Jak kredyt gotówkowy wpływa na zdolność kredytową?

Jak kredyt gotówkowy wpływa na zdolność kredytową?

młoda kobieta zastanawia się na tle tła ze znakiem dolarów

Chcesz sięgnąć po kredyt gotówkowy, ale nie wiesz, jaki będzie miało to wpływ na Twoją zdolność kredytową? To ważne pytanie, szczególnie jeśli zamierzasz w niedalekiej przyszłości starać się
o inny rodzaj finansowania, na przykład o kredyt hipoteczny. Przyjmy się zatem, czym dokładnie jest zdolność kredytowa i co wpływa na jej ocenę przez bank.

Czym jest zdolność kredytowa?

Najprościej rzecz ujmując, zdolność kredytowa to Twoja zdolność do spłaty danego kredytu. Oznacza to, że poprzez zdolność kredytową bank ocenia, czy będzie Cię stać na oddanie zaciągniętego zobowiązania. Dlatego im masz lepszą zdolność kredytową, tym większą kwotę kredytu możesz uzyskać. Z kolei kiepska zdolność kredytowa może Ci zamknąć drogę do uzyskania jakiegokolwiek finansowania.

Na szczęście zdolność kredytowa nie jest czynnikiem niezmiennym, co oznacza, że możesz ją poprawić. Z tego względu warto wiedzieć, co dokładnie wpływa na ten istotny z punktu widzenia banku parametr.

Czekają Cię spore wydatki? Sprawdź Ranking Kredytów Gotówkowych.

 

Co wpływa na Twoją zdolność kredytową?

Zacznijmy od tego, że zdolność kredytowa to skomplikowany wskaźnik, który zależy od wielu różnorodnych elementów. O czym mowa? Otóż bank ocenia Twoją zdolność do spłaty kredytu przez pryzmat m.in. Twojego wieku, stanu cywilnego, miejsca zamieszkania, liczby osób mieszkających z Tobą w gospodarstwie domowym, czy pracy, którą wykonujesz.

Do tego dochodzi wysokość Twojego dochodu i zobowiązań, jakie posiadasz. Innymi słowy, im więcej zarabiasz i mniej musisz wydawać na spłatę aktualnych kredytów, tym masz większe szanse na kredyt w maksymalnej kwocie. I tutaj dochodzimy do sedna, czyli kwestii tego, jak kredyt gotówkowy wpływa na Twoją zdolność kredytową.

Sprawdź naszą recenzję kredytu gotówkowego od Alior Banku.

 

Czy kredyt gotówkowy wpływa na zdolność kredytową?

W takiej sytuacji sprawa jest w zasadzie jasna. Jeśli zdecydujesz się na kredyt gotówkowy, to Twoja zdolność kredytowa zmaleje. Po prostu bank uzna, że każdego miesiąca dysponujesz odpowiednio mniejszą kwotą, którą możesz przeznaczyć na zobowiązanie. Oznacza to, że z tego powodu suma kredytu, jaki możesz uzyskać w takich okolicznościach, będzie mniejsza. Wynika to z tego, że wyliczając zdolność kredytową, bank bierze również pod uwagę to, że po opłaceniu wszystkich zobowiązań, musi zostać Ci kwota, z której pokryjesz swoje bieżące wydatki.

Czy jednak kredyt gotówkowy zawsze zmniejszy Twoją zdolność kredytową? Jeśli rata takiego kredytu jest niewielka, a Ty masz spore dochody, to ocena Twojej zdolności i tak powinna wypaść pozytywnie. W takim przypadku nie powinieneś mieć problemów z uzyskaniem kolejnego kredytu.

Zobacz, jakie zidentyfikowaliśmy wady i zalety kredytu gotówkowego.

 

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Jeśli chcesz, aby Twoja zdolność kredytowa była lepsza, popracuj nad swoją sytuacją finansową. I nie mamy na myśli sytuacji, w której zmieniasz swoją pracę, aby zwiększyć dochód. Po prostu, jeśli chcesz się starać
o większy kredyt, np. hipoteczny, najpierw spłać inne swoje zobowiązania, jeśli tylko jest to możliwe. Możesz też zdecydować się na kredyt konsolidacyjny, który połączy kilka kredytów w jeden, przez co rata, jaką będziesz spłacał każdego miesiąca, zmniejszy się.

Do tego odpowiednio zarządzaj swoimi kartami kredytowymi. Pamiętaj, że w oczach banku każda z nich to potencjalne zobowiązanie, bez względu na to, czy faktycznie korzystasz ze swojego limitu kredytowego. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zlikwidowanie karty kredytowej przed złożeniem wniosku o kredyt lub przynajmniej zmniejszenie limitu.

 Zobacz, jaką zdolność kredytową ma Twoja firma.

Od Twojej zdolności kredytowej zależy to, czy dostaniesz kredyt oraz jaka będzie jego wysokość. Do tego każde zobowiązanie zmniejsza Twoją zdolność kredytową. Dlatego też dobrze przeanalizuj swoją sytuację, zanim sięgniesz po kredyt gotówkowy. Szczególnie gdy w niedalekiej przyszłości zamierzasz starać się o ważniejsze finansowanie. Z drugiej strony pamiętaj, że regularna spłata rat kredytu gotówkowego buduje pozytywną historię kredytową. Z tego względu niewielki kredyt gotówkowy może okazać się całkiem dobrym pomysłem, aby zbudować dobry wizerunek w oczach kredytodawcy. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *