Jak korzystać z faktoringu międzynarodowego?

Jak korzystać z faktoringu międzynarodowego?

kontenery stojące w międzynarodowym porcie handlowym

Regularnie współpracujesz z zagranicznymi kontrahentami? Chcesz podbić światowy rynek
w swojej branży? W takim razie nie możesz sobie pozwolić na brak płynności finansowej
i zakłócenia w dostawie towarów, jakie mogą z tego wynikać. Co jednak zrobić, gdy klienci oczekują od Ciebie faktur o odroczonych terminach płatności? W takim przypadku postaw na faktoring międzynarodowy, dzięki czemu zawsze będziesz miał gotówkę na firmowym koncie. Sprawdźmy zatem, jak działa ten rodzaj finansowania faktur.

Jakie są rodzaje faktoringu międzynarodowego?

Jak zapewne wiesz, pod pojęciem faktoringu kryje się kilka rodzajów tej usługi. Podobnie jest z samym faktoringiem międzynarodowym. W zależności od potrzeb możesz sięgnąć po:

Ten pierwszy kierowany jest do przedsiębiorców, którzy wysyłają swoje towary za granicę lub świadczą swoje usługi na rzecz klientów zagranicznych. Natomiast faktoring importowy przeznaczony jest dla firm, importują towary z zagranicy do Polski. Przyjrzyjmy się bliżej, jak korzystać z tego typu usług.

Szukasz najlepszej oferty faktoringu? Tutaj dowiesz się więcej o faktoringu i najlepszych ofertach dla firm.

 

Jak działa faktoring eksportowy?

Faktoring eksportowy to idealne rozwiązanie, gdy Twój zagraniczny kontrahent wymaga faktur
o odroczonym terminie płatności. Dzięki niemu, zamiast czekać nawet do 120 dni na zapłatę, pieniądze mogą trafić na Twoje konto niemalże od razu. W praktyce cały proces przebiega następująco:

  • sprzedajesz towar kontrahentowi i wystawiasz fakturę o odroczonym terminie płatności,
  • przekazujesz kopię faktury firmie faktoringowej, z której usług korzystasz,
  • firma faktoringowa wypłaca Ci zaliczkę faktoringową w wysokości około 90% wartości faktury brutto,
  • jak tylko Twój kontrahent opłaci fakturę, na Twoje konto trafi pozostała część należności.

Co ważne, firma faktoringowa wypłaca zaliczkę faktoringową w ciągu kilku dni, a nawet godzin, także środki naprawdę błyskawicznie lądują na Twoim koncie, a płynność finansowa firmy jest utrzymana. Pamiętaj tylko, że kwota zaliczki jest zazwyczaj od razu pomniejszona o prowizję firmy faktoringowej. Jednak nie ma w tym nic dziwnego. Tak samo odbywa się to w przypadku faktoringu krajowego.

Zastanawiasz się, czym różni się faktoring międzynarodowy od faktoringu krajowego? Dowiedz się więcej na temat faktoringu eksportowego i importowego.

 

Jak działa faktoring importowy?

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku faktoringu importowego. Przede wszystkim usługa ta bardziej przypomina faktoring odwrotny niż tradycyjne finansowanie faktur. W tym przypadku po podpisaniu umowy z zagranicznym dostawcą przekazujesz otrzymaną fakturę firmie faktoringowej, która spłaci Twoje zobowiązanie. Dzięki temu Twój kontrahent od razu otrzyma zapłatę i z jego perspektywy cała transakcja zostanie zakończona. Natomiast Ty będziesz mógł zapłacić za towar późniejszym terminie. 

Zastanawiasz się nad faktoringiem odwrotnym? Sprawdź nasz ranking ofert faktoringu odwrotnego.

 

Jakie korzyści daje faktoring międzynarodowy?

Każdy rodzaj faktoringu, w tym faktoring międzynarodowy to skuteczny sposób na zachowanie płynności finansowej. Szczególnie gdy Twoi kontrahenci domagają się faktur o odroczonym terminie płatności. Mogąc sobie pozwolić na takie rozwiązanie, stajesz się bardziej konkurencyjny i masz większe szanse na zdobycie kolejnych klientów.

Z kolei faktoring importowy świetnie sprawdzi się, gdy dopiero wchodzisz na zagraniczne rynki. Korzystając z usługi finansowania zakupów, budujesz wizerunek rzetelnego kontrahenta, który płaci szybko i sprawnie. Poza tym, dzięki temu możesz liczyć na bardziej atrakcyjne ceny czy rabaty, ponieważ jesteś w stanie zamówić większą partię towaru i zapłacić za nią z góry.

Sprawdź naszą recenzję faktoringu od Bibby Financial Services, czyli firmy faktoringowej wyspecjalizowanej w faktoringu międzynarodowym.

 

Jak wybrać najlepszą firmę faktoringową?

Mówiąc o faktoringu międzynarodowym, nie sposób nie wspomnieć, najlepszych firmach faktoringowych, które świadczą tego typu usługi. Wybierając jedną z nich, kieruj się przede wszystkim swoimi potrzebami. Poza tym szukaj faktora, który posiada doświadczenie w Twojej branży. Dzięki temu współpraca pomiędzy Tobą, faktorem i kontrahentem będzie się dobrze układała, co może przełożyć się na dodatkowe zyski w przyszłości.

Faktoring to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się bez względu na to, czy współpracujesz z polskimi, czy zagranicznymi kontrahentami. Jeśli tylko wystawiasz faktury o odroczonym terminie płatności lub sam chcesz rozliczać należności w dogodnym terminie postaw na faktoring, również ten międzynarodowy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *