Czym jest zaliczka faktoringowa i jak jej nie stracić?

Czym jest zaliczka faktoringowa i jak jej nie stracić?

osoba siedząca przy biurku z tabletem

Masz dość czekania kilku tygodni, a nawet miesięcy na zapłatę od kontrahenta? Skorzystaj z usług firmy faktoringowej i ciesz się zaliczką faktoringową już w kilka dni po wystawieniu faktury. Jak to możliwe?

Czym jest zaliczka faktoringowa?

Faktoring to usługa, dzięki której przedsiębiorca niemalże natychmiast otrzymuje zapłatę za wykonaną usługę lub sprzedany towar, pomimo tego, że wystawił kontrahentowi fakturę o odroczonym terminie płatności. Jak to możliwe? Po prostu po wystawieniu takiej faktury przedsiębiorca przekazuje ją firmie faktoringowej, z którą współpracuje. Ta z kolei po szybkiej weryfikacji dokumentu, od razu przelewa na konto przedsiębiorcy należność, która z tej faktury wynika. W zależności od umowy faktoringowej jest to kwota w wysokości od 80% do nawet 100% wartości faktury brutto. I właśnie ta kwota nazywana jest zaliczką faktoringową. A co z pozostałą kwotą z faktury? Ta zostanie wypłacona przedsiębiorcy, gdy tylko jego kontrahent opłaci całość faktury w przewidzianym terminie.

Co najważniejsze, zaliczka faktoringowa trafia do przedsiębiorcy już w kilka dni, a czasem wręcz w ciągu kilku godzin, po przekazaniu faktury do firmy faktoringowej. Dzięki temu przedsiębiorca od razu dysponuje gotówką, którą może przeznaczyć na dowolny cel.

Szukasz najlepszej oferty finansowania faktur? Sprawdź Ranking Firm Faktoringowych.

 

Jak nie stracić zaliczki faktoringowej?

Może się jednak zdarzyć, że przedsiębiorca będzie musiał oddać firmie faktoringowej zaliczkę faktoringowej z własnej kieszeni. Dzieje się tak w momencie, gdy kontrahent nie opłaca faktury o odroczonym terminie płatności na czas. Jednak dotyczy to sytuacji, w której w ramach umowy faktoringowej ryzyko niewypłacalności kontrahenta pozostaje przy przedsiębiorcy. A tym właśnie charakteryzuje się faktoring niepełny.

Zatem, jeśli chcesz mieć pewność, że nie będziesz musiał zwracać zaliczki faktoringowej z własnych środków, zdecyduj się na faktoring pełny. Wówczas ryzyko niewypłacalności kontrahenta zostanie przeniesione na firmę faktoringową i to po jej stronie będzie leżała kwestia odzyskania należności od nierzetelnego kontrahenta.

 Nie wiesz, jaki rodzaj faktoringu wybrać? Sprawdź, na czym polega faktoring pełny i niepełny.

Zaliczka faktoringowa to po prostu kwota, jaką wypłaca Ci firma faktoringowa, gdy tylko przekażesz jej fakturę, którą chcesz sfinansować. To właśnie dzięki tej sumie zachowujesz płynności finansową swojej firmy i masz środki na niezbędne wydatki, własne zobowiązania czy inne firmowe zakupy. 

 Zastanawiasz się nad faktoringiem? Sprawdź ofertę faktoringu SMEO.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.