Co każdy mikroprzedsiębiorca powinien wiedzieć o koncie firmowym?

Co każdy mikroprzedsiębiorca powinien wiedzieć o koncie firmowym?

laptop i kalkulator położone na biurku

Posiadanie konta bankowego jest obecnie czymś oczywistym. Właściwie ciężko nam sobie wyobrazić funkcjonowanie w dzisiejszym świecie bez dostępu do rachunku, na którym gromadzimy pieniądze. Podobnie wygląda sprawa z prowadzeniem firmy. Zresztą jednym z kroków zakładania własnej działalności jest przecież otwarcie specjalnego konta firmowego w wybranym banku. Nie zmienia to jednak faktu, że konta firmowe mogą być lepiej lub gorzej dopasowane do potrzeb przedsiębiorcy. Dlatego w poniższym artykule podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego.

Czy mikroprzedsiębiorca musi posiadać specjalne konto firmowe?

Choć może Cię to zdziwić, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Z jednej strony przedsiębiorca musi posiadać konto w banku, ponieważ tylko w ten sposób może zapłacić podatki do urzędu skarbowego czy składki do ZUS-u. Tylko że nigdzie nie jest powiedziane, że zawsze musi być to specjalne konto firmowe (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Wprost przeciwnie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami konto dla firm muszą posiadać przedsiębiorcy, którzy:

  • osiągają dochód roczny wyższy niż 2 miliony euro,
  • zatrudniali co najmniej 10 pracowników w przynajmniej jednym z dwóch ostatnich lat,
  • dokonują płatności za fakturę o wartości minimum 15 000 zł,
  • muszą korzystać z mechanizmów split payment.

Więcej o split payment dowiesz się z artykułu o tym, co robić, gdy split payment rujnuje płynność finansową Twojego przedsiębiorstwa.

Oznacza to, że jeśli nie spełniasz żadnego z powyższych kryteriów, może spokojnie prowadzić działalność, korzystając z osobistego konta bankowego. Przy czym musisz być jego jedynym właścicielem. Jeśli dane konto bankowe prowadzisz ze współmałżonkiem, do potrzeb firmowych i tak będziesz potrzebował innego rachunku bankowego.

Czy znaczy to, że jako mikroprzedsiębiorca nie musisz zakładać konta firmowego? Niestety rzeczywistość nie jest aż tak piękna. Choć z przepisów wcale nie wynika, że każda osoba prowadząca działalność gospodarczą musi posiadać konto firmowe, to w praktyce nie będziesz miał innego wyjścia. Po prostu banki posiadają wewnętrzne regulacje, które mówią, że konto osobiste nie może być wykorzystywane do rozliczeń w ramach działalności gospodarczej. W rezultacie, choć zgodnie z przepisami nie każdy mikroprzedsiębiorca musi posiadać konto firmowe, to w zasadzie nie ma innego wyjścia.

 

Jak wybrać najlepsze konto firmowe, gdy jesteś mikroprzedsiębiorcą?

Skoro wiesz już, że konto firmowe musisz mieć, przyszedł czas na wybór konkretnego rachunku. Jak zatem znaleźć najlepsze konto dla mikroprzedsiębiorcy? Możesz zacząć od przejrzenia aktualnego Rankingu Kont Firmowych, w którym szybko porównasz oferty poszczególnych banków. Zastanówmy się zatem, czym powinieneś się kierować przy wyborze konkretnego konta firmowego.

Na pewno jednym z kryteriów wyboru konta dla firmy powinna być jego cena. W przypadku kont firmowych za 0 zł zwróć przede wszystkim uwagę, jakie warunki musisz spełnić, aby korzystanie z takiego rachunku faktycznie było darmowe.

Po drugie, zastanów się, jak zamierzasz korzystać z konta firmowego. Jeśli nie masz ochoty na częste wizyty w placówce banku, wybierz taki, w którym większość spraw załatwisz z poziomu bankowości internetowej lub poprzez aplikację mobilną. Pomyśl też o przyszłości. Może za jakiś czas będziesz chciał skorzystać z kredytu dla firm. Jeśli tak, to warto od razu wybrać konto firmowe w banku, który posiada najlepszą ofertę kredytową. Podobnie wygląda sytuacja z faktoringiem bankowym, który dostępny jest w niektórych bankach.

A może planujesz obrać nie tylko polską walutą, ale i euro czy dolarami? W takim razie koniecznie wybierz ofertę z najlepszym kontem walutowym. A jeśli planujesz sporo firmowych wyjazdów za granicę, wybierz bank, który posiada placówki czy bankomaty poza granicami Polski.

Jak widzisz, najważniejsze przy wyborze konta firmowego jest to, jak zamierzasz z niego korzystać. Dlatego najpierw określ swoje potrzeby, a następnie przeglądaj dostępne oferty pod właśnie pod ich kątem.

 

Jak założyć konto firmowe?

Samo założenie konta firmowego w przypadku mikroprzedsiębiorców jest bardzo proste. Co ciekawe, obecnie wszelkie formalności z tym związane możesz załatwić w niektórych bankach całkowicie przez internet. Wystarczy, że prześlesz do banku skan dowodu osobistego oraz selfie. Jednak, jeśli wybrany przez Ciebie bank nie daje jeszcze takiej możliwości, to i tak założenie konta firmowego nie powinno być trudne. Na ogół wniosek o otwarcie rachunku wypełnisz online, a do banku będziesz musiał udać się jedynie, aby podpisać umowę. Zazwyczaj otrzymasz jej wzór wcześniej, także sama wizyta w banku nie zajmie Ci wiele czasu.

Posiadanie konta firmowego jest niezbędne, nawet jeśli prowadzisz tylko niewielką firmę o małych przychodach. Na szczęście prowadzenie takiego rachunku nie musi być drogie. Pamiętaj jednak, aby zawczasu przejrzeć dostępne oferty w Rankingu Kont Firmowych, które znajdziesz na naszym portalu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *