Jak przeprowadzić amortyzację samochodu osobowego w firmie?

Jak przeprowadzić amortyzację samochodu osobowego w firmie?

mężczyzna trzymający kierownicę w eleganckim samochodzie

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, możesz wpisać samochód osobowy do ewidencji środków trwałych. W ten sposób możesz dokonywać odpisów amortyzacyjnych, dzięki którym odliczysz koszty związane z zakupem samochodu i jego użytkowaniem. Sprawdź, na jakich zasadach możesz to zrobić.   

 

Jakie są metody amortyzacji samochodów osobowych w firmie?

Amortyzacja to koszt stopniowego zużywania się środków trwałych, a także wartości niematerialnych
i prawnych. W przypadku samochodów osobowych w firmie amortyzacja musi zostać ujęta w ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa. Co jednak ważne, metod amortyzacji samochodu osobowego w firmie jest kilka. Są to m.in.:

  • metoda liniowa,
  • metoda liniowa przyśpieszona,
  • metoda indywidualna.

Sprawdźmy, na czym polega każda z nich.

Planujesz zakup nowego samochodu na firmę? Sprawdź Ranking Firm Leasingowych.

 

Amortyzacja samochodu osobowego metodą liniową

Metoda liniowa to najczęstszy sposób amortyzacji samochodów osobowych w firmie. Opiera się ona na założeniu, że dany środek trwały zużywa się równomiernie podczas całego okresu jego użytkowania.

W przypadku metody liniowej amortyzacja powinna rozpocząć się od pierwszego miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Oznacza to, że samochód, który trafił do ewidencji we wrześniu, może być amortyzowany od października.   

Co ważne, w przypadku samochodów osobowych podstawowa stawka amortyzacyjna w skali roku wynosi 20%. Przekłada się to na okres amortyzacji pojazdu, wynoszący 5 lat. Może on jednak zostać skrócony, jeśli amortyzacja zostanie przeprowadzona metodą liniową przyśpieszoną.

Nie wiesz, jak sfinansować firmowe zakupy? Sprawdź, kiedy warto skorzystać z leasingu.

 

Amortyzacja samochodu osobowego metodą liniową przyśpieszoną

W przypadku metody liniowej przyśpieszonej mamy do czynienia z podwyższeniem stawki amortyzacyjnej. Polega to na pomnożeniu stawki podstawowej przez określony współczynnik, który nie może być wyższy od współczynnika maksymalnego.

W przypadku samochodów osobowych stawka podstawowa amortyzacji to 20% natomiast maksymalna wartość współczynnika wynosi 1,4. Oznacza to, że nowa stawka amortyzacji może wynieść do 28%, co przekłada się na okres amortyzacji wynoszący 3 lata i 7 miesięcy.

Warto jednak pamiętać, że amortyzację metodą liniową przyśpieszoną można zastosować tylko w określonych ustawowo warunkach. Są to warunki, które:

  • wymagają szczególnej sprawności technicznej,
  • są bardziej intensywne od warunków przeciętnych.

W przypadku tej metody amortyzacja zaczyna się w pierwszym miesiącu, który następuje po miesiącu, w którym został spełniony któryś z wyżej wymienionych warunków.

Nie wiesz, czy warto brać leasing na samochód lub sprzęt firmowy? Sprawdź, jak leasing wpływa na zdolność kredytową firmy.

 

Amortyzacja samochodu osobowego metodą indywidualną

W przypadku metody indywidualnej przedsiębiorcy mają możliwość indywidualnego ustalania stawek amortyzacyjnych. Jednak dotyczy to tylko używanych lub ulepszonych środków trwałych, o ile trafiły one do ewidencji środków trwałych po raz pierwszy.

Co ważne, środki trwałe mogą zostać uznane za używane, o ile były one wykorzystywane przez przynajmniej 6 miesięcy, zanim nabył je przedsiębiorca. Z kolei środki trwałe ulepszone to te przedmioty, których ulepszenie przed wprowadzeniem do ewidencji stanowiło wydatek co najmniej 20% ich wartości początkowej.

Przy metodzie indywidualnej okres amortyzacji samochodu osobowego musi wynieść co najmniej 30 miesięcy. Oznacza to, że jeśli pojazd spełnia kryteria środka trwałego używanego lub ulepszonego, to okres jego amortyzacji można skrócić do 2,5 roku. W takim przypadku roczna stawka amortyzacji może wynieść maksymalnie 40%. Oczywiście można ją ustalić również na niższym poziomie.

Nie wiesz, jaki rodzaj leasingu będzie najlepszy w Twojej firmie? Przekonaj się, czym różni się leasing operacyjny od leasingu finansowego.

 

Czy można dokonać jednorazowej amortyzacji samochodu osobowego w firmie?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest nieco podchwytliwa. Z jednej strony mamy przepisy, mówiące, że amortyzacja jednorazowa możliwa jest w przypadku niektórych środków trwałych z wyłączeniem samochodów osobowych. Jednak nie dotyczy to pojazdów o wartości początkowej niższej niż 10 000 zł. Przy czym w przypadku czynnych podatników VAT chodzi o kwotę 10 000 zł netto, a podatników zwolnionych z VAT 10 000 zł brutto. Oznacza to, że składniki majątku, których wartość początkowa nie przekracza tej kwoty, można wprowadzić bezpośrednio w koszty lub jednorazowo zamortyzować.

Co ważne, amortyzacji jednorazowej można dokonać w miesiącu oddania samochodu do używania lub w miesiącu kolejnym.

 

Jaki jest limit amortyzacji samochodu osobowego?

Od 2019 roku obowiązują nowe limity amortyzacji samochodów osobowych. Obecnie limit ten wynosi 150 000 zł w przypadku samochodów spalinowych oraz 225 000 zł, jeśli chodzi o samochody elektryczne.

Amortyzacja może dotyczyć zarówno samochodów nowych, jak i używanych. Dzięki niej koszt zakupu i użytkowania samochodu osobowego na firmę jest odpowiednio niższy i pozwala zaoszczędzić nieco środków na inne wydatki.

Koszty leasingowe stanowią dla Ciebie zbyt duże obciążenie? Sprawdź, jak przeprowadzić cesję leasingu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *