Kredyt gotówkowy a umowa zlecenie i umowa o dzieło

Kredyt gotówkowy a umowa zlecenie i umowa o dzieło

Decyzja o zaakceptowaniu lub odrzuceniu wniosku o kredyt zależy od wielu czynników. Powszechnie uważa się, że to umowa o pracę (najlepiej na czas nieokreślony) jest minimum potrzebnym, żeby mieć szansę na uzyskanie finansowania ze strony banku. Czy to prawda? Jakie wymagania muszą spełnić osoby pracujące na umowie zlecenie, żeby dostać kredyt bankowy?

Kredyt gotówkowy a umowa zlecenie/umowa o dzieło

Praca na umowie zlecenie nie wyklucza możliwości uzyskania kredytu w banku. Może być jednak pewnym utrudnieniem. Największe szanse na kredyt będą miały osoby zatrudnione na umowie o pracę na czas nieokreślony. Taki rodzaj umowy zapewnia stabilność zatrudnienia. To dla banku pewność, że klient nie straci nagle całości lub części dochodów.

Na to jaką decyzję podejmie bank ma wpływ jeszcze wiele innych czynników – przede wszystkim wysokość dochodów i historia dotychczasowych zobowiązań. W jaki sposób umowa zlecenie oddziałuje na zdolność kredytową, a tym samym na ostateczną decyzję banku? I co można zrobić, żeby ją poprawić?

➡️ Jeżeli szukasz kredytu gotówkowego koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych.

Jak umowa cywilnoprawna wpływa na zdolność kredytową?

Z perspektywy banku najstabilniejszą formą zatrudnienia jest bezterminowa umowa o pracę. Zatrudnienie na umowie cywilnoprawnej takiej jak umowa zlecenie, umowa o dzieło czy posiadanie własnej działalności gospodarczej, zawsze będzie negatywnie wpływać na zdolność kredytową. Wiele zależy jednak od konkretnego banku. Instytucje mogą mieć różne warunki dotyczące akceptowanej formy zatrudnienia.

Rodzaj umowy, na jakiej jesteśmy zatrudnieni, nie musi wcale odgrywać kluczowej roli w analizie naszego wniosku o kredyt. Często dla banku bardziej istotna jest wysokość dochodów i staż pracy. Dla instytucji najważniejsze jest sprawdzenie czy będziesz w stanie regularnie spłacać raty kredytu. Dlatego jeżeli Twoje zarobki są wysokie i pracujesz już co najmniej parę lat, Twoje szanse na uzyskanie gotówki rosną, nawet w przypadku zatrudnienia w oparciu o umowę cywilnoprawną.

A może potrzebujesz kredytu dla swojej firmy? Sprawdź najlepsze oferty!

Warunki otrzymania kredytu: Umowa zlecenie

Co może zrobić osoba zatrudniona na umowie zlecenie, żeby być dla banku bardziej wiarygodnym kandydatem na kredytobiorcę? Warto przede wszystkim zadbać o to, żeby staż pracy na posiadanej umowie był dostatecznie długi. Jeżeli jesteś zatrudniony na umowie cywilnoprawnej musisz udowodnić bankowi, że będziesz w stanie regularnie spłacać raty. Należy wykazać, że Twoja sytuacja finansowa i zarobki są stabilne i zagrożenie w postaci nagłego utracenia środków na spłatę zobowiązań jest niewielkie.

Kredyt gotówkowy to bardzo elastyczna forma finansowania. Wysokość kredytowanych kwot jest stosunkowo niska (np. w porównaniu do kredytu hipotecznego), dlatego proces weryfikacji zdolności kredytowej może nie być aż tak szczegółowy. Warto jednak pamiętać o tym, że zazwyczaj kwota kredytu, udzielonego przez bank osobie pracującej na umowie zlecenie, będzie niższa niż w przypadku umowy o pracę.

Dowiedz się więcej o warunkach uzyskania kredytu gotówkowego

Ile trzeba pracować na umowie zlecenie, żeby dostać kredyt?

Starając się o kredyt gotówkowy, pracując na umowie zlecenie, warto zadbać o to, żeby Twój staż pracy w firmie był odpowiednio wysoki. W wielu przypadkach wystarczy już 3 lub 6-miesięczna historia zatrudnienia. Niektóre banki wymagają dłuższego stażu pracy – 12 lub 24 miesięcy. Im dłużej pracujemy, tym większa szansa, że uzyskamy finansowanie, które nas satysfakcjonuje. Bank może też zaproponować osobie pracującej w oparciu o umowę zlecenie zmniejszenie wysokości raty i zwiększenie czasu trwania spłaty kredytu.

Umowa o dzieło: Czy można dostać kredyt?

Czy zatrudnienie w oparciu o umowę o dzieło może być podstawą do udzielenia kredytu? To zależy od polityki banku i indywidualnych warunków kredytowych. Większość instytucji np. Alior Bank, BNP Paribas czy PKO BP, akceptuje umowę o dzieło jako podstawę do udzielenie kredytu po spełnieniu określonych wymagań, takich jak określony staż pracy. Banki proponują w tym przypadku najczęściej niższą maksymalną kwotę kredytu niż w przypadku umowy o pracę.

Przygotuj się też na to, że instytucje finansowe mogą wymagać w takim przypadku dodatkowych dokumentów potwierdzających stabilność dochodów. Zanim zdecydujesz się na wniosek o kredyt gotówkowy, sprawdź warunki konkretnego banku i skonsultuj się z doradcą finansowym w celu uzyskania precyzyjnych informacji dotyczących dostępności kredytu w przypadku umowy o dzieło.

Czy warto wybrać kredyt gotówkowy w PKO BP?

Kredyt gotówkowy a umowa zlecenie i o dzieło: Oferta banków

Które banki oferują kredyt gotówkowy przy umowie zlecenie i umowie o dzieło? Jakie są warunki uzyskania takiego kredytu? Żeby wybrać najlepszą ofertę dla siebie przeanalizuj nasz ranking kredytów gotówkowych! Przydatne zestawienie znajdziesz również poniżej. Dowiesz się dzięki niemu jakie wymagania dotyczące minimalnego stażu pracy (w przypadku umowy zlecenie i umowy o dzieło) mają poszczególne instytucje oraz o jaką kwotę kredytu można się w nich starać.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *