Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

uścisk dłoni dwóch mężczyzn w graniturach w towarzystwie innego mężczyzny trzymającego tablet

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Obecnie wiele osób sięga po kredyt gotówkowy, aby opłacić nieplanowane wydatki czy spełnić kosztowne marzenia. Sprawdźmy zatem, jaki kredyt gotówkowy będzie najlepszy.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to rodzaj bankowego finansowania, które możesz przeznaczyć na dowolny cel. Zamarzyły Ci się egzotyczne wakacje, musisz pilnie wykonać remont, chcesz wymienić samochód? Wszystko to sfinansujesz w ramach kredytu gotówkowego. Wystarczy, że znajdziesz odpowiednią ofertę, złożysz wniosek o kredyt gotówkowy i będziesz mógł cieszyć się dodatkowym zastrzykiem gotówki.  

Jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję co do kredytu gotówkowego, sprawdź, jak wybrać najlepszą ofertę.

Nie wiesz, jaki kredyt będzie najlepszy? Sprawdź aktualne oferty w naszym Rankingu Kredytów Gotówkowych.

 

Czym kierować się przy wyborze kredytu gotówkowego?

Decydując się na kredyt gotówkowy, będziesz musiał podjąć kilka ważnych decyzji. To od nich będzie zależało, która oferta będzie najlepsza w Twoim przypadku. Na czym zatem powinieneś się skupić? Są to m.in.:

  • rodzaj kredytu gotówkowego,
  • koszt kredytu gotówkowego,
  • bank, w którym starasz się o kredyt gotówkowy.

Przyjrzyjmy się im bliżej.  

 

Jakie są rodzaje kredytu gotówkowego?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kredyt gotówkowy może mieć różną formę. Jest to m.in. kredyt:

  • konsumpcyjny,
  • w ROR,
  • na karcie kredytowej.

Kredyt konsumpcyjny to jedna z najbardziej popularnych postaci kredytu gotówkowego. W tym przypadku uzyskujesz od banku gotówkę, którą możesz przeznaczyć na zakup dowolnych dóbr konsumpcyjnych.

Z kolei kredyt w ROR, czyli kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, to rodzaj kredytu odnawialnego, z którego możesz skorzystać w dowolnym momencie. Polega on na tym, że bank umożliwia Ci wypłacenie z rachunku kwoty, która przekracza posiadane przez Ciebie środki. Następnie, każda wpłata na Twoje konto automatycznie zmniejsza Twoje zadłużenie, a Ty ponownie możesz wykorzystać przyznany limit. Kredyt w ROR to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego możesz korzystać zawsze, gdy pilnie potrzebujesz dodatkowej gotówki.

Poza tym jest jeszcze kredyt w karcie kredytowej. Z jednej strony przypomina on kredyt odnawialny w ROR, ale zazwyczaj jest wyżej oprocentowany.  

Nie wiesz, jaką kwotę będziesz spłacał w ramach kredytu? Sprawdź, jak obliczyć ratę kredytu.

 

Ile kosztuje kredyt gotówkowy?

Chyba jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze kredytu gotówkowego jest jego cena. To, ile pieniędzy będziesz musiał zwrócić do banku, powinno stanowić jedno z głównych kryteriów przy porównywaniu poszczególnych ofert. Sprawdźmy zatem, od czego ta cena zależy.

Przede wszystkim na ogólny koszt kredytu składa się kilka opłat. Są to:

  • prowizja banku,
  • marża banku,
  • oprocentowanie kredytu gotówkowego.

Co ważne, różne banki oferują kredyty gotówkowe w różnej cenie. Większość z nich zrezygnuje z prowizji za udzielenie kredytu lub obniży swoją marżę, jeśli do takiego kredytu dobierzesz dodatkowe produkty. Może być to konto osobiste lub karta kredytowa. Jednak dokładnie sprawdź, czy w takim przypadku nie warto czasem zamknąć dotychczasowego rachunku bankowego, tak aby nie płacić opłat za korzystanie z obydwu.

To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o koszt kredytu. Jego wysokość będzie oczywiście zależeć od kwoty samego kredytu i okresu kredytowania. Z jednej strony, im czas spłaty kredytu będzie dłuższy, tym więcej będzie Cię to kosztowało. Jednak z drugiej strony dłuższy okres kredytowania to niższe raty i większa szansa na to, aby kredyt w ogóle otrzymać. Dlatego też powinieneś szukać opcji optymalnej. Niech rata kredytu nie będzie zbyt wysoka, aby zbytnio nie obciążać domowego budżetu. Jednak nie wydłużaj też spłaty kredytu do maksimum, jeśli nie musisz, bo przez to zapłacisz bankowi więcej.

Nie wiesz, ile zapłacisz za kredyt? Sprawdź, od czego zależy całkowity koszt kredytu gotówkowego.

 

Jak wybrać bank, w którym weźmiemy kredyt gotówkowy?

Z jednej strony przy wyborze kredytu gotówkowego liczy się oferta. Jednak warto także zwrócić uwagę na bank, z jakim się zwiążesz. Sprawdź, jakie ma udogodnienia, czy masz dostęp do bankowości internetowej, czy aplikacji mobilnej. Dzięki temu korzystanie z każdego produktu bankowego będzie o wiele prostsze
i bardziej przyjemne.

 Starasz się o kredyt dla firm? Zobacz jakie są stosowne obecnie zabezpieczenia kredytów dla firm.

Na koniec jeszcze jedno pytanie. Czy opłaca się w ogóle sięgać po kredyt gotówkowy? Odpowiedź nie jest wcale jednoznaczna. W końcu lepiej jest żyć bez żadnych długów czy zobowiązań. Jednak czasem każdy
z nas musi skorzystać z dodatkowego finansowania, zwłaszcza gdy na horyzoncie pojawiają się nieplanowane wydatki.

Poza tym niewielki kredyt gotówkowy ma jeszcze jedną zaletę. Jeśli spłacasz go terminowo, budujesz pozytywną historię kredytową. A ona może się okazać niezbędna, jeśli w przyszłości zamierzasz starać się
o większy kredyt, na przykład na zakup nieruchomości. Dlatego, dopóki sięgasz po kredyt gotówkowy, który jesteś w stanie bezpiecznie spłacać, korzystaj z tego rozwiązania, gdy tylko tego potrzebujesz.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *