Ile wynosi VAT na fotowoltaikę?

Ile wynosi VAT na fotowoltaikę?

mężczyźni montujący panele fotowoltaiczne

Masz wrażenie, że rachunki za prąd stają się większe niemalże z każdym miesiącem? Obawiasz się, że kolejna podwyżka stawek za energię elektryczną zrujnuje budżet Twojej firmy? Postanowiłeś, że najwyższy czas, aby postawić na fotowoltaikę i energię pozyskiwaną ze słońca? Przyjrzyjmy się zatem, jaką stawką VAT objęta jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną?

Jaka jest stawka VAT na fotowoltaikę?

Nie da się ukryć, że inwestycja w fotowoltaikę to spore i kosztowne przedsięwzięcie. Do tego niebagatelną rolę odgrywa w niej stawka podatku VAT. Stąd wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, ile wynosi VAT na fotowoltaikę. I choć w przypadku instalacji fotowoltaicznych mamy do czynienia z różnymi stawkami VAT, to w przypadku firm odpowiedź jest jednoznaczna. Przedsiębiorców chcących zainwestować w panele słoneczne obowiązuje VAT w wysokości 23% bez żadnych wyjątków. Nie ma zatem znaczenia ani powierzchnia użytkowa budynku, ani miejsce zamontowania paneli fotowoltaicznych.

Dodajmy jeszcze, że 23-procentowa stawka VAT na fotowoltaikę dotyczy także gospodarstw rolnych, jeśli prąd wykorzystywany jest do prowadzonej działalności.

 Szukasz najlepszej oferty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź Ranking Fotowoltaika Dla Firm.

 

Czy VAT na fotowoltaikę można odliczyć od podatku?

Co jednak istotne, przedsiębiorca zawsze może odliczyć VAT na fotowoltaikę od podatku, czyli de facto ma prawo do zwrotu VAT. Do tego instalacja fotowoltaiczna podlega amortyzacji, dzięki czemu można uwzględnić to przy rozliczaniu podatku dochodowego. A to wszystko sprawia, że pomimo wysokiej stawki VAT, realny koszt inwestycji w fotowoltaikę jest mniejszy, niż się pierwotnie może wydawać. Szczególnie jeśli przedsiębiorca postara się o dotację lub inny rodzaj dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Sprawdź czy i kiedy warto skorzystać z leasingu na fotowoltaikę.

 

Skąd wziąć środki na inwestycję
w fotowoltaikę?

Nawet jeśli ostateczny koszt inwestycji w fotowoltaikę jest mniejszy niż pierwotne założenia, to dla wielu firm i tak jest to ogromny wydatek, na który nie mogą sobie pozwolić. Na szczęście z pomocą przychodzą im instytucje finansowe, w których można uzyskać kredyt lub leasing na fotowoltaikę. Dzięki temu już nawet przy niewielkim wkładzie własnym można przestawić firmę na samodzielną produkcję energii elektrycznej.

 Szukasz zewnętrznych źródeł finansowania firmowych wydatków? Sprawdź, czy leasing się opłaca.

 

Dlaczego warto inwestować
w fotowoltaikę? 

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej to przede wszystkim uniezależnienie się od rosnących cen prądu, uzyskiwanego z publicznej sieci energetycznej. Co ważne, inwestycja w panele słoneczne może zwrócić się już w ciągu kilku lat, a mniejsze rachunki za prąd otrzymujesz już od pierwszego miesiąca działania systemu.

Poza tym przestawiając się na energię słoneczną, budujesz wizerunek firmy, która dba o środowisko naturalne. A jest to o tyle ważne, że coraz więcej konsumentów zwraca uwagę właśnie na ekologiczne aspekty produkcji towarów, które wybierają. Dlatego też presja na inwestycje w fotowoltaikę ciągle rośnie. Zatem, jeśli nie chcesz zostać daleko w tyle za konkurencją, przejście na pozyskiwanie energii słonecznej jest nieuniknione.

Szukasz sprawdzonego leasingodawcy? Sprawdź jaką ofertę dla przedsiębiorców ma Pekao Leasing.

To prawda, że inwestycja w fotowoltaikę jest kosztowna. Do tego zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z VAT-em w wysokości aż 23%. Jednak kwotę tę można odpisać od podatku, przez co realny koszt inwestycji jest mniejszy. Dlatego, jeśli tylko masz dość rosnących rachunków za prąd, zdecyduj się na panele słoneczne i samodzielną produkcję energii na potrzeby własnej firmy.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *