Czy warto korzystać z faktoringu bankowego?

Najlepsze oferty finansowe dla Twojej firmy

Czy warto korzystać z faktoringu bankowego?

przeszklony drapacz chmur, w któym odbijają się banknoty euro

Usługę faktoringu oferują zarówno niezależne firmy faktoringowej, jak i banki. Te pierwsze stawiają na elastyczność i dopasowanie oferty do potrzeb klienta. Z kolei banki przyciągają przedsiębiorców znaną marką, stabilnością i gwarancją bezpieczeństwa. Czy wybierając faktora, warto kierować się, czy jest nim bank, czy niezależna firma? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Jak wybrać firmę faktoringową?

Wybór firmy faktoringowej nie jest łatwy z jednej prostej przyczyny. Liczba firm faktoringowych, działających na polskim rynku, jest naprawdę duża. Z tego względu wielu przedsiębiorców zastanawia się nie tylko, jaki rodzaj faktoringu będzie najlepszy dla ich firmy, ale z usług, którego faktora warto skorzystać.

➡Nie wiesz, która firma faktoringowa jest najlepsza? Sprawdź aktualny Ranking Firm Faktoringowych!

Z tego względu warto rozważyć, czy lepiej skorzystać z faktoringu bankowego, czy może finansowanie faktur oddać w ręce firmy faktoringowej, która specjalizuje się przede wszystkim w faktoringu.

 

Na czym polega faktoring bankowy?

Faktoring bankowy to nic innego jak usługa finansowania faktur oferowana przez banki. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że najczęściej dobrze znasz instytucję, z którą podpiszesz umowę faktoringową (jeśli chcesz dowiedzieć się jak wygląda taka umowa, zajrzyj do tego artykułu).

Jeśli bank, w którym prowadzisz konto firmowe, oferuje również usługę faktoringu, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się warunkom, jakie proponuje. Oczywiście, jeśli jesteś zadowolony z dotychczasowej współpracy ze swoim bankiem. Z drugiej strony, jeśli obsługa ze strony banku pozostawia wiele do życzenia, potraktuj to jako wskazówkę i nie zabieraj się za wykupowanie kolejnych usług w tej firmie.

➡ Nie jesteś zadowolony ze swojego konta dla firm? Koniecznie zajrzyj do Rankingu Kont Firmowych i zmień rachunek bankowy na lepszy.

 

Czym różni się oferta faktoringu bankowego od faktoringu w firmie faktoringowej?

Przede wszystkim faktoring bankowy jest na ogół tańszy niż faktoring oferowany przez pozostałych faktorów. To jeden z czynników, dla których warto w pierwszej kolejności zainteresować się faktoringiem bankowym. Poza tym większość banków ma ugruntowaną pozycję na polskim rynku, więc nie kupujesz kota w worku.

Poza tym współpraca ze znanym bankiem w ramach faktoringu może korzystnie wpłynąć na Twoje relacje z kontrahentami. W końcu nie zapraszasz do współpracy nieznanej firmy, ale konkretny bank, który w dodatku może cieszyć się bardzo dobrą opinią.

Dodatkowo, jeśli w swoim banku masz dedykowanego doradcę, z pewnością pomoże Ci on wybrać najlepszy rodzaj faktoringu, który sprawdzi się w Twojej firmie (więcej informacji o rodzajach faktoringu znajdziesz w tym artykule).

 

Czy każdy może skorzystać z faktoringu bankowego?

Pomimo niewątpliwych zalet, jakie wiążą się z korzystanie z faktoringu bankowego, nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Przede wszystkim faktoring bankowy jest trudniej dostępny niż usługa finansowania faktur w firmie faktoringowej. Banki o wiele dokładniej oceniają sytuację finansową przedsiębiorcy, który stara się o faktoring i stawiają przed nim więcej wymagań organizacyjno-formalnych. Często staranie się o faktoring w banku przypomina składanie wniosku o kredyt dla firm. A przecież są to zupełnie różne usługi.

Z tego względu firmy, których wnioski o faktoring zostały odrzucone przez bank, z łatwością podejmują współpracę z niezależnymi firmami faktoringowymi.

Do tego niektóre banki zdecydowanie stawiają na faktoring dla większych firm. Z tego powodu ich oferta nie będzie atrakcyjna dla mniejszych przedsiębiorstw. Podobnie jest z przedsiębiorcami, którzy dopiero wchodzą na rynek. Większość banków wymaga, aby firm, która chce skorzystać z faktoringu, działała od co najmniej roku. Natomiast sporo niezależnych firm faktoringowych z chęcią bierze pod swoje skrzydła przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają wystawiać faktury.

Konsekwencją takiego podejścia banków jest to, że oferta faktoringu bankowego jest mniej elastyczna niż ma to miejsce w przypadku firmy faktoringowej. Niezależny faktor chętniej proponuje dopasowanie faktoringu do potrzeb przedsiębiorstwa. Poza tym niektóre firmy faktoringowe wyspecjalizowały się finansowaniu faktur dla małych czy mikroprzedsiębiorstw lub w faktoringu dla danej branży (sprawdź, kiedy warto skorzystać z faktoringu dla transportu). A do tego wiele firm faktoringowych pracowało na swoją markę od wielu lat. Dlatego współpraca z nimi jest równie bezpieczna, co powierzenie własnych pieniędzy w tym zakresie bankowi.

 

Faktoring bankowy — podsumowanie

Faktoring bankowy to bardzo dobre rozwiązanie dla większych firm, zwłaszcza jeśli chwalą sobie współpracę z dotychczasowym bankiem. Ciężko jednak powiedzieć, że faktoring bankowy jest z zasady lepszy od faktoringu oferowanego przez niezależne firmy faktoringowe. Po prostu najlepszy faktoring to taki, który odpowiada potrzebom przedsiębiorcy, bez względu na to, jakie logo stoi za faktorem. Poszukaj go w Rankingu Firm Faktoringowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *