Jak wybrać najlepsze konto walutowe dla firm?

Najlepsze oferty finansowe dla Twojej firmy

Jak wybrać najlepsze konto walutowe dla firm?

stos monet ułożonych na banknotach

Konto walutowe dla firm to rachunek bankowy, prowadzony w obcej walucie, takiej jak euro, dolary, funty brytyjskie czy franki szwajcarskie. Można na nim gromadzić środki, czy wykonywać
z niego przelewy. Pod tym względem konto walutowe przypomina po prostu klasyczny rachunek bankowy dla firm. Co ważne, poza wyjątkowymi przypadkami posiadanie konta walutowego nie jest obowiązkowe. Warto jednak zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli prowadzimy interesy
z zagranicznymi kontrahentami. Przyjrzymy się zatem bliżej, dlaczego warto założyć konto walutowe dla firm.

Do czego jest potrzebne konto walutowe dla firm?

Przede wszystkim, posiadanie konta walutowego dla firm to oszczędność, jeśli otrzymujemy stałe wpływy
z zagranicy. W takim przypadku konto rozliczane jest w tej samej walucie co wpływy, unikamy więc dodatkowych kosztów.

Nie wiesz, w jakim banku najlepiej założyć konto firmowe? Sprawdź Ranking Kont Dla Firm.

Poza tym konto walutowe dla firm jest właściwie nieodzowne, gdy to my rozliczamy się z zagranicznymi kontrahentami. Posiadając środki w obcej walucie nie tracimy pieniędzy na przewalutowanie, tylko wydajemy dokładnie taką kwotę, jaka widniej na fakturze.

Do tego, konto walutowe dla firm sprawdzi się idealnie przy częstych podróżach służbowych. Wówczas również nie musisz martwić się o wymianę pieniędzy i koszty z tym związane. Po prostu za wszystko płacimy kartą, a z konta pobierana jest taka sama kwota, która jest na rachunku.

Oczywiście przedsiębiorcy nie mają obowiązku posiadania specjalnego konta walutowego. Co ciekawe, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nawet standardowe konto firmowe muszą posiadać wyłącznie firmy:

  • które wystawiają faktury na kwotę wyższą niż 15 000 zł brutto,
  • które przeprowadzają transakcje dotyczące towarów wrażliwych,
  • gdy rozliczenie następuje pomiędzy podatnikami VAT.

Jednak większość banków zaznacza w swoich regulaminach, że zwykłe konta osobiste nie mogą być wykorzystywane do celów związanych z działalnością gospodarczą. Stąd każdy przedsiębiorca i tak musi założyć konto dla firmy. A skoro dodatkowo rozlicza się z zagranicznymi kontrahentami, to korzystnie jest otworzyć również konto walutowe.

Nie jesteś zadowolony z banku, w którym posiadasz rachunek? Sprawdź, jak bezpiecznie zmienić konto firmowe.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając konto walutowe dla firm?

Konto walutowe dla firm może być bardzo przydatne, ale może też okazać się niepotrzebnym wydatkiem. Dlatego przed założeniem takiego rachunku warto dokładnie porównać poszczególne oferty, by wybrać najlepszą z nich. Na co więc warto zwrócić uwagę?

 

Jakie waluty obsługuje konto walutowe?

Zacznijmy od dostępności poszczególnych walut. Jeśli potrzebne nam jest konto prowadzone w euro, to większego kłopotu z tym nie będzie. Wybór będzie praktycznie nieograniczony. Dotyczy to również dolarów, funtów, czy franków. Poza tym bez trudu można znaleźć konta, które będą obsługiwały kilka walut. Natomiast tylko niektóre banki oferują konta walutowe w jeszcze innych walutach. Dlatego też, zanim zaczniemy porównywać poszczególne oferty, musimy sprawdzić, czy obsługują one waluty, na których nam zależy.

Czy jako przedsiębiorca musisz zakładać specjalny rachunek dla firm? Sprawdź, co każdy mikroprzedsiębiorca powinien wiedzieć o koncie firmowym.

 

Ile kosztuje konto walutowe dla firm?

Drugą bardzo ważną kwestią związaną z kontem walutowym dla firm jest jego koszt. W takim przypadku bank może pobierać opłaty za:

  • prowadzenie rachunku,
  • obsługę karty płatniczej,
  • wypłatę gotówki z bankomatu.

Do tego mogą dochodzić jeszcze inne prowizje. Dlatego też warto dokładnie zapoznać się z tabelą opłat związanych z kontem walutowym dla firm oraz warunkami, które pozwolą nam ich uniknąć.

 

Jakie dodatkowe cechy ma dane konto walutowe dla firm?

Poza tym, wybierając konto walutowe, warto sprawdzić, czy związana jest z nim tzw. usługa wielowalutowa. Polega ona na tym, że przy dokonywaniu płatności kartą, bank automatycznie rozlicza ją w walucie, która obowiązuje w danym sklepie. Dzięki temu unikamy kosztów przewalutowania.

Ponadto należy także sprawdzić spread walutowy. Termin ten oznacza różnicę pomiędzy kursem kupna
a sprzedaży danej waluty w danym banku. Jest to bardzo ważna kwestia, szczególnie gdy zamierzamy wymieniać waluty właśnie w banku, a nie kantorze internetowym.

 Zastanawiasz się nad Revolut Business? Poznaj zasady korzystania z konta i karty płatniczej dla przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy na ogół nie mają obowiązku posiadania konta walutowego dla firm. Niemniej jednak coraz częściej jest ono przydatne, szczególnie gdy zaczynamy prowadzić interesy z zagranicznymi klientami bądź dostawcami. Jednak tak jak w przypadku każdego produktu bankowego i nie tylko, przed wyborem konkretnej oferty, warto sprawdzić, czy na pewno będzie nam ona odpowiadać.  

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *