Na czym polega faktoring zaliczkowy?

Na czym polega faktoring zaliczkowy?

wieżowiec i zachmurzone niebo

Chcesz skorzystać z faktoringu? W takim razie musisz znaleźć nie tylko najlepszą firmę faktoringową, ale i najkorzystniejszą opcję finansowania faktur. I musimy przyznać, że czeka Cię niełatwe zadanie, ponieważ pod pojęciem faktoring kryje się cała gama usług, dzięki którym pozbędziesz się problemów związanych z fakturami o odroczonych terminach płatności. Dzisiaj przyjrzymy się dokładniej jednej z usług faktoringowych, a konkretniej faktoringowi zaliczkowemu.

 

Jakie są rodzaje faktoringu?

Jedną z największych zalet faktoringu jest elastyczność tej usługi. Dzięki temu mogą korzystać z niej przedsiębiorcy o różnych potrzebach i możliwościach finansowych. Oczywiście łączy ich jedno: chęć utrzymania płynności finansowej w sytuacji, gdy ich kontrahenci domagają się faktur o wydłużonych terminach płatności. W takim przypadku najlepiej postawić na faktoring. Tylko jaki, skoro jest aż tyle możliwości?

 Szukasz najlepszego faktora na rynku? Sprawdź Ranking Firm Faktoringowych.

Firmy faktoringowe oferują różne rodzaje faktoringu, które możemy podzielić ze względu na rozmaite kryteria, takie jak:

  • zakres ryzyka,
  • zasięg terytorialny,
  • moment zawiadomienia dłużnika o zawarciu umowy faktoringowej,
  • moment otrzymania zapłaty od faktora.

W przypadku ryzyka niewypłacalności kontrahenta mówimy o faktoringu pełnym, gdy ryzyko to przenoszone jest na faktora oraz o faktoringu niepełnym, gdy pozostaje ono przy przedsiębiorcy. Do tego dochodzi faktoring mieszany, w którym faktor i faktorant dzielą się ryzykiem niewypłacalności kontrahenta.

Jeśli bierzemy pod uwagę zasięg terytorialny, to mamy do czynienia z faktoringiem krajowym i międzynarodowym. Do tego w ramach faktoringu międzynarodowego możemy wyróżnić faktoring importowy i faktoring eksportowy.

Z kolei stosując kryterium momentu zawiadomienia dłużnika o korzystaniu z faktoringu, wyróżniamy faktoring jawny, cichy, a także półjawny. W tym pierwszym przypadku kontrahent jest zawiadamiany o cesji praw do wierzytelności przez firmę faktoringową. Przy faktoringu cichym kontrahent nie jest informowany o tym, że dany przedsiębiorca korzysta z faktoringu. Natomiast przy faktoringu półjawnym kontrahent dowiaduje się o cesji wierzytelności przez faktora, gdy dostaje od niego wezwanie do zapłaty.

Poza tym możemy podzielić faktoring ze względu na moment otrzymania zapłaty od faktora. W tym przypadku mamy do czynienia z faktoringiem dyskontowym, gdy przedsiębiorca otrzymuje środki od razu po przekazaniu faktur do firmy faktoringowej. Do tego wyróżniamy faktoring wymagalnościowy, w którym pieniądze trafiają do przedsiębiorcy w chwili, gdy jego kontrahent opłaci fakturę. Ponadto do tej kategorii zaliczamy także tzw. faktoring zaliczkowy. Przyjrzyjmy się bliżej, na czym dokładnie polega ta usługa. 

Interesują Cię oferty taniego faktoringu? Sprawdź, jak znaleźć najtańszy faktoring.

 

Czym jest faktoring zaliczkowy?

W przypadku faktoringu zaliczkowego przedsiębiorca po przekazaniu faktury do firmy faktoringowej otrzymuje jedynie zaliczkę. Jej wysokość zależy od szczegółów umowy faktoringowej i stanowi określony procent od wartości faktury. A co z pozostałą kwotą należności? Ta trafia na konto przedsiębiorcy, gdy jego kontrahent ureguluje całą płatność. W praktyce oznacza to, że należną zapłatę otrzymujesz w dwóch transzach. A dzięki temu niemalże natychmiast masz do dyspozycji środki, które możesz przeznaczyć na bieżące wydatki w firmie. 

 Prowadzisz niewielką firmę? Sprawdź, na czym polega mikrofaktoring dla mikroprzedsiębiorców.

Faktury o odroczonych płatnościach nie muszą zaburzać płynności finansowej Twojej firmy. Jeśli tylko zdecydujesz się na faktoring, zawsze będziesz miał dostęp do gotówki, z której opłacisz pracowników, dostawców czy zobowiązania podatkowe. Co więcej, zawsze możesz dopasować tę usługę do swoich potrzeb, decydując się na określony wariant faktoringu, taki jak faktoring zaliczkowy.

 Chcesz mieć pewność, że trafiłeś na rzetelną firmę faktoringową? Sprawdź, czym jest Polski Związek Faktorów.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *