego finansowania:

  • faktoring pełny – nazywany także bez regresu lub właściwym, faktor przejmuje całkowicie odpowiedzialność za kontrahenta;
  • faktoring niepełny – z regresem, ryzyko niewypłacalności kontrahenta pozostaje przy przedsiębiorcy;
  • faktoring odwrotny – faktor finansuje fakturę, jaką otrzymał przedsiębiorca, a ten zwraca mu pieniądze w ciągu kilkudziesięciu dni (tutaj znajdzie nasz ranking ofert faktoringu odwrotnego);
  • faktoring cichy – w przypadku faktoringu cichego zwanego też faktoringiem tajnym kontrahent nie jest informowany o cesji wierzytelności na faktora;
  • faktoring jawny – kontrahent jest informowany o przejęciu wierzytelności przez faktora;
  • faktoring importowy – współpraca z faktorem importowym, który zapewnia gwarancję wypłacalności importerowi;
  • faktoring eksportowy – często dotyczy faktur z odroczonym terminem płatności, który może wynosić nawet 120 dni, faktor przejmuje wierzytelność i wypłaca pieniądze eksporterowi.

 

Czym się różni faktoring od kredytu?

Faktoring i kredyt to źródła finansowania, ale różnią się znacznie między sobą. Jedno i drugie rozwiązanie może ułatwić utrzymanie płynności finansowej i na tym właściwie podobieństwa się kończą. Kredyt wiąże się oczywiście z badaniem zdolności kredytowej, a pożyczenie pieniędzy wpływa na obniżenie zdolności kredytowej. Faktoring nie wpływa natomiast w żaden sposób na zdolność kredytową. Kredyt to pożyczenie pieniędzy, które trzeba potem oddać i zapłacić odsetki. Faktoring to sprzedaż wierzytelności, a jedyny koszt to prowizja faktora. Nie trzeba się tu martwić o żadne zabezpieczenie, które z kolei jest często wymagane przy kredytach dla firm. Ta usługa pozwala bez problemu korzystać również z innych form finansowania, jak właśnie kredyt bankowy.

➡ Sprawdź nasz ranking kredytów dla firm!

 

Dlaczego nowa firma powinna skorzystać z faktoringu?

Kredyt na start nie jest wcale łatwy do otrzymania i wymaga najczęściej solidnego zabezpieczenia. Tymczasem działalności gospodarcze mają wydatki nierzadko już od pierwszego dnia istnienia. Faktoring i odpowiednia umowa z podmiotem świadczącym takie usługi to najlepsze rozwiązanie. W ten sposób nowa firma zapewnia sobie nie tylko pieniądze na codzienne funkcjonowanie, na pensje, podatki, ZUS, ale i może stać się od razu bardziej konkurencyjna. Usługi faktoringowe to możliwość szybkiego otrzymania pieniędzy w zależności od wartości faktury. Jeśli nie trzeba już czekać na środki, można wystawiać faktury z długim terminem płatności. To czyni nową firmę bardziej atrakcyjną w oczach potencjalnych kontrahentów, którzy często preferują dłuższe terminy płatności.

 

Faktoring dla startupów – czy jest możliwy?

Startupy to specyficzne podmioty, które wyróżniają się wysoką kapitałochłonnością ze względu na chęć błyskawicznego rozwoju w obszarze nowych technologii. Innowacyjne pomysły i szybkie skalowanie wymagają przede wszystkim nakładów finansowych od inwestorów. Niemniej jednak zanim start-up pozyska wsparcie z funduszu venture capital lub od anioła biznesu, może zadbać o płynność finansową, korzystając z usług faktoringowych.

 

Problemy startupów a faktoring

Faktoring dla startupów sprawia, że odroczone terminy płatności faktur opiewających na wysokie kwoty przestają zagrażać młodym przedsiębiorcom. Startupy często współpracują z doświadczonymi, dużymi spółkami, narzucającymi nawet 90 dni na spłatę należności. Z jednej strony – nowe przedsiębiorstwo ani nie może zmienić warunków umowy, ani nie chce rezygnować ze współpracy. Z drugiej strony – kiedy przelewy od kontrahentów docierają nawet po 2 czy 3 miesiącach od wykonania usługi czy sprzedaży produktów, płynność finansowa startupów może wisieć na włosku.

Finansowanie faktur zadowala obie strony transakcji – startup otrzymuje pieniądze nawet w dniu wystawienia faktury, a spółka płaci w późniejszym terminie.

 

Jakie zalety ma faktoring dla startupów?

  • Ułatwia utrzymanie płynności finansowej i redukuje ryzyko zatorów płatniczych. Odroczony termin płatności przestaje blokować przedsiębiorców, którzy uzyskują znacznie szybciej pieniądze należne za sprzedany towar czy wykonaną usługę.
  • Pozwala zdobyć przewagę konkurencyjną. Młode firmy rywalizują o klientów na różne sposobytakże wydłużonymi terminami płatności. Szybkie finansowanie faktur odmraża pieniądze, na które trzeba by czekać nawet 3 miesiące, przy czym kontrahent zachowuje dogodny okres spłaty.
  • Jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki mogą korzystać z faktoringu już od pierwszego dnia istnienia. Brak historii kredytowej i niska zdolność kredytowa nie są przeszkodą. Faktorów interesuje przede wszystkim kondycja finansowa odbiorców faktur, będących dłużnikami faktoringowymi, dlatego startup nie musi wyróżniać się długim stażem.
  • Zaliczka od faktora pojawi się na koncie firmowym nawet w dniu wystawienia faktury. Przelewy są realizowane najszybciej w faktoringu tajnym, w którym odbiorca faktury nie musi potwierdzać wierzytelności, zanim faktor ją wykupi. Pieniądze przeznaczysz na dowolny cel.
  • Podpiszesz umowę i skorzystasz z faktoringu bez wychodzenia z biura czy domu. Platformy faktoringowe eliminują papierowy obieg dokumentów.
  • Elastyczny faktoring dla startupów to idealne rozwiązanie dla firm chcących doraźnie finansować faktury. Warto wybrać ofertę, która nie narzuca obowiązku uiszczenia prowizji za niewykorzystany limit faktoringowy czy opłaty abonamentowej.

 

Czy faktoring dla startupów ma wady?

Wady finansowania faktur są zależne od rodzaju usługi. Dla przykładu – klient korzystający z faktoringu niepełnego (z regresem) jest zobowiązany do zwrotu zaliczki w przypadku braku zapłaty od kontrahenta. Niektórzy faktorzy przyznają „bonusowe” 30 dni finansowania bez dodatkowej prowizji po terminie płatności. Jeśli dłużnik nie ureguluje należności w tym okresie, faktorant musi zwrócić wcześniej otrzymaną kwotę, więc powinien być przygotowany na taką ewentualność, aby nie zachwiać płynnością finansową. Z kolei jako wadę faktoringu pełnego (bez regresu) dla startupów można by uznać wyższą cenę w porównaniu z modelem niepełnym.

➡ Przeczytaj więcej o zaletach i wadach faktoringu dla nowych firm.

 

Na czym polega faktoring dla nowych firm?

Usługi faktora skierowane do nowych firm nie różnią się tak naprawdę od oferty dla podmiotów, które mają już duży staż na rynku. Mechanizm jest właściwie taki sam. Mogą być ewentualnie większe wymagania wobec nowego przedsiębiorcy. To oznacza zwykle bardziej rygorystyczne warunki, mniejszy limit faktoringowy i wyższą prowizj – nie jest to jednak reguła.

➡ Zastanawiasz się gdzie znajdziesz najlepszą ofertę faktoringu dla swojej firmy? Skorzystaj z naszego rankingu firm faktoringowych.

 

Usługa faktoringu – jak z niej korzystać?

Korzystanie z faktoringu nie jest wcale skomplikowane. Bez problemu można używać takiego rozwiązania od początku działalności, aby uzyskać finansowanie. Coraz częściej dostęp do takich usług jest możliwy przez internet. To oznacza, że po znalezieniu odpowiedniej firmy wystarczy wejść na jej stronę internetową i tam się zarejestrować, podając dane na temat prowadzenia działalności. Po uzyskaniu akceptacji przesyła się faktury online do faktora. Potem wystarczy już czekać na przelew od niego (czasami może to być tylko zaliczka na poczet faktury).

 

Faktoring dla nowych firm – warunki i wymagania w 2022 roku

Każda firma faktoringowa ustala własne warunki świadczonych przez siebie usług. Warto zatem poznać jak najwięcej ofert, żeby wybrać tę, która będzie najlepsza dla danego przedsiębiorcy. Jak to sprawdzić? Wystarczy skorzystać z naszego rankingu firm faktoringowych. Na co powinien się przygotować nowy właściciel firmy? Na pewno nie będzie musiał przedstawiać dokumentacji z wcześniejszej działalności, bo oczywiście jej nie będzie. Wystarczą często dane firmy przesłane online. Duże znaczenie będzie miała także branża, w jakiej działa dany podmiot oraz liczba jego kontrahentów.

 

Koszty faktoringu

Faktoring nie jest darmową usługą, zatem nie jest bezzasadne zapytać o koszty takiej usługi. Nie można ich jednoznacznie tutaj podać, ponieważ na ich wysokość wpływa wiele czynników. Najczęściej cena zależy od:

  • rodzaju faktoringu;
  • wiarygodności przedsiębiorcy i jego kontrahenta;
  • waluty faktury;
  • kwoty na fakturze;
  • okresu płatności na dokumencie;
  • oferty danego faktora.

W rezultacie prowizja za sfinansowanie faktury wynosi zazwyczaj 1-3% wartości faktury / miesiąc.

 

Czy warto wybrać faktoring online?

Na koniec kilka słów o faktoringu dostępnym przez internet czyli faktoringu online. Oferuje go coraz więcej firm. Z czego to wynika? Przede wszystkim z wygody i oszczędności czasu. Właściciel firmy nie musi już wychodzić z biura, żeby załatwić formalności związane z faktoringiem. Nowoczesne narzędzia pozwalają również błyskawicznie przeanalizować sytuację klienta. W rezultacie faktoring online pozwala szybko zdobyć środki. Nie tylko przedsiębiorstwa o długim stażu na rynku mogą korzystać z faktoringu. Wiele firm udostępnia go również dla nowych działalności gospodarczych. Warto o tym pamiętać, gdy uruchamia się firmę i szuka się dla niej finansowania.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *