Kiedy warto korzystać z usług firmy windykacyjnej?

Kiedy warto korzystać z usług firmy windykacyjnej?

uścisk dłoni na tle spadających banknotów

Opóźnienia w płatnościach za faktury to problem, z którym boryka się wielu przedsiębiorców. Pół biedy, jeśli pieniądze wypływają na konto firmowe kilka dni po terminie. Co jednak w przypadku, gdy płatności od kontrahenta nie widać i nic nie zapowiada tego, że faktura zostanie na dniach rozliczona? Zamiast liczyć na to, że samodzielnie odzyskasz pieniądze, udaj się po pomoc do specjalisty, czyli firmy windykacyjnej.


Na czym polega windykacja?

Windykacja to usługa polegająca na odzyskiwaniu należności. Największe przedsiębiorstwa często mają własne działy windykacyjne, które na bieżącą zajmują się monitorowaniem napływających płatności od kontrahentów. Natomiast w mniejszych firmach takie rozwiązanie byłoby nieopłacalne. Na szczęście istnieje całkiem sporo firm windykacyjnych, które pomogą Ci uzyskać płatność od nierzetelnych kontrahentów.

Szukasz dobrej firmy windykacyjnej? Koniecznie zajrzyj do naszego artykułu, w którym odpowiadamy, jak wybrać najlepszą firmę windykacyjną.

 

Dlaczego warto korzystać z usług firmy windykacyjnej?

Współpraca z firmą windykacyjną często wywołuje obawy przedsiębiorców. Kwestia odzyskiwania należności jest szczególnie delikatna, gdy zależy nam na kontynuowaniu współpracy z kontrahentem lub innymi przedsiębiorcami, z którymi jest on związany. Jednak wybierając sprawdzoną firmę windykacyjną, masz pewność, że Ty, Twoje pieniądze, a także relacje z partnerami biznesowymi jesteście w dobrych rękach (więcej na ten temat dowiesz się z artykułu na blogu „Czym są Zasady Dobrych Praktyk w firmie windykacyjnej?”). Dlaczego zatem warto korzystać z pomocy firmy windykacyjnej?

Przede wszystkim profesjonalna firma windykacyjna wie, co robi. Dzięki bogatemu doświadczeniu doskonale zdaje sobie sprawę, jakie metody odzyskiwania należności warto zastosować w Twojej sytuacji. Do tego firma windykacyjna, która działa w Twoim imieniu, postara się znaleźć rozwiązanie, które zarówno usatysfakcjonuje Ciebie, jak i pozwoli na dalszą współpracę z Twoim kontrahentem.

Poza tym, gdy oddajesz sprawę niezapłaconej faktury do firmy windykacyjnej, oszczędzasz czas. Nie musisz samodzielnie kontraktować się z kontrahentem i przypominać mu o przekroczonym terminie płatności czy konieczności zapłaty odsetek. Wszystkie te formalności bierze na siebie firma windykacyjna.

Podsumowując, zgłaszając się do firmy windykacyjnej, zwiększasz swoje szanse na polubowne odzyskanie należności.

Jak wygląda windykacja krok po kroku? Przeczytaj nasz artykuł, w którym poznasz 3 etapy postępowania windykacyjnego.

 

Kiedy warto zgłosić się do firmy windykacyjnej?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna. Im szybciej zgłosisz się do firmy windykacyjnej, tym masz większe szanse na odzyskanie należności. Praktyka pokazuje, że prawdopodobieństwo odzyskania długu jest największe w ciągu pierwszych 3 miesięcy od momentu, w którym upłynie termin płatności faktury. Do tego szybka interwencja firmy windykacyjnej sprawi, że pieniądze odzyskasz w drodze polubownej. Bez konieczności angażowania sądu czy komornika. Dzięki temu nie tylko szybciej odzyskujesz pieniądze, ale masz również większe szanse na pozostanie z kontrahentem w dobrych stosunkach. Oznacza to, że im szybciej skorzystasz z firmy windykacyjnej, tym mniej stresu będzie Cię to kosztowało.

Oczywiście najlepiej by było, gdyby w ogóle nie dochodziło do sytuacji, w której kontrahent spóźnia się z opłaceniem faktury. A korzystanie z firmy windykacyjnej właśnie tak działa. Możesz na stałe współpracować z firmą, która na bieżąco będzie monitorować płatności od Twoich kontrahentów. Gdy termin zapłaty za fakturę będzie się zbliżał, firma windykacyjna wyśle do Twojego partnera biznesowego przypomnienie. Przedsiębiorcy, którzy wiedzą, że ich dostawcy współpracują z firmą windykacyjną, o wiele częściej opłacają faktury na czas.

Jeśli wystawiasz wiele faktur z odroczonym terminem płatności, a do tego zdarza się, że Twoi kontrahenci opłacają je po czasie, podejmij współpracę z firmą windykacyjną (najlepsze firmy windykacyjne znajdziesz w Rankingu Firm Windykacyjnych Online). W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu wielu długów i konieczności negocjowania warunków zapłaty za fakturę.

 

Gdzie znaleźć firmę windykacyjną?

Wbrew pozorom skorzystanie z usług firmy windykacyjnej jest obecnie prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Przede wszystkim na rynku działa wiele firm windykacyjnych online, które świadczą swoje usługi przez internet. Dzięki temu nie tracisz czasu na spotkania z przedstawicielami firmy windykacyjnej, a wszelkie formalności i ustalenia załatwiasz z zacisza własnego biura. Co ważne, w ten sposób koszty windykacji online są odpowiednio mniejsze, więc nawet nieduże firmy mogą sobie pozwolić na skorzystanie z tej usługi. A to najczęściej właśnie małe przedsiębiorstwa najbardziej cierpią, gdy nierzetelny kontrahent spóźnia się z opłaceniem faktury.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *