Czym jest Polski Związek Faktorów?

Czym jest Polski Związek Faktorów?

biurowce

Nie wiesz, jaką firmę faktoringową wybrać? Jak zapewne wiesz atrakcyjna oferta to nie wszystko. Jeśli chcesz mieć pewność, że współpracujesz z solidnym faktorem, koniecznie sprawdź, czy należy on do Polskiego Związku Faktorów.  

 

Kto należy do Polskiego Związku Faktorów?

Polski Związek Faktorów, określany często dla ułatwienia PZF, to organizacja, która reprezentuje podmioty świadczące usługi faktoringu w Polsce. PZF powstała z inicjatywy samorządu branżowego w 2001 roku. Od tego czasu PZF dokłada wszelkich starań, aby popularyzować usługi faktoringu wśród przedsiębiorców. Poza tym Polski Związek Faktorów działa na rzecz rozwoju tego sektora w Polsce.

Obecnie do Polskiego Związku Faktorów należy 29 członków, w tym:

  • 5 banków komercyjnych,
  • 19 samodzielnych podmiotów, które specjalizują się właśnie w faktoringu,
  • 5 partnerów,
  • 3 członków honorowych.

Szukasz najlepszej oferty faktoringowej? Koniecznie zajrzyj do Rankingu Firm Faktoringowych.

 

Na czym polega faktoring?

Najprościej rzecz ujmując, faktoring to usługa polegająca na finansowaniu faktur. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się przede wszystkim u przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury o odroczonym terminie płatności. Dzięki współpracy z firmą faktoringową zapłatę za wykonaną usługę lub sprzedany towar otrzymują niemalże od razu, choć ich kontrahenci opłacają fakturę w późniejszym terminie.

Usługa faktoringu przynosi korzyści każdej ze stron. Po pierwsze zyskuje przedsiębiorca, ponieważ nie musi czekać na pieniądze. Po drugie, kontrahent, który nie musi od razu rozliczać faktury. Na całej operacji zyskuje także firma faktoringowa, która za finansowanie faktur pobiera prowizję.

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z faktoringu? Sprawdź nasz artykuł na temat korzystania z usług brokerów faktoringowych.

 

Od kiedy polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z faktoringu?

U podstaw faktoringu jako usługi leży obrót wierzytelnościami. Rozwiązanie to było od dawna stosowane w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, ale do Polski trafiło dopiero po 1989 roku. To właśnie wtedy nastąpiło w Polsce uwolnienie gospodarki, a na nasz rynek weszły zagraniczne banki oraz instytucje finansowe. Wraz z nimi dotarły do Polski rozwiązania finansowe, z których wcześniej korzystał Zachód.

Pierwsze usługi, które moglibyśmy uznać za początki faktoringu w Polsce, pojawiły się w 1992 roku. Z kolei pierwsza firma faktoringowa rozpoczęła swoją działalność w Polsce w 1994 roku. Był to Handlowy Heller, firma powołana przez Bank Handlowy w Warszawie SA, VB Heller Bank AG oraz International Finance Corporation. W kolejnych latach na polskim rynku pojawiały się kolejne podmioty oferujące faktoring, takie jak Polfactor, Forin, GE Capital Bank, a także Pekao Faktoring.  

Choć usługa faktoringu w pierwszych latach nie cieszyła się dużym zainteresowaniem, jej popularność rosła. Dlatego też w 2001 roku podjęta została decyzja, aby utworzyć w Polsce związek faktorów, którego nazwa brzmiała Konferencja Instytucji Faktoringowych. Początkowo jej członkami były: Forin, Handlowy Heller, Pekao Faktoring oraz Polfaktor. Z czasem do KIF dołączali kolejni członkowie.

 

Czym zajmuje się PZF?

Polski Związek Faktorów stawia sobie za cel budowanie silnego samorządu branżowego. Z tego względu podejmuje takie działania jak odpowiednia współpraca wewnątrz organizacji, edukowanie przedsiębiorców i promocja faktoringu, a także współpraca z ośrodkami akademickimi i decydentami na rzecz rozwoju rynku.

Poza tym PZF każdego roku organizuje Międzynarodowy Kongres Faktoringu. Spotykają się na nim menedżerowie oraz praktycy faktoringu i finansów w Polsce, a także eksperci z całego świata. Podczas Kongresu podejmowane są takie kwestie, jak najważniejsze problemy i wyzwania, z jakimi mierzą się dostawcy usług faktoringowych. Poza tym Kongres to również miejsce, gdzie omawiane są zagadnienia dotyczące nowych technologii w finansach oraz wszelkie zmiany prawne, związane z funkcjonowaniem przedsiębiorczości w Polsce i w Europie.

Dodatkowo Polski Związek Faktorów wydaje Almanach PZF, w którym znajdują się materiały dotyczące zmian zachodzących w obrębie rynku usług obrotu wierzytelnościami. Co jednak ważne, wydawnictwo słynie z aktualności i pragmatyzmu, co stanowi nieocenione źródło sprawdzonej wiedzy dla czytelników.

Warto także pamiętać, że na stronie Polskiego Związku Faktorów znajdują się wszelkie informacje związane z faktoringiem. Dowiesz się z nich, czym dokładnie jest faktoring i jakie wynikają z niego korzyści.

Nie wiesz, czy faktoring to rozwiązanie dla Twojej firmy? Sprawdź, w jakich branżach sprawdzi się faktoring.

Do tego na stronie PZF znajdziesz listę sprawdzonych firm faktoringowych, które działają w Polsce. Jeśli chcesz mieć pewność, że podejmujesz współpracę ze sprawdzonym podmiotem, koniecznie sprawdź, czy znajduje się on na liście PZW. Oczywiście zaraz po tym, jak znajdziesz najlepszą ofertę faktoringową dla swojej firmy w naszym Rankingu Firm Faktoringowych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *