Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotowoltaiki dla firmy produkcyjnej?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotowoltaiki dla firmy produkcyjnej?

panele słoneczne ustawione na dachu

Wysokie rachunki za prąd systematycznie zmniejszają Twoje zyski? Znów musisz podnieść ceny, aby pokryć koszty zużycia energii elektrycznej? Zamiast wydawać coraz więcej pieniędzy na prąd, zacznij produkować go samodzielnie. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę przy inwestycji w fotowoltaikę dla firm produkcyjnych.

Dlaczego firmy produkcyjne powinny inwestować w fotowoltaikę?

Zacznijmy od tego, że zakłady produkcyjne zużywają mnóstwo prądu, bez którego nie są w stanie funkcjonować. Zasilenie maszyn i linii produkcyjnych, chłodni, czy zapewnienie oświetlenia
i klimatyzacji na dużej powierzchni to ogromne koszty. Jednak dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej można je w znacznym stopniu zredukować. A im więcej płacisz za prąd, tym Twoje potencjalne zyski będą większe, a inwestycja w panele słoneczne szybciej się zwróci. Zwłaszcza że ceny prądu systematycznie rosną i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.

Chcesz zainwestować w instalację fotowoltaiczną? Sprawdź Ranking Fotowoltaiki dla Firm.

 

Na co zwrócić uwagę w przypadku fotowoltaiki dla firm produkcyjnych?

Oczywiście przejście na fotowoltaikę w przypadku zakładów produkcyjnych jest nieco bardziej skomplikowane niż ma to miejsce przy niewielkich firmach, czy osobach prywatnych. Przede wszystkim montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 50kW wymaga załatwienia kilku dodatkowych formalności, takich jak:

  • uzyskanie pozwolenia na budowę,
  • potwierdzenie zgodności projektu z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej,  
  • zawiadomienie organów Państwowej Straży Pożarnej.

Poza tym należy podjąć jeszcze kilka kluczowych decyzji.

Sprawdź czy wartko skorzystać z leasingu na fotowoltaikę.

 

Co zrobić z nadmiarem energii w przypadku fotowoltaiki dla firm produkcyjnych?

W przypadku fotowoltaiki z nadmiarem wyprodukowanej energii można zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze, można ją odsprzedawać do publicznej sieci energetycznej po średnich cenach rynkowych. Jednak można ją również gromadzić. To drugie rozwiązanie wymaga dodatkowej inwestycji w specjalne magazyny energii. Czy warto się na nie decydować?

Oczywiście to zależy od charakteru zakładu produkcyjnego. Jeśli Twoja firma ma wysokie zapotrzebowanie na prąd przez całą dobę, magazyn energii sprawdzi się idealnie. Dzięki temu za dnia będzie gromadził nadwyżki energii, które będziesz mógł wykorzystać po zachodzie słońca. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zakładów, których zapotrzebowanie na energię elektryczną jest zależne od sezonu. Wówczas przy mniejszym zużyciu prądu na bieżące potrzeby, możesz zmagazynować energię, która przyda się w bardziej intensywnym okresie.

Szukasz sprawdzonej oferty leasingu na zakup instalacji fotowoltaicznej? Poznaj ofertę Alior Leasing.

 

Jaki inwerter będzie najlepszy dla firmy produkcyjnej?  

Decydując się na instalację fotowoltaiczną dla zakładu produkcyjnego, możesz wybrać inwerter centralny lub rozproszony system kilku inwerterów. To pierwsze rozwiązanie jest tańsze, a drugie zapewnia Ci większe poczucie bezpieczeństwa. Po prostu przy kilku inwerterach ewentualna awaria jednego z nich nie zatrzyma pracy całej firmy. Poza tym taki system jest łatwiej zaprojektować, a do tego serwis instalacji jest wygodniejszy.

Szukasz sprawdzonej oferty finansowania zakupów firmowych w swojej okolicy? Znajdź najlepszą firmę leasingową w Warszawie.

Firmy produkcyjne coraz częściej decydują się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. A im większy zakład, tym zyski z tej inwestycji powinny być wyższe. Dodatkowo możliwość magazynowania energii sprawia, że firma może całkowicie uniezależnić się od publicznej sieci energetycznej
i rosnących cen prądu.  

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *