Faktoring bez BIK i KRD – gdzie go znaleźć?

Faktoring bez BIK i KRD – gdzie go znaleźć?

ludzie siedzący przy stole w biurze

Faktury z odroczonym terminem płatności są standardem w wielu branżach – i zmorą przedsiębiorców, którzy czekają na zapłatę za sprzedane towary i wykonane usługi przez wiele tygodni czy miesięcy. Kiedy grozi Ci utrata płynności finansowej, a nawet zatory płatnicze, warto skorzystać z faktoringu. Czy finansowanie faktur jest dostępne dla przedsiębiorców mających złą historię kredytową w BIK i wpisy negatywne w KRD? Sprawdź, jak firmy faktoringowe weryfikują klientów i które specjalizują się w faktoringu bez BIK i KRD.

Zajrzyj do Rankingu Firm Faktoringowych, dzięki któremu porównasz ze sobą najlepsze oferty finansowania faktur online.

Czym jest BIK i jakie dane przechowuje?

Biuro Informacji Kredytowej to największy w Polsce zbiór danych o zadłużeniach konsumentów i przedsiębiorców. BIK gromadzi informacje pozytywne i negatywne o kredytach (zaciągniętych także poprzez sklepy AGD i RTV na zakup sprzętu na raty), pożyczkach (również pozabankowych), kartach kredytowych czy limitach w rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych.

Wpisy pozytywne dotyczą terminowo spłacanych zobowiązań, natomiast wpisy negatywne – opóźnień w spłatach lub ich braku. Tak powstaje historia kredytowa, która pokazuje, jak klient indywidualny lub firma reguluje zobowiązania finansowe.

Im więcej informacji pozytywnych zbierzesz, tym lepsza będzie Twoja wiarygodność płatnicza. Jeśli Twoją historię kredytową zdominują wpisy negatywne, będziesz mieć trudności z zaciągnięciem kolejnych kredytów czy pożyczek, ponieważ instytucja ich udzielająca zwątpi, że spłacisz je w wyznaczonych terminach. Co ważne, przechowywanie i udostępnianie informacji negatywnych przez 5 lat nie wymaga uzyskania Twojej zgody.

 

Tutaj zamówisz Raport BIK Moja Firma, dzięki któremu poznasz historię kredytową przedsiębiorstwa i poznasz wskaźnik kondycji finansowej firmy.

 

Czym jest KRD?

Krajowy Rejestr Długów to jedno z biur informacji gospodarczej, które działają niezależnie od siebie. Pozostałe to:

  1. BIG InfoMonitor S.A,
  2. Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.,
  3. ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.,
  4. Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Chociaż wymienione bazy są nazywane „rejestrami dłużników”, przechowują – podobnie jak BIK – nie tylko informacje negatywne, ale także pozytywne. Główna różnica tkwi w rodzaju zobowiązań. Biura informacji gospodarczej koncentrują się na rozmaitych płatnościach, m.in. abonamentach internetowych, rachunkach za media, czynszach dla spółdzielni mieszkaniowych, ratach leasingowych, alimentach, mandatach.

 

Tutaj pobierzesz raport o swojej firmie z KRD, natomiast tutaj włączysz monitoring, dzięki któremu dostaniesz e-maila lub SMS-a o m.in. dopisaniu Cię jako dłużnika do KRD.

 

Kiedy firma zostanie wpisana jako dłużnik do KRD?

Aby negatywny wpis dotyczący Twojej firmy pojawił się w KRD, muszą zostać spełnione łącznie poniższe warunki.

  1. Zobowiązanie powstało wskutek stosunku prawnego, szczególnie z tytułu umowy realizowanej w związku z Twoją działalnością gospodarczą.
  2. Zadłużenie wynosi co najmniej 500 zł. Ta kwota obejmuje zobowiązanie, odsetki, koszty postępowania sądowego i egzekucyjnego.
  3. Należność jest wymagalna od co najmniej 30 dni.
  4. Minął minimum miesiąc od wysłania wezwania do zapłaty listem poleconym na adres korespondencyjny dłużnika, siedziby firmy lub miejsca wykonywania działalności gospodarczej bądź doręczenia wezwania do zapłaty do rąk własnych dłużnika. Wezwanie powinno zawierać ostrzeżenie o zamiarze zgłoszenia danych do biura informacji gospodarczej (ze wskazaniem jego nazwy i siedziby).

 

Faktoring sprzedażowy a BIK i KRD

W faktoringu sprzedażowym (tradycyjnym, klasycznym) to nie Ty jesteś dłużnikiem, tylko Twój kontrahent, dlatego jego historia kredytowa w BIK i wpisy w KRD są najbardziej interesujące dla firmy faktoringowej (faktora). Dzięki weryfikacji kondycji finansowej kontrahenta zgłoszonego do faktoringu, szczególnie nowego klienta, dowiesz się, czy wchodzenie w dłuższą współpracę z nieznanym podmiotem jest bezpieczne dla Twoich interesów. Faktor przekaże Ci informacje o ewentualnym ryzyku.

Jako faktorant przesyłasz fakturę z odroczonym terminem płatności faktorowi. Wypłaca Ci zaliczkę – nawet do 100% wartości brutto, które może pomniejszyć o odsetki i prowizję naliczone z góry, więc nie ryzykuje, że nie opłacisz usługi. W artykule „Jak obliczyć koszt faktoringu?” omówiliśmy kluczowe opłaty i sposoby rozliczania się za sfinansowaną fakturę. Jej odbiorca powinien zapłacić za towary lub usługi w wyznaczonym terminie. Co się stanie, jeśli tego nie zrobi? W zależności od tego, czy wybierzesz faktoring pełny, czy faktoring niepełny, postępowanie faktora będzie inne.

 

Faktoring bez BIK i KRD – wariant bez regresu

W faktoringu pełnym (bez regresu) firma faktoringowa przejmuje ryzyko braku spłaty od kontrahenta i zajmuje się windykacją. Wierzytelność jest ubezpieczona, więc faktor otrzyma odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego, jeśli nie uda się odzyskać należności od dłużnika. W tym wariancie kluczowa jest wiarygodność płatnicza i kondycja finansowa kontrahenta.

Faktoring pełny z ubezpieczeniem wierzytelności czy faktoring niepełny – który wybrać? Sprawdź porównanie i listę firm specjalizujących się w tych usługach!

 

Faktoring bez BIK i KRD – wariant z regresem

W faktoringu niepełnym (z regresem) firma faktoringowa nie przejmuje ryzyka niewypłacalności kontrahenta. W przypadku braku zapłaty faktury faktor zażąda uregulowania należności od Ciebie, co sprowadza się do zwrotu zaliczki faktoringowej. Ponadto windykacja dłużnika leży po Twojej stronie. Faktor może Cię wesprzeć – ale poniesiesz wtedy dodatkowe koszty. W tym modelu Twoja wiarygodność płatnicza także ma znaczenie, ponieważ odpowiadasz za ryzyko braku spłaty od kontrahenta.

Obawiasz się utraty płynności finansowej, ale chcesz ukryć finansowanie faktur przed klientami? Sprawdź faktoring tajny, w którym faktor nie kontaktuje się z Twoimi kontrahentami.

 

Gdzie znaleźć faktoring dla zadłużonych?

🥇 Monevia
5/5
🥈 Idea Money
4.7/5

 

Faktoring odwrotny bez BIK i KRD

W faktoringu odwrotnym (odwróconym) finansujesz faktury zakupowe, które uwzględniasz w kosztach uzyskania przychodu. Faktor przelewa pieniądze dostawcy towaru lub wykonawcy usługi, a Ty regulujesz należność w terminie płatności z faktury, rozliczając się bezpośrednio z firmą faktoringową. Co najlepsze, możesz rozłożyć tę kwotę na raty.

Chociaż odpowiedzialność za spłatę zadłużenia spoczywa na Tobie, łatwiej podpisać umowę faktoringu odwrotnego niż kredytu, pożyczki czy leasingu. Formalności online są maksymalnie uproszczone, więc możesz rozłożyć zakupy na raty nawet w 5 minut – bez kompletowania rozległej dokumentacji finansowej. Jeśli zamówisz sprzęt komputerowy do biura, od razu stanie się Twoją własnością – w przeciwieństwie do laptopów w leasingu.

 

Zalety faktoringu dla zadłużonych

Faktoring bez BIK i KRD to optymalne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie mają środków na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej, ale nie mogą uzyskać np. kredytu obrotowego ze względu na kiepską historię kredytową i informacje negatywne w rejestrach dłużników. W przypadku faktoringu sprzedażowego informacje negatywne w bazach BIK i KRD nie przekreślają szansy na finansowanie faktur, szczególnie w wariancie bez regresu, ponieważ to kontrahent jest dłużnikiem.

Ponadto odsetki i prowizja za okres finansowania mogą być pobierane z góry – faktor odejmie swoje wynagrodzenie od zaliczki faktoringowej. Tym samym wyeliminuje ryzyko braku płatności za usługę ze strony faktoranta.

 

Faktoring a kredyt obrotowy – czym się różnią? Dowiedz się, które źródło środków na bieżące zobowiązania jest lepsze dla Twojego biznesu.

 

W trudniejszej sytuacji są także nowo założone firmy, szczególnie mikro- i mali przedsiębiorcy. W ich przypadku główną przeszkodą w uzyskaniu kredytu jest brak historii kredytowej i krótki staż na rynku. Dzięki mikrofaktoringowi bez BIK i KRD mogą odmrażać pieniądze z faktur i przeznaczyć środki na dowolny cel.

Faktoring online jest dostępny bez zbędnych formalności. Jedyne, co przedsiębiorca wpisuje we wniosku o finansowanie faktur, to podstawowe dane firmy, limit faktoringowy i dane klientów. Lista załączników różni się w zależności od faktora, który może wymagać np.:

  • skanu dowodu osobistego właściciela firmy, członka zarządu lub pełnomocnika,
  • potwierdzenia przelewów do urzędu skarbowego lub ZUS z ostatnich 3 miesięcy,
  • dokumentów finansowych w zależności od formy opodatkowania.

Zwykle firmy faktoringowe pozwalają na sfinansowanie pojedynczej faktury z długim terminem płatności – bez podpisywania długofalowej umowy.

 

Najczęściej zadawane pytania o faktoring bez BIK i KRD

 

Czy faktoring bez BIK i KRD wymaga ustanawiania zabezpieczeń?

Zwykle nie, aczkolwiek regulamin firmy faktoringowej może stanowić, że na żądanie faktora musisz niezwłocznie ustanowić co najmniej jedno zabezpieczenie, np. blokadę na rachunku bankowym czy weksel in blanco. Takie żądanie może się pojawić, kiedy w ocenie faktora wystąpi zagrożenie terminowej spłaty wierzytelności przez Twojego kontrahenta lub Ciebie.

 

Czy firma faktoringowa może zgłosić faktoranta do KRD?

Tak, faktor może przekazać dane o braku spłaty wierzytelności biurom informacji gospodarczej. Jeśli faktor zażąda zwrotu zaliczki faktoringowej, a Ty nie wywiążesz się z warunków umowy, zadłużenie zostanie wpisane do np. KRD.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *