Konto firmowe w mBanku – recenzja

Najlepsze oferty finansowe dla Twojej firmy

Strona Główna » Konta Dla Firm – Ranking » Banki – recenzje kont firmowych » Konto firmowe w mBanku – recenzja

 

mBank logo firma

 

Chcesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą i rozglądasz się za darmowym kontem firmowym? Sprawdź ofertę mBanku, która obejmuje nie tylko bezpłatny rachunek przez 2 lata, ale także wsparcie w organizowaniu finansów i pomoc księgową. Chociaż z konta firmowego w mBanku będą zadowoleni przede wszystkim przedsiębiorcy z sektora MŚP, z naciskiem na mikro- i mali, bank kieruje ofertę także do spółek, stowarzyszeń czy fundacji.

Parametry mBiznes konta Standard w promocji „0 zł za konto firmowe” w mBanku [Warunki do 16.10.2022]

Otwarcie i prowadzenie konta 0 zł
Przelewy 0 zł za internetowe przelewy krajowe w PLN i EUR do krajów UE, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii
Konto walutowe 0 zł za 1 rachunek walutowy w EUR i 1 rachunek walutowy w USD
Karta debetowa 0 zł za pierwszą kartę Mastercard Debit Business lub Visa Business Debit
Wypłata gotówki 0 zł (bankomaty mBank, Euronet, Planet Cash, Santander w Polsce)
Wpłata gotówki 0 zł (bankomaty mBank, Cashline, Euronet, Planet Cash w Polsce)
Obsługiwane firmy JDG, spółki, fundacje, placówki oświatowe, stowarzyszenia, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, związki wyznaniowe
Dodatkowe usługi mOrganizer finansów za 0 zł przez 1 miesiąc, mKsięgowość Komfort za 1 zł przez 1 miesiąc
Premia Wyłącznie w promocji „Otwórz firmę z mBankiem” dla osób planujących założyć JDG. Premia wynosi 300 zł za zrealizowanie transakcji bezgotówkowych na min. 1000 zł za pomocą karty Mastercard Business Debet w ciągu 30 dni od podpisania umowy.

Załóż konto na stronie banku

 

Kto może założyć konto firmowe w mBanku?

 • Jednoosobowe działalności gospodarcze.
 • Spółki: cywilne, jawne, komandytowe, partnerskie, z o.o., z o.o. w organizacji.
 • Stowarzyszenia rejestrowe i zwykłe.
 • Fundacje.
 • Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.
 • Przedszkola, szkoły oraz inne placówki oświatowe (publiczne i niepubliczne).
 • Kościoły, parafie i związki wyznaniowe.

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej, możesz jednocześnie zarejestrować firmę i otworzyć konto firmowe. mBank nie zobowiązuje klientów ani do regularnych wpłat na rachunek, ani do osiągania określonych dochodów w skali miesiąca.

Uwaga – mBiznes konto Standard w promocji jest dostępne dla przedsiębiorców, których przychody ze sprzedaży nie przekraczają 10 000 000 zł w ciągu roku i którzy nie mają żadnego rachunku w mBanku dla danego NIP-u.

 

Jakie dokumenty są potrzebne do otwarcia rachunku firmowego w mBanku?

Zakres dokumentów, których potrzebujesz do otworzenia konta firmowego w mBanku, jest zależny od formy Twojego przedsiębiorstwa. Szczegóły przedstawiliśmy w tabeli.

Forma przedsiębiorstwa Dokumenty
Jednoosobowa działalność gospodarcza Wydruk z CEIDG
Fundacja Akt założycielski o ustanowieniu fundacji, aktualny wydruk/wypis z KRS, statut
Kościół, parafia, związek wyznaniowy Dokument potwierdzający uprawnienia osoby zakładającej konto do reprezentacji, odpis powiadomienia o utworzeniu jednostki organizacyjnej, zaświadczenia o nadaniu NIP-u i REGON-u
Spółka cywilna Umowa spółki, wydruki CEIDG (każdego wspólnika)
Spółka jawna, partnerska, z o.o. Aktualny wydruk/wypis z KRS
Spółdzielnia, stowarzyszenie rejestrowe Aktualny wydruk/wypis z KRS, statut
Spółka z o.o. w organizacji Umowa półki (w formie aktu notarialnego), zaświadczenia o nadaniu NIP-u i REGON-u
Wspólnota mieszkaniowa Uchwała właścicieli lokali, która wyraża zgodę na zawarcie umowy z bankiem i udziela pełnomocnictwa członkom zarządu, zaświadczenia o nadaniu NIP-u i REGON-u

Opracowanie własne na podstawie informacji mBanku (29.07.2022)

 

Jak założyć rachunek firmowy w mBanku?

 1. Elektronicznie w 15 minut – za pomocą aplikacji mobilnej mBank PL lub strony internetowej mBanku. W pierwszym przypadku musisz zrobić sobie selfie telefonem, w drugim – wykorzystać e-dowód osobisty. Jeśli zdecydujesz się na potwierdzenie tożsamości za pomocą e-dowodu, musisz znać czterocyfrowy PIN i pobrać aplikację eDO App. Instrukcja jest dostępna tutaj.
 2. Elektronicznie z identyfikacją tożsamości przez kuriera – jeżeli wybierzesz tę opcję, złożysz wniosek o otwarcie konta firmowego w mBanku online, ale będziesz czekać na kuriera, który przywiezie Ci umowę i potwierdzi Twoją tożsamość.
 3. Telefonicznie – porozmawiaj z konsultantem dostępnym pod numerem 801 300 800 lub +48 42 6300 800.
 4. W placówce mBanku lub mFinanse – znajdź placówkę w najbliższej okolicy za pomocą interaktywnej mapy. Pamiętaj, aby kliknąć „Wyszukiwanie zaawansowane” i wybrać odpowiednią usługę – „rachunki i karty”.

 

Placówki mBanku dla przedsiębiorców zakładających konto firmowe

https://www.mbank.pl/placowki-bankomaty/

 

Rodzaje kont firmowych w mBanku

Niżej wymienione rachunki różnią się:

 • miesięczną opłatą za prowadzenie konta (od 0 zł do 50 zł) i warunkami umożliwiającymi wyzerowanie tego kosztu,
 • pakietami darmowych przelewów zewnętrznych w PLN przez internet (od 5 do 50 sztuk),
 • pakietami darmowych przelewów SEPA w EUR do krajów UE, Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii (od 5 do 50 sztuk),
 • opłatą za kartę debetową (od 0 zł do 7 zł).

mBiznes konto Proste

Dla klientów bez rachunku bieżącego w mBanku dla danego NIP-u. To darmowe konto przekształca się automatycznie w wariant Standard po 24 miesiącach. Uwaga – ta oferta nie jest stale dostępna.

 

mBiznes konto Start

Dla klientów, którzy nie prowadzą rachunku bieżącego w mBanku. Kiedy upłynie 12 miesięcy, konto przekształca się automatycznie w wariant Komfort. To sprawia, że przedsiębiorca zyskuje bezwarunkowo darmową pierwszą kartę debetową i większe paczki darmowych przelewów (20 sztuk zamiast 5). Niestety, opłata za prowadzenie mBiznes konta Komfort wynosi aż 25 zł miesięcznie.

 

mBiznes konto Standard

Zaledwie 1 przelew do ZUS w miesiącu zeruje opłatę za prowadzenie rachunku (19 zł). Do wad można zaliczyć opłatę za kartę debetową – 5 zł lub 7 zł w zależności od sumy wartości transakcji w miesiącu kalendarzowym – i brak pakietów darmowych przelewów.

Na szczęście mBiznes konto Standard jest dostępne w promocji. Jeśli z niej skorzystasz, nie zapłacisz za otwarcie i prowadzenie konta, kartę debetową, przelewy i korzystanie z niektórych bankomatów oraz wpłatomatów przez 2 lata. Aktualne warunki promocji (od 1.07.2022 roku do 16.10.2022 roku) opisaliśmy w tabeli. Uwaga – warunki promocyjne wygasną wcześniej, jeśli złożysz wniosek o zmianę typu rachunku bieżącego lub dodatkowe produkty, np. kredyt w rachunku bieżącym lub saldo debetowe.

 

mBiznes konto Komfort

Atutem tej opcji są pakiety darmowych przelewów (20 w PLN i 20 SEPA w EUR) oraz darmowa pierwsza karta debetowa (bez spełniania żadnych warunków). Niestety, za ten rachunek zapłacisz 25 zł miesięcznie.

 

mBiznes konto Premium

Ten rachunek jest opłacalny dla przedsiębiorców mających kredyt w rachunku bieżącym objęty gwarancją BGK PLG COSME lub BGK de minimis. W przeciwnym razie prowadzenie konta kosztuje aż 50 zł miesięcznie. Pakiety darmowych przelewów w PLN i SEPA w EUR obejmują po 50 sztuk. Pierwsza karta debetowa jest bezpłatna.

 

„Ja – Profesjonalista” Intensive

Ta oferta umożliwia otworzenie konta firmowego i osobistego przedstawicielom wolnych zawodów, np. architektom, informatykom, lekarzom, prawnikom, tłumaczom czy radcom prawnym. Pełna lista kodów PKD, które kwalifikują firmę do otworzenia rachunku „Ja – Profesjonalista” jest dostępna tutaj. Jeżeli prowadzisz JDG krócej niż 1 rok, możesz założyć konto w opcji startowej, które zapewni Ci brak opłat za rachunek firmowy i osobisty mKonto Aquarius przez 12 miesięcy. Zyskasz też 10 darmowych przelewów internetowych (aż 20 w wariancie Intensive).

Wyróżniki tej oferty to m.in. bezpłatny serwis concierge, darmowe wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów na świecie (z konta osobistego) czy usługa maklerska za 0 zł.

Niestety, to jedno z droższych kont w ofercie mBanku dla firm. Zapłacisz 49,50 zł za prowadzenie „profesjonalnego” rachunku Intensive, chyba że:

 • zlecisz 1 przelew do ZUS i zrealizujesz transakcje bezgotówkowe na min. 2000 zł w danym miesiącu LUB
 • suma Twoich aktywów w mBanku wyniesie co najmniej 200 000 zł.

 

Opłaty za prowadzenie konta firmowego w mBanku – porównanie 5 rachunków

Koszt prowadzenia rachunku bieżącego za miesiąc Pakiet darmowych przelewów zewnętrznych w PLN przez internet Pakiet darmowych przelewów SEPA w EUR Koszt karty debetowej
mBiznes konto Start 0 zł (przez 12 miesięcy) 5 (bezwarunkowo w 1. miesiącu, potem pod warunkiem wykonania przelewu do ZUS w miesiącu poprzedzającym) 5 0 zł/5 zł za każdą kartę (warunkiem jest łączna wartość transakcji bezgotówkowych powyżej 200 zł w miesiącu kalendarzowym)
mBiznes konto Standard 0 zł/19 zł (warunkiem jest wykonanie 1 przelewu do ZUS w miesiącu) n/d n/d 5 zł/7 zł za każdą kartę (do niższej opłaty uprawnia zrealizowanie transakcji bezgotówkowych na min. 500 zł)
mBiznes konto Komfort 25 zł 20 20 0 zł za pierwszą kartę, 5 zł za każdą dodatkową kartę
mBiznes konto Premium 0 zł/50 zł (darmowe w przypadku kredytu z gwarancją COSME lub de minimis w rachunku bieżącym) 50 50 0 zł za pierwszą kartę, 5 zł za każdą dodatkową kartę
„Ja – Profesjonalista” Intensive 0 zł/49,50 zł (warunkiem jest 1 przelew do ZUS i transakcje bezgotówkowe dowolną kartą debetową i/lub kredytową na min. 2000 zł LUB min. 200 000 zł łącznych aktywów w banku) 20 20 0 zł/5 zł za każdą kartę (opłata nie jest naliczana, jeśli klient zrealizuje transakcje bezgotówkowe daną kartą na min. 500 zł łącznie)

Opracowanie własne na podstawie tabeli opłat i prowizji (29.07.2022)

 

➡ Darmowe przelewy krajowe, wypłaty z bankomatów, transakcje we wpłatomatach, a może bezpłatne transakcje zagraniczne? Zobacz, jak spersonalizować konto firmowe w Alior Banku, wybierając pakiety dla Rachunku 4×4.

 

Ile kosztują przelewy w mBanku?

Koszt przelewów poza pakietami w powyższej tabeli – zarówno krajowych w PLN, jak i SEPA w EUR – wynosi 1,5 zł przez internet, 4 zł w BOK-u (Biurze Obsługi Klienta) i 10 zł w placówce mBanku.

Przelewy wewnętrzne pomiędzy rachunkami przedsiębiorcy są darmowe. Z kolei koszt przelewów wewnętrznych między kontami należącymi do różnych firm zależy od typu konta. Właściciel rachunku w wariancie Start, Proste lub „Ja – Profesjonalista” nic nie zapłaci, pozostali – 1,5 zł za każdy przelew.

Internetowy przelew ekspresowy kosztuje 10 zł, SORBNET – 40 zł. Przelewy do ZUS i US są darmowe, chyba że zlecisz je w BOK-u (4 zł) lub placówce mBanku (10 zł).

 

➡ Santander Bank Polska oferuje aż 100 darmowych przelewów ELIXIR co miesiąc! Sprawdź, dlaczego jeszcze warto otworzyć Konto Firmowe Godne Polecenia Premium.

 

Wpłaty gotówkowe w placówkach mBanku i wpłatomatach

Jeśli chcesz wpłacić pieniądze na rachunek w placówce mBanku, poniesiesz prowizję – 0,5% od kwoty transakcji (min. 9 zł). Lepiej unikać wpłacania bilonu – pracownik banku ma prawo do naliczenia opłaty od 10 zł do 2% kwoty (min. 30 zł) w zależności od liczby przeliczanych monet w skali dnia. Najlepiej wpłacać gotówkę we wpłatomatach Cashline, mBanku lub Planet Cash – za 0 zł. Wpłata w maszynie Euronet jest objęta 0,2% prowizją (min. 2 zł). W ramach promocji „0 zł za konto firmowe” korzystanie ze wszystkich wymienionych wpłatomatów jest darmowe, ale tylko przez 2 lata.

 

Wypłaty gotówki z konta firmowego mBank

mBiznes Konto Standard założone w okresie promocyjnym zapewnia bezpłatne wypłaty gotówki w PLN z bankomatów Euronet, mBanku, Planet Cash i Santandera w Polsce przez 2 lata. Nie ma znaczenia, ile wypłacasz, chyba że aktywujesz rachunek poza promocją. Wtedy zapłacisz 1,3 zł za wypłaty poniżej 100 zł (nie dotyczy mBiznes konta Prostego i „Ja – Profesjonalista” Intensive), nawet jeśli będziesz korzystać z bankomatu mBanku. 3,5% prowizji (min. 5 zł) jest pobierane za wypłaty w EUR z bankomatów Euronet w Polsce oraz wypłaty gotówki w innych bankomatach – krajowych i zagranicznych.

 

Konto walutowe w mBanku

Jeżeli skorzystasz z promocji „0 zł za konto firmowe”, otworzysz darmowe rachunki walutowe – po 1 w EUR i USD. mBank nie pobierze opłaty za ich prowadzenie przez 2 lata. Standardowy koszt mBiznes konta walutowego to 10 zł, przy czym opłata jest przeliczana na walutę rachunku według kursu kupna stosowanego przez mBank w dniu pobierania opłaty. Przelewy SWIFT są objęte prowizją w wysokości 0,35% kwoty przelewu: min. 25 zł, maks. 200 zł. Unikniesz tej opłaty, mając aktywną usługę Licznik Walutowy i spełniając jej warunki zgodnie z regulaminem.

 

Konto walutowe mBank - waluty

https://www.mbank.pl/firmy/konta-firmowe/konto-walutowe/mbiznes-konto-walutowe-eur-usd-gbf-chf/

 

➡ Realizujesz transakcje w mniej popularnych walutach? Załóż Konto Przekorzystne Biznes w Banku Pekao, który pozwala na otworzenie kont walutowych w aż 20 walutach!

 

Konto firmowe w mBanku – opinie klientów

Chociaż mBank zachęca właścicieli biznesów – szczególnie mikroprzedsiębiorców – do założenia konta firmowego w okresie promocyjnym, co daje 2 lata wyzerowanych opłat, warto przyjrzeć się stawkom za prowadzenie standardowego rachunku.

Jednym z głównych minusów dla klientów mBanku są opłaty za przelewy poza pakietami. O ile pakiet 5 darmowych przelewów z mBiznes konta Start lub 20 z mBiznes konta Komfort można uznać za akceptowalny dla mikroprzedsiębiorców, o tyle firmy opłacające liczne faktury kosztowe, np. od podwykonawców, mogą nie być usatysfakcjonowane. Jako kluczową wadę można wskazać również opłatę za pobranie gotówki z bankomatu (także mBanku!), kiedy klient wypłaca mniej niż 100 zł.

Oferta nie sprzyja przedsiębiorcom, którym zależy na kontach walutowych za 0 zł. Na tle oferty mBanku mocno konkurencyjnie prezentuje się oferta Nest Banku – BIZnest Konto Waluta jest bezwarunkowo darmowe.

Warto jednak podkreślić, że mBank udostępnia klientom bezpłatną mPlatformę walutową, która pozwala na szybką wymianę walut po korzystnym kursie. Co istotne, przelewy zagraniczne są realizowane bez przewalutowania na PLN, dzięki czemu przedsiębiorcy ponoszą mniejsze ryzyko. Trzeba też przyznać, że warunki pozwalające na zredukowanie – a nawet wyzerowanie – opłat w standardowej ofercie są łatwe do spełnienia. Zwykle wystarczy zlecić przelew do ZUS i zrealizować transakcje bezgotówkowe na kilkaset złotych łącznie.

Niektórzy klienci mBanku narzekali, że zostali zaskoczeni „ukrytą” opłatą w wysokości 30 zł za przelew na rachunek wskazany przez organ egzekucyjny w zajęciu egzekucyjnym. „Ukrytą”, ponieważ tę opłatę wyszczególniono w „Innych opłatach i prowizjach” (s. 23), gdzie nie każdy przedsiębiorca zagląda. W tej sekcji warto zwrócić uwagę także na abonamenty z SMS-ami w cenie od 3 zł za 20 SMS-ów do 9 zł za 90 SMS-ów. SMS poza abonamentem kosztuje 0,35 zł.

Załóż konto na stronie banku

 

Najczęściej zadawane pytania o konto firmowe w mBanku

Ile kont firmowych można otworzyć w mBanku?

mBank umożliwia prowadzenie wyłącznie jednego głównego konta dla firmy, nazywanego rachunkiem bieżącym. Niezależnie od tego, które mBiznes konto otworzysz, możesz korzystać z maksymalnie 50 rachunków pomocniczych. Ułatwią Ci rozliczenia z kontrahentami i pozwolą na udostępnienie kart płatniczych pracownikom.

 

Czy można założyć konto firmowe w mBanku, nie podając NIP-u?

Jedynie w sytuacji, w której zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą z mBankiem. Od razu aktywujesz rachunek firmowy, a nawet zyskujesz dostęp do mOrganizera Finansów za 0 zł na 1 miesiąc i mKsięgowości Komfort za 1 zł przez 1 miesiąc, co jest znacznym udogodnieniem na start biznesu, ponieważ pomaga Ci osobista księgowa. W pozostałych przypadkach potrzebujesz dokumentów właściwych dla danej formy przedsiębiorstwa.

 

Czy mBank zajmie się wszystkimi formalnościami w związku z założeniem firmy i aktywacją rachunku jednocześnie?

Niezupełnie, ponieważ musisz na własną rękę złożyć formularz ZZA w ZUS i formularz VAT-R w US (dla płatników VAT). Uwaga – jeżeli nie masz konta osobistego w mBanku, musisz podpisać dokumenty osobiście, które albo dostarczy Ci kurier, albo przekaże doradca w placówce.

 

5/5 - (1 vote)