Czym jest szybki faktoring?

Czym jest szybki faktoring?

mężczyzna pracujący zdalnie na laptopie

Faktoring to niezawodny sposób na zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Szczególnie w przypadku szybkiego faktoringu online, gdy firma faktoringowa błyskawicznie przelewa środki na konto przedsiębiorcy. Sprawdźmy zatem, jak działa szybki faktoring i czym różni się od tradycyjnej postaci tej usługi.

 

Na czym polega szybki faktoring?

Usługi faktoringowe w znacznym stopniu ułatwiły przedsiębiorcom prowadzenie biznesu. Dotyczy to zwłaszcza firm, które często wystawiają faktury o odroczonych terminach płatności. Konieczność czekania na zapłatę od kontrahenta nawet przez kilka miesięcy sprawiała, że wiele firm miało problemy z płynnością finansową. Wprawdzie na papierze ich zyski były spore, ale konto firmowe wskazywało na coś innego. Prowadziło to do sytuacji, w której firma zostawała bez towaru, bo sprzedała go jednemu z kontrahentów. A z drugiej strony pozostawała ona bez środków na zakup kolejnych materiałów do produkcji, bo ów kontrahent jeszcze nie zapłacił za transakcję. Lekiem na tę powszechną bolączkę przedsiębiorców okazał się faktoring, czyli usługa finansowania faktur. Dzięki niej przedsiębiorca niemalże od razu otrzymywał zapłatę za fakturę, pomimo że jego kontrahent rozliczał ją w późniejszym terminie.

Początkowo korzystanie z faktoringu wiązało się z koniecznością załatwienia sporych formalności. Natomiast obecnie wszelkie procedury zostały w znacznym stopniu uproszczone. Dotyczy to szczególnie usługi szybkiego faktoringu online.

➡ Nie wiesz, jaki rodzaj faktoringu wybrać? Zajrzyj do naszego najnowszego wpisu, w którym porównujemy faktoring pełny i niepełny.


Czym różni się szybki faktoring od tradycyjnego faktoringu?

Zarówno w przypadku szybkiego faktoringu, jak i faktoringu tradycyjnego, przedsiębiorca uzyskuje od firmy faktoringowej zaliczkę w wysokości 80-100% wartości faktury brutto. Kwota ta trafia na konto przedsiębiorcy, gdy ten przekaże fakturę firmie faktoringowej, a ta pozytywnie ją zweryfikuje. W obu przypadkach zasada działania faktoringu jest w zasadzie taka sama.

Jednak tradycyjny faktoring przeznaczony jest przede wszystkim dla największych przedsiębiorców, którzy chcą regularnie finansować faktury na duże kwoty. W takim przypadku przedsiębiorca zawiera z firmą faktoringową długoterminową umowę faktoringową, która umożliwia korzystanie również z dodatkowych usług, takich jak: ewidencjonowanie należności, ich rozliczanie i windykacja (zobacz też ranking firm windykacyjnych), a także wysyłanie upomnień i monitów do kontrahentów, którzy zwlekają z zapłatą za towar czy wykonaną usługę. Poza tym płatność za faktoring tradycyjny ma często charakter abonamentowy.

Nieco inaczej wygląda kwestia szybkiego faktoringu online. Przede wszystkim przedsiębiorca nie musi wiązać się z firmą faktoringową długoterminową umową. Poza tym współpraca pomiędzy stronami umowy może ograniczać się tylko i wyłącznie do finansowania faktur, przez co przedsiębiorca nie musi płacić za dodatkowe usługi. Co więcej, z szybkiego faktoringu online można korzystać doraźnie, na przykład wtedy, gdy akurat pilnie potrzebujemy gotówki.

Jednak najważniejsze jest to, że w przypadku szybkiego faktoringu pomijamy skomplikowane i czasochłonne procedury faktoringowe. Najczęściej przedsiębiorca otrzymuje pieniądze na konto w tym samym dniu, w którym przekazał fakturę do firmy faktoringowej. W niektórych przypadkach środki udostępniane są już po 30 minutach. Oczywiście wszystko odbywa się zdalnie za pośrednictwem internetu.

Co ważne, w przypadku szybkiego faktoringu firma faktoringowa najczęściej nie informuje kontrahenta, że dany przedsiębiorca korzysta z finansowania faktur.

Nie wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając firmę faktoringową? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym podpowiadamy, jak wybrać firmę faktoringową.

 

Kto może skorzystać z szybkiego faktoringu?

Szybki faktoring to usługa przeznaczona dla przedsiębiorców, którym zależy na szybkim dostępie do gotówki, bez konieczności wiązania się z firmą faktoringową długoterminową umową. Z tej usługi mogą skorzystać firmy, wystawiające faktury o odroczonych terminach płatności. Co ważne, zwykle powinny one działać na rynku od co najmniej 6 miesięcy (natomiast jest to kwestia indywidualna zależna od faktora).

Aby skorzystać z szybkiego faktoringu, przedsiębiorca powinien dostarczyć firmie faktoringowej dane osobowe i dane firmy oraz wyciąg z konta firmowego za okres 6 miesięcy. Wszystkie te formalności można załatwić online, nie wychodząc z biura czy z domu. Samo wnioskowanie o sfinansowanie faktury jest najczęściej bardzo intuicyjne i wygodne. Cała procedura składa się dosłownie z kilku prostych kroków, po których wykonaniu można spokojnie czekać na pieniądze od firmy faktoringowej.

 

Wybór najlepszej firmy faktoringowej

Szybki faktoring sprawdzi się przede wszystkim w przypadku firm, które z takiej usługi chciałby skorzystać tylko od czasu do czasu. Z jednej strony charakter tej usługi pozwala na korzystanie z faktoringu w różnych firmach faktoringowych. Jednak warto od razu wybrać taką, która spełni nasze oczekiwania. W tym celu wystarczy zajrzeć do Rankingu Firm Faktoringowych. Pozwoli on na szybkie przejrzenie ofert faktorów, posiadających usługę szybkiego faktoringu online.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *