Faktoring restrukturyzacyjny – czym jest i kiedy warto z niego skorzystać?

Faktoring restrukturyzacyjny – czym jest i kiedy warto z niego skorzystać?

mężczyzna patrzący na tablicę z projektami

Czy można mieć rewelacyjną sprzedaż, a mimo to borykać się z trudnościami finansowymi? Jak najbardziej. Wystarczy, że większość środków, które zarobiliśmy, pozostaje zamrożone w fakturach. Wówczas nie mamy ani towaru na sprzedaż, ani pieniędzy na zakup kolejnych surowców czy półproduktów. A co gorsza, musimy skądś wziąć pieniądze, aby spłacić własne zobowiązania wobec dostawców, pracowników czy państwa. W takim przypadku z pomocą przychodzą firmy faktoringowe, które świadczą usługę faktoringu restrukturyzacyjnego. Sprawdźmy, kto i kiedy może skorzystać z tej formy finansowania faktur.  

Na czym polega faktoring restrukturyzacyjny?

Mówiąc najprościej, faktoring restrukturyzacyjny umożliwia natychmiastowe uzyskanie zewnętrznego finansowania. Polega on na tym, że firma faktoringowa wypłaca przedsiębiorcy część kwoty, którą ten ma otrzymać od swojego klienta za sprzedany towar czy wykonaną usługę. Co jednak najważniejsze, firma faktoringowa przekazuje na konto przedsiębiorcy pieniądze nawet w ciągu 24 godzin od otrzymania stosowanych dokumentów. I to bez względu na to, jaki termin płatności widnieje na fakturze. Z kolei pozostała kwota trafi do przedsiębiorcy, gdy jego kontrahent opłaci fakturę.

Chcesz skorzystać z usługi finansowania faktur? Koniecznie sprawdź nasz ranking najlepszych ofert faktoringu.

Dzięki temu przedsiębiorca od razu dysponuje gotówką, którą może przeznaczyć na pokrycie bieżących wydatków czy własnych zobowiązań. To jednak nie wszystko. W ramach faktoringu restrukturyzacyjnego firma faktoringowa zapewnia także wsparcie w zakresie działań restrukturyzacyjnych i windykacyjnych. Wszystko po to, aby przedsiębiorca unikał poważnych zatorów płatniczych w przyszłości.

 

Kto może skorzystać z usługi faktoringu restrukturyzacyjnego?

Faktoring restrukturyzacyjny to rozwiązanie przeznaczone dla firm, które mają problem ze spłatą swoich zobowiązań, o ile wynika to z zatorów płatniczych czy faktur o odroczonych terminach płatności. Oznacza to, że jeśli dany przedsiębiorca chciałby skorzystać z tej usługi, musi posiadać bazę klientów i potencjał do realizacji transakcji. Niemniej jednak z faktoringu restrukturyzacyjnego mogą skorzystać firmy, które:

  • nie mają zdolności kredytowej,
  • mają negatywną historię w BIK, BIG lub KRD,
  • mają zaległości wobec US czy ZUS.

Chcesz mieć pewność, że otrzymasz zapłatę w terminie? Sprawdź, czym jest faktoring wymagalnościowy.

 

Jakie są największe zalety faktoringu restrukturyzacyjnego?

Faktoring restrukturyzacyjny wiąże się z wieloma korzyściami dla firmy. Przede wszystkim przedsiębiorca uzyskuje środki na bieżącą działalność firmy, niezależnie od terminów płatności, jakie oferuje kontrahentom. Co za tym idzie, firma zachowuje ciągłość dostaw, a także utrzymuje współpracę ze swoimi dostawcami.

Po drugie, przedsiębiorca może wystawiać faktury o odroczonym terminie płatności, nie bojąc się zatorów płatniczych z tego wynikających.

Co jednak najważniejsze, w przypadku faktoringu restrukturyzacyjnego firma otrzymuje profesjonalne wsparcie, dzięki któremu może skutecznie wdrażać działania związane z restrukturyzacją zadłużenia firmy.

Poza tym faktoring restrukturyzacyjny zapewnia przedsiębiorcom finansowanie, nawet gdy nie mają oni zdolności kredytowej.

Do tego dochodzi także monitoring należności i wychwytywanie wszelkich nieprawidłowości z tym związanych ze strony kontrahentów.   

Zastanawiasz się nad faktoringiem? Poznaj wady i zalety faktoringu.

 

Dlaczego warto korzystać z faktoringu restrukturyzacyjnego?

Zatory płatnicze mogą pogrążyć nawet najlepszą firmę na rynku. Dlatego nie warto czekać, aż sami popadniemy z tego powodu w poważne problemy finansowe. Zamiast tego lepiej odpowiednio wcześniej nawiązać współpracę z firmą faktoringową, która pomoże nam wprowadzić zmiany, poprawiające naszą sytuację finansową i zapewni środki na bieżącą działalność firmy.

 Prowadzisz firmę transportową? Sprawdź nasz artykuł o faktoringu dla firm transportowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *