SMEO – Faktoring

Najlepsze oferty finansowe dla Twojej firmy

Strona Główna » Faktoring – Ranking Firm » Firmy Faktoringowe – Opinie » SMEO – Faktoring

SMEO faktoring logo

Parametry oferty SMEO:

Opłaty od 0,04% /dzień
Limit faktoringowy do 2 mln zł
Waluty PLN, EUR
Faktoring cichy Nie
Obsługiwane firmy Działalności gosp., spółki, rolnicy będący płatnikami VAT
Faktoring odwrotny Nie

Skorzystaj z faktoringu

 

SMEO – nowoczesny faktoring przez internet

SMEO to firma faktoringowa, która rozwija się sukcesywnie w branży FinTech od kilku lat, wzmacniając pozycję na rynku i zdobywając zaufanie nowych klientów. Oferuje nowoczesny faktoring online przede wszystkim dla MŚP, czyli sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Sfinansowała już tysiące faktur na łączną kwotę przekraczającą 100 000 000 zł, chroniąc klientów przed przykrymi skutkami utraty płynności finansowej.

 

Jak działa faktoring w SMEO?

SMEO specjalizuje się w faktoringu jawnym. To oznacza, że Twoi klienci wiedzą, że korzystasz z finansowania faktur z odroczonym terminem płatności i ewentualnego wsparcia w zakresie windykacji zaległych opłat. SMEO odgrywa rolę faktora, a Ty – faktoranta. Wyobraź sobie, że wystawiasz fakturę i wysyłasz ją klientowi. Proces finansowania faktury w SMEO wymaga jeszcze kilku prostych czynności, dzięki którym możesz otrzymać pieniądze nawet w dniu wystawienia faktury.

Faktoring SMEO

Szybkie finansowanie faktur w SMEO. Źródło: smeo.pl

W skrócie:

 1. Zaczynasz od zgłoszenia faktury z odroczonym terminem na platformie SMEO.
 2. Kiedy SMEO potwierdzi pisemnie lub telefonicznie fakturę u Twojego kontrahenta, zleca przelew środków (zaliczki faktoringowej) na Twoje konto. Otrzymujesz nie więcej niż kwotę netto, która zostaje pomniejszona o prowizję.
 3. Po opłaceniu faktury przez kontrahenta dostajesz kwotę VAT minus odsetki za okres finansowania.
 4. Nie poniesiesz dodatkowych opłat, jeśli kontrahent spóźnia się ze spłatą do 30 dni.
 5. System SMEO24.pl pozwala na wysyłanie przypomnień o płatności.
 6. SMEO może rozpocząć działania windykacyjne za Twoją zgodą. Obciąży nimi kontrahenta.
 7. Jeżeli wielokrotne próby odzyskania należności okazałyby się nieskuteczne, SMEO będzie wymagać zwrotu wypłaconej zaliczki, ponieważ działa w modelu, który nie przewiduje przejmowania ryzyka niewypłacalności dłużnika.

Faktoring jawny w SMEO czy faktoring cichy – co wybrać?

SMEO oferuje wyłącznie faktoring jawny. Czym różni się on od faktoringu cichego?

 • Rozwiązanie rekomendowane przez SMEO jest transparentne. Kontrahenci wiedzą o cesji wierzytelności na faktora i potwierdzają wystawiane faktury. W przypadku faktoringu cichego cały proces zostaje ukryty, więc faktor nie może zweryfikować wierzytelności w firmie, która ma opłacić zgłoszoną fakturę. To powoduje wzrost ryzyka i wyższą cenę usługi.
  Jeżeli przedsiębiorca decyduje się na faktoring tajny, otrzymuje pieniądze zarówno od faktora, jak i kontrahenta, przy czym musi pamiętać o przelewie tych środków na konto faktora. To wynika z ukrycia całego procesu przed kontrahentem. Faktoring jawny jest prostszy, bo SMEO wypłaca zaliczki klientom i czeka na przelew od kontrahenta.
 • Zdarza się, że firmy świadczące usługę faktoringu niejawnego wymagają dodatkowego zabezpieczenia majątkowego.
 • Faktoring cichy jest wybierany przez firmy, które boją się, że taka usługa pogorszy ich reputację w oczach kontrahentów. Niekorzystne postrzeganie faktoranta nie jest sprawiedliwe, ponieważ faktorzy weryfikują m.in. zdolność kredytową klientów. Paradoksalnie firma korzystająca z faktoringu potwierdza, że jest rzetelna i wypłacalna.

 

Przekonaj się, jak SMEO wypada na tle innych firm faktoringowych, i sprawdź nasz

Ranking Firm Faktoringowych

🥇 Monevia
4.9/5
🥈 Finea
4.7/5
🥉 FaktorOne
4.5/5
4. FlexIdea
4.6/5
5. SMEO
4.9/5
6. eFaktoring NFG
4.5/5

Sprawdź też pełny Ranking Firm Faktoringowych

 

Dla kogo jest faktoring SMEO?

Jedną z głównych grup korzystającą z usług SMEO są przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze. Właściciele małych firm obawiają się utracić płynność finansową w związku z nieopłacaniem faktur z odroczonym terminem płatności przez większych kontrahentów. Usługi faktoringu w SMEO są dostępne także dla spółek jawnych i spółek z o.o. z wieloletnim doświadczeniem na rynku i start-upów, które, szczególnie w fazie dynamicznego wzrostu, nie mogą sobie pozwolić na zamrożenie pieniędzy w niezapłaconych fakturach. SMEO współpracuje z firmami z różnych branż: budowlanej, handlowej, kreatywnej, przemysłowej czy transportowej.

Od niedawna SMEO oferuje faktoring także rolnikom. Jest to nowa i unikalna na polskim rynku usługa skierowana do rolników, którzy nie prowadzą jednoosobowej działalności gospodarczej, ale są płatnikami VAT (wystawiają faktury VAT z odroczonym terminem płatności).

 

Faktoring online w SMEO a usługi windykacyjne – jaka jest różnica?

Usługi faktoringu w SMEO są przeznaczone dla przedsiębiorców chcących się zabezpieczyć finansowo przed przeterminowaniem faktury. Kiedy kontrahent nie opłaci faktury z długim terminem płatności, nie przekazuje się jej firmie faktoringowej, tylko windykacyjnej, aby odzyskać pieniądze polubownie lub wkroczyć na ścieżkę sądową.

Oczywiście przedsiębiorcy dysponują narzędziami do ściągania zaległych pieniędzy, niemniej jednak SMEO podkreśla, że nie każda firma ma dominującą pozycję wobec dłużnika. Zdarza się, że nawet wielokrotne ponaglenia i wysłanie wezwania do zapłaty nic nie dają, bo druga strona lekceważy te działania. Kiedy przedsiębiorca czuje, że nie radzi sobie z problemem, wykupuje usługi windykacyjne. Jeżeli tzw. windykacja miękka, czyli np. ponaglenie listowne z ostrzeżeniem o złożeniu wpisu do rejestru dłużników, nie przyniesie efektów, pozostaje tzw. windykacja twarda, czyli droga postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Jak wygląda windykacja faktury sfinansowanej przez SMEO?

Jeśli wysyłane przez Ciebie ponaglenia z systemu SMEO24.pl nie robią wrażenia na kontrahencie, firma faktoringowa może rozpocząć działania windykacyjne za Twoją zgodą. W skrajnych przypadkach, czyli kiedy długotrwała windykacja nie przynosi efektów, SMEO oczekuje zwrotu zaliczki faktoringowej od klienta. Dzieje się tak, bo SMEO nie odpowiada finansowo za niewypłacalność dłużnika.

 

Jak skorzystać z usług faktoringu w SMEO?

Cała procedura jest prosta, a panel klienta – przejrzysty. Przedsiębiorcy korzystający po raz pierwszy z faktoringu jawnego w SMEO doceniają brak problemów związanych z uciążliwymi formalnościami. SMEO oferuje:

 • Fakturę na raz – jednorazowe finansowanie faktury, bez żadnej opłaty wstępnej.
 • Faktoring Online – dla klientów wystawiających faktury stałej grupie kontrahentów.
 • Smart Plan – dla przedsiębiorstw wystawiających najwięcej faktur. W tym planie dzienne naliczanie prowizji dziennej jest zredukowane dzięki jednorazowej opłacie za przyznanie limitu faktoringowego (do 2% jego wartości).
Oferta faktoringu w SMEO

Oferta faktoringu w SMEO. Źródło: smeo.pl

Jak założyć konto na platformie SMEO?

 1. Użyj adresu e-mail i ustal hasło. Dostaniesz link aktywacyjny w wiadomości.
 2. Wpisz numer telefonu. SMEO wyśle Ci kod aktywacyjny.
 3. Podaj dane firmy i określ przychody. Firma faktoringowa potrzebuje ich do skonstruowania oferty. Uwaga – nie zawyżaj przychodów, bo będą weryfikowane w dalszych krokach.
 4. Zaloguj się do firmowej bankowości elektronicznej za pomocą Kontomatik. Dzięki tej aplikacji SMEO może zweryfikować Twoją tożsamość i prześledzić transakcje, aby potwierdzić wcześniej wpisane dane. Nie trzeba pobierać wyciągu z konta i składać wniosków do urzędu skarbowego czy ZUS-u.
 5. Podaj dane osobowe. Są potrzebne do umowy faktoringowej.
 6. Zaznacz wymagane zgody i złóż wniosek o faktoring online w SMEO. Decyzję otrzymasz nawet w kilka minut.
 7. Poczekaj na limit faktoringowy. Minimum to 15 000 zł. W przypadku zawarcia umowy online limit maksymalny wynosi 50 000 zł. Jeżeli zdecydujesz się na podpisanie wersji papierowej, SMEO zwiększy limit. Maksymalny pułap to aż 1 000 000 zł. Limit jest odnawialny, co oznacza, że kiedy kontrahent opłaci fakturę, odzyskujesz daną kwotę do ponownego wykorzystania.
 8. Przekaż SMEO numer konta, na które chcesz otrzymywać przelewy, i sfinalizuj proces.
 9. Gotowe! Możesz dodać pierwszą fakturę i korzystać z limitu faktoringowego.

Sprawdź nasz ranking kont firmowych.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby sfinansować nieopłaconą fakturę w SMEO?

 • Zrealizowanie zamówienia – niezależnie od tego, czy kontrahent nie zapłacił za dostawę produktów fizycznych, czy za świadczenie usługi online, zamówienie musi być sfinalizowane.
 • Data płatności – przedsiębiorca powinien wystawić fakturę z odroczonym terminem płatności, który wynosi od 7 do 90 dni i zgadza się z umową zawartą pomiędzy stronami transakcji.
 • Forma płatności – SMEO nie finansuje faktur z płatnością gotówkową, w grę wchodzi tylko przelew środków.
 • Wartość faktury – minimalna kwota to 300 zł netto, maksymalna – aż 1 000 000 zł, aczkolwiek ostateczna decyzja jest zależna od indywidualnej oceny sytuacji finansowej klienta. Przedsiębiorca może złożyć wniosek o zwiększenie limitu faktoringowego w trakcie umowy.
 • Waluta – kwota może być wyrażona zarówno w złotych, jak i euro.
 • Numer rachunku bankowego – wystawca faktury podaje indywidualny numer konta, który otrzymał od SMEO. Jest to wymagane ze względu na cesję wierzytelności.

Jak zgłosić fakturę do faktoringu jawnego w SMEO?

Cały proces faktoringu jawnego w SMEO odbywa się w 100% online.

 • Wystawiasz fakturę i wysyłasz ją kontrahentowi. Kopię dokumentu wrzucasz do systemu SMEO, w którym musi zostać zaakceptowana do sfinansowania. Faktor kontaktuje się z kontrahentem w celu potwierdzenia należności. Uwaga – faktura powinna pojawić się na platformie najpóźniej 3 dni przed terminem płatności.
 • W ciągu 5 minut od wydania pozytywnej decyzji o sfinansowaniu faktury SMEO wypłaca Ci zaliczkę faktoringową, której wysokość nie przekracza wartości netto (bez podatku VAT). Kwota jest pomniejszona o prowizję zgodnie z tabelą opłat.
 • Kiedy kontrahent wywiąże się ze zobowiązania, SMEO otrzyma całą należność. Przeleje Ci pozostałą część wierzytelności, czyli kwotę VAT pomniejszoną o odsetki.

 

Koszty faktoringu jawnego w SMEO

Cennik SMEO jest jednym z najatrakcyjniejszych na rynku faktoringu online. Klienci opłacają prowizję wynoszącą od 0,09% do 0,12% wartości faktury dziennie i odsetki w wysokości 0,032% dziennie, czyli od wypłacenia środków do dnia opłacenia faktury. Odsetki wynoszą 11,5% w skali roku (30.01.2022). Prowizje i odsetki naliczane przez firmę faktoringową podlegają odliczeniu od podatku.

Obawiasz się dodatkowych kosztów faktoringu? Pomyśl sobie, ile tracisz czasu, nerwów i okazji na inwestowanie czy rozwój firmy przez nieopłacone faktury. Pamiętaj, że jeśli kontrahent regularnie spóźnia się z przelewami, może Ci w końcu zabraknąć pieniędzy na opłacenie dostawców czy kontraktorów, co postawi Cię w kiepskiej sytuacji. Niezadowolone osoby mogą opublikować nieprzychylne opinie w sieci i odradzać innym współpracę z Tobą, co zaważy na przyszłości firmy.

➡ Zapoznaj się również z naszym wpisem o standardowych kosztach faktoringu.

Ile kosztuje faktoring jawny w przypadku przeterminowanej faktury?

SMEO nie finansuje przeterminowanych faktur. To znaczy, że nie możesz zgłosić 18 marca faktury z terminem płatności do 10 marca. Natomiast przekroczenie terminu płatności przez kontrahenta ma wpływ na koszty faktoringu. SMEO nie nalicza dodatkowej opłaty za maksymalnie 30-dniowe opóźnienie. W przypadku dłuższej zwłoki prowizja rośnie do 0,18% za każdy dzień finansowania.

 

Dlaczego faktoring w SMEO się opłaca?

Dzięki faktoringowi online w SMEO zapobiegniesz utracie płynności finansowej przez kontrahentów, którym zdarza się opłacać faktury co najmniej kilka tygodni po wyznaczonym terminie. SMEO jako faktor nabywa Twoje wierzytelności, wypłacając Ci od razu zaliczkę. Możesz ją przeznaczyć na dowolne cele. Kiedy kontrahent, będący dłużnikiem faktoringowym, ureguluje należności, SMEO niezwłocznie przelewa Ci pozostałą kwotę. Jedyne koszty to prowizja i odsetki, które możesz ująć w kosztach uzyskania przychodu.

Opinie o faktoringu w SMEO

Pozytywne opinie o faktoringu w SMEO. Źrodło: smeo.pl

Zalety faktoringu online w SMEO

 • Szansa na zdyscyplinowanie kontrahentów. Masz większą szansę na terminową spłatę faktury, bo odbiorca wie, że możesz skorzystać ze wsparcia SMEO w zakresie windykacji.
 • Unikanie zamrażania pieniędzy. Zachowujesz płynność finansową, dysponując należnością z faktury nawet w dniu jej wystawienia.
 • Nieobciążanie zdolności kredytowej. Faktoring nie obciąża szczególnie małych przedsiębiorstw tak jak pożyczki czy kredyty.
 • Brak limitu faktoringowego na jednego klienta. Nie ma znaczenia, czy jeden klient opłaca fakturę na kilkadziesiąt tysięcy złotych, czy kilku.
 • Brak opłat za limit i prowadzenie konta. W rozliczeniu wierzytelności uwzględniane są tylko odsetki i prowizja.
 • Specjalna oferta dla przedsiębiorców zmieniających firmę faktoringową. W ramach promocji Zmień faktora SMEO oferuje faktoring za mniej niż 2% w skali miesiąca.
 • Wydłużenie terminów płatności. Jeżeli wystawiasz faktury z 10-dniowym terminem spłaty, a klient prosi o wydłużenie tego okresu do 15 lub nawet 30 dni, możesz się na to zgodzić, wiedząc, że otrzymasz zaliczkę od SMEO.
 • Zawarcie umowy online. Umożliwia korzystanie z limitu do 50 000 zł. Wyższy wymaga zawarcia umowy na piśmie, co nie przysparza większych problemów, bo dokumenty dostarcza Ci kurier.
 • Różne pakiety w ofercie SMEO. Zarówno dla małych firm, jak i dużych spółek.

 

Najważniejsze pytania o faktoring online w SMEO

Czy muszę mieć zgodę kontrahenta na usługi faktoringowe?

To zależy od zapisów w umowie. Teoretycznie usługi faktoringowe w trybie jawnym nie wymagają uzyskiwania zgód od kontrahentów, praktycznie – Wasza umowa może nakładać obowiązek uzyskania takiej zgody lub wręcz zakazywać cesji wierzytelności. Czy warto powiadamiać kontrahenta o faktoringu mimo braku takich zapisów? W ramach partnerskiej relacji biznesowej, opartej na zaufaniu, warto poinformować o cesji – nawet jeszcze przed podpisaniem umowy z firmą faktoringową. Jeżeli kontrahent wyrazi niezadowolenie, zwłaszcza nowy, to znak, że może przewidywać problemy z płatnościami.

Umowa zakazuje faktoringu. Co zrobić, jeśli kontrahent nie chce się zgodzić na cesję wierzytelności na rzecz SMEO?

Firmy uniemożliwiające innym przedsiębiorcom swobodne decydowanie o wierzytelnościach sprawiają, że wyegzekwowanie zaległej płatności staje się trudniejsze. Jeśli chcesz kontynuować współpracę z kontrahentem sprzeciwiającym się cesji wierzytelności, skontaktuj się ze SMEO, aby konsultanci podjęli próbę porozumienia w Twoim imieniu.

Czy klienci rezygnują z zakupów produktów i usług przez faktoring?

Usługi faktoringu jawnego w SMEO nie stanowią żadnego zagrożenia dla przedsiębiorców, którzy regulują faktury z odroczonym terminem płatności bez żadnej zwłoki. Jeśli Twój klient chce zrezygnować ze złożenia zamówienia z powodu faktoringu, prawdopodobnie obawia się konsekwencji za płatności po terminie. Warto podkreślić, że w przypadku zwłoki SMEO kontaktuje się z nierzetelną firmą.

 

Dane kontaktowe SMEO S.A.:

✉ Adres e-mail: bok@smeo.pl
📞 Numer telefonu: +48 799 701 701
📍 Adres: ul. Emilii Plater 53

00-113 Warszawa

🌐 Strona internetowa: www.smeo.pl
📋 NIP: 5252712429

4.2/5 - (28 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *