Jakie są rodzaje kont firmowych?

Jakie są rodzaje kont firmowych?

tablet stojący na stole otwarty na stronie logowania

Nie da się dziś prowadzić firmy, bez posiadania konta firmowego. Co więcej, rachunki dla przedsiębiorców nie ograniczają się tylko do gromadzenia środków i wykonywania transakcji. Obecnie banki oferują różne rodzaje kont firmowych, które służą do zadań specjalnych. Sprawdźmy zatem, jakie są rodzaje kont firmowych.

Czym jest konto firmowe?

Konto firmowe to rachunek bankowy, na którym gromadzisz i obracasz pieniędzmi swojego przedsiębiorstwa. Taki rachunek jest niezbędny przy prowadzeniu działalności gospodarczej, choć w swojej podstawowej wersji nie różni się zbytnio od tradycyjnego konta, z jakiego korzystasz jako osoba prywatna.

Nie da się jednak ukryć, że jako przedsiębiorca masz często dużo większe potrzeby w zakresie zarządzania własnymi środkami. Stąd poza zwykłym kontem firmowym możesz założyć w banku także różne rodzaje rachunków, które ułatwią Ci prowadzenie i rozliczanie interesów.

➡ Szukasz banku, w których założysz rachunek na atrakcyjnych warunkach? Sprawdź Ranking Kont dla Firm.

 

Jakie są rodzaje kont firmowych?

Jeśli prowadzisz niewielką firmę na małą skalę, prawdopodobnie zwykłe konto firmowe w pełni wpisze się w Twoje potrzeby. Jednak przy działaniu z większym rozmachem, możesz potrzebować i innych rachunków, takich jak konto:

  • pomocnicze,
  • walutowe,
  • lokacyjne.

Przyjrzyjmy się bliżej, jak najlepiej wykorzystać każde z nich.

Masz dość wysokich opłat za posiadanie rachunku dla firmy? Sprawdź ofertę konta firmowego za 0 zł.

 

Czym jest konto pomocnicze?

Konto pomocnicze to rachunek bankowy powiązany z Twoim głównym kontem firmowym. Przyda się wtedy, gdy masz wielu kontrahentów i zależy Ci na przejrzystości transakcji między Wami. Po prostu dzięki kontom pomocniczym o wiele łatwiej jest kontrolować przelewy od i do poszczególnych partnerów biznesowych.

Poza tym konta pomocnicze przydają się, gdy chcesz upoważnić część pracowników do korzystania
z firmowych środków. Mając konto pomocnicze, taki pracownik nie ma dostępu do pełnych finansów firmy, a tylko do tej części, którą mu udostępnisz. W ten sposób masz pewność, że żaden pracownik nie nadużyje Twojego zaufania.

Do tego konto pomocnicze sprawdzi się, jeśli posiadasz środki z różnych źródeł, np. z funduszy unijnych. Dzięki temu wiesz, że daną pulę pieniędzy wydajesz zgodnie z przeznaczeniem. 

 

Czym jest konto walutowe?

Konto walutowe jest w zasadzie niezbędne, jeśli współpracujesz z zagranicznymi kontrahentami. Takie konto powoli Ci na przeprowadzanie transakcji bez przewalutowania, czyli dodatkowych kosztów, jakie się
z tym wiążą. Po prostu, jeśli otrzymasz zapłatę w euro, na takim koncie przechowujesz środki właśnie w tej walucie. A następnie możesz z nich opłacić swojego dostawcę, z którym również rozliczasz się w euro. W międzyczasie Twoje środki nie muszą być przewalutowywane na złotówki, dzięki czemu nie generujesz dodatkowych kosztów, które wiążą się z wymianą walut.

Większość banków oferuje konta walutowe prowadzone w euro, dolarach, funtach brytyjskich czy frankach. Jednak jeśli masz kontrahentów z innych zakątków świata, poszukaj banku, który otwiera konta również i w innych walutach.

Współpracujesz z zagranicznymi kontrahentami? Sprawdź, jak wybrać najlepsze konto walutowe dla firmy.

 

Czym jest konto lokacyjne?

Konto lokacyjne dla firm to alternatywa dla rachunku oszczędnościowego. Możesz na nim odkładać nadwyżki z prowadzonej działalności i korzystać z oprocentowania od ok. 0,2 do 2% w skali roku. Co ważne, ze środków gromadzonych na koncie lokacyjnym możesz dowolnie korzystać. Pamiętaj jednak, że wypłata pieniędzy z takiego konta wiąże się z opłatą, choć zazwyczaj 1-2 w miesiącu możesz zrobić to bezpłatnie.

 

Jakie są warianty podstawowego konta firmowego?

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze podstawowemu kontu firmowemu, ponieważ banki oferują je w różnych wariantach. Z jednej strony mamy konta firmowe typu start, które przeznaczone są dla początkujących przedsiębiorców. Zazwyczaj korzystanie z nich jest przez określony czas bezpłatne, a dodatkowo można
w ramach takiego konta korzystać z debetu bez zbędnych formalności.

Innym wariantem podstawowego konta firmowego jest opcja komfort, która oferuje dodatkowe usługi dla przedsiębiorców. Z kolei najbardziej wymagający klienci banku mogą liczyć na konta premium ze wsparciem osobistego doradcy i dostępem do dodatkowych produktów i usług na preferencyjnych warunkach.

 Prowadzisz niewielką działalność? Sprawdź, co każdy mikroprzedsiębiorca powinien wiedzieć
o koncie firmowym.

Natomiast, jeśli nie masz żadnych szczególnych wymagań co do konta firmowego, wybierz rachunek standardowy. Pozwoli Ci on na przeprowadzanie transakcji, płatności w internecie czy wypłatę gotówki
z bankomatu. Jednym słowem takie konto firmowe ma wszystko, czego potrzebuje przeciętny przedsiębiorca aby sprawnie zarządzać swoimi środkami finansowymi. A jeśli Twoje potrzeby są nieco większe, zdecyduj się na wyższą wersję konta podstawowego lub załóż dodatkowy rachunek do zadań specjalnych.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *