W jakich branżach sprawdzi się faktoring?

W jakich branżach sprawdzi się faktoring?

trzech mężczyzn ogląda plany budowy na tle powstającego budynku

Faktoring to nieskomplikowana usługa, pozwalająca zachować płynność finansową przedsiębiorcom, którzy wystawiają faktury o odroczonych terminach płatności. Jednak część przedsiębiorców zastanawia się, czy faktoring sprawdzi się w przypadku ich działalności. Sprawdźmy zatem, w których branżach korzystanie z faktoringu przynosi najwięcej korzyści.


Na czym polega specyfika faktoringu?

Faktoring to bardzo uniwersalna i elastyczna usługa. Mogą z niej korzystać zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i mniejsze firmy. Nawet freelancerzy, którzy tylko od czasu do czasu chcieliby sfinansować pojedynczą fakturę, znajdą dla siebie atrakcyjną ofertę faktoringu online (więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu). Innymi słowy, faktoring sprawdzi się wszędzie tam, gdzie przedsiębiorca musi czekać na zapłatę od kontrahenta nawet kilkadziesiąt dni.

Istnieją jednak branże, w których korzystanie z faktoringu wydaje się niezastąpione. W takim przypadku rezygnacja z faktoringu nie tylko naraża firmę na utratę płynności finansowej, ale i sprawia, że jej oferta jest mniej konkurencyjna. Przyjrzyjmy się zatem, w których branżach faktoring to biznesowy must have.

 

Które branże najwięcej skorzystają na faktoringu?

Jeśli o fakturę z odroczonym terminem płatności prosi tylko jeden z wielu Twoich kontrahentów, to najpewniej poradzisz sobie bez tej usługi. Jednak w wielu branżach odroczone terminy płatności to codzienność. Dotyczy to m.in.:

  • branży budowlanej,
  • transportu,
  • branży meblarskiej i drzewnej,
  • handlu,
  • branży produkcyjnej,
  • branż sezonowych.

Jak faktoring odpowiada na potrzeby tych branż?

Chcesz skorzystać z faktoringu? Sprawdź, jak wybrać firmę faktoringową.

 

Faktoring w branży budowlanej

Specyfika branży budowlanej polega na tym, że przedsiębiorca najczęściej natychmiast potrzebuje sporej gotówki, aby wykonać zlecenie lub wygrać przetarg. Natomiast na zapłatę od klientów lub kontrahentów musi nieco zaczekać. W takim przypadku bez finansowania w ramach faktoringu mogą powstać opóźnienia w realizacji kontraktu. A to może skutkować kosztownymi karami umownymi.

 

Faktoring w transporcie

Transport to branża, w której konkurencja jest ogromna. Często nawet niska stawka nie wystarczy, aby zdobyć klienta. Z tego względu faktury o odroczonych terminach płatności to codzienność firm transportowych. A przecież bieżące wydatki w tej branży są bardzo wysokie. Przedsiębiorca musi posiadać środki na serwisowanie i ubezpieczenie pojazdów, zakup paliwa i winiet, czy wypłatę wynagrodzeń. Nie mówiąc już o podatkach i stałych, miesięcznych opłatach. Skąd na to wszystko brać pieniądze, gdy kontrahent płaci dopiero po 60-90 dniach od wykonania usługi? Jak widać, najlepszym wyjściem jest skorzystanie z faktoringu dla transportu (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

 

Faktoring w branży meblarskiej i drzewnej

Korzystanie z faktoringu w branży meblarskiej i drzewnej wynika z długich cyklów produkcyjnych. Z jednej strony przedsiębiorca musi zaopatrzyć się w surowiec, który najczęściej pochodzi z Lasów Państwowych.
A te wymagają płatności gotówką. Z drugiej strony, zakupione drewno trzeba najpierw osuszyć i obrobić, zanim będzie można je wykorzystać i sprzedać. A do tego dochodzi oczekiwanie na zapłatę, ponieważ w tej branży terminy płatności wynoszą nawet 120 dni. Gdyby nie finansowanie w ramach faktoringu, przedsiębiorca często nie miałby gotówki, aby ponownie zakupić niezbędny surowiec.

 

Faktoring w handlu

Faktoring to usługa, na której wiele mogą zyskać firmy działające w handlu. Z jednej strony jest to branża, w której konkurencja jest bardzo duża, a do tego musi zmagać się z nierzetelnością kontrahentów.
Z drugiej strony, firmy handlowe rzadko posiadają środki trwałe, które mogłyby stanowić zabezpieczenie np. kredytu dla firm. Do tego dochodzi duży wolumen sprzedaży, więc środki niezbędne do tego, aby firma płynnie funkcjonowałam, muszą znajdować się na koncie firmowym, a nie w fakturach. A dzięki faktoringowi jest to możliwe.

 

Faktoring w branży produkcyjnej

Branża produkcyjna to kolejny przykład działalności, w którym odroczone terminy płatności to codzienność. Poza tym dane przedsiębiorstwo musi nie tylko na bieżąco posiadać gotowe produkty, ale i surowce niezbędne do trwającej produkcji. Stąd częste sytuacje, gdy przedsiębiorca sprzedał cały towar, a mimo to nie ma środków, aby kupić nową partię surowców za gotówkę. Traci w ten sposób szanse na wynegocjowanie niższej stawki. Natomiast faktoring sprawia, że przedsiębiorca natychmiast otrzymuje zapłatę za sprzedany towar. W ten sposób zawsze ma gotówkę na koncie firmowym, dzięki czemu może kupić surowce, w dowolnym momencie: gdy akurat tego potrzebuje lub gdy jego dostawca oferuje atrakcyjny rabat.

Dowiedź się, jak poprawić płynność finansową w swojej firmie.

 

Faktoring w branży sezonowej

Faktoring to także idealne rozwiązanie dla branż charakteryzujących się sezonowością. Korzystając z limitów faktoringowych (o tym, czym jest limit faktoringowy, dowiesz się z tego artykułu), dana firma może wyprzedzić konkurencję i wcześniej zaopatrzyć się u dystrybutorów. W ten sposób jest w stanie zaoferować pożądane produkty, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu.

Faktoring sprawdzi się za każdym razem, gdy tylko musisz wystawić fakturę z odroczonym terminem płatności. Tak naprawdę jest to tylko kwestia odpowiedniego dobrania usługi finansowania faktur to potrzeb własnej firmy. W tym celu zajrzyj do naszego Rankingu Firm Faktoringowych i sprawdź, która z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *