Jak skorzystać z faktoringu bez BIK i KRD?

Jak skorzystać z faktoringu bez BIK i KRD?

ludzie siedzący przy stole w biurze

Faktury o odroczonych terminach płatności to zmora wielu przedsiębiorców. Z jednej strony towar został sprzedany, usługa została wykonana, ale na zapłatę trzeba czekać nawet kilka miesięcy. A przecież nie każda firma jest w stanie sobie na to pozwolić. Wyjściem z tej sytuacji jest faktoring, czyli usługa finansowania faktur. Czy jednak można z niej skorzystać, jeśli przedsiębiorca został wpisany do bazy BIK lub KRD? Czy faktoring bez BIK i KRD jest możliwy?

 

Faktoring – jak to działa?

Faktoring to usługa, dzięki której przedsiębiorca otrzymuje należność niemalże od razu po wystawieniu faktury, nawet jeśli termin płatności upływa za kilka miesięcy. Wystarczy, że przekaże fakturę firmie faktoringowej (faktorowi), z której usług korzysta. Dzięki temu na konto przedsiębiorcy od razu wpłynie zaliczka za sprzedany towar lub wykonaną usługę, choć jego kontrahent opłaci fakturę dopiero za jakiś czas. W ten sposób zarówno przedsiębiorca, jak i jego partner biznesowy zachowują płynność finansową swoich firm.

 

Faktoring a kredyt dla firm

Zanim faktoring stał się popularną usługą wśród przedsiębiorców, korzystali oni z innych sposobów zapewnienia sobie płynności finansowej. Jedni unikali jak ognia wystawiania faktur o odroczonych terminach płatności, ale w wielu branżach takie rozwiązanie po prostu nie wchodziło w grę. Przedsiębiorcom nie pozostało nic innego jak skorzystanie z kredytów dla firm, szczególnie w postaci kredytów obrotowych w rachunku bankowym. To sprytne rozwiązanie pozwalało firmom korzystać z finansowania, gdy tylko zaszła taka potrzeba.

Problem polegał jednak na tym, że nie każdy przedsiębiorca mógł liczyć na otrzymanie kredytu. Sporo trudności miały przede wszystkim firmy, które dopiero co weszły na rynek, a także przedsiębiorcy, których wiarygodność kredytowa nie była najlepsza. W tym drugim przypadku wpis firmy do bazy BIK i KRD właściwie uniemożliwiał skorzystanie z kredytu dla przedsiębiorców, choć akurat w tym przypadku zastrzyk gotówki mógł uchronić firmę przed kolejnymi niespłaconymi zobowiązaniami.

W takiej sytuacji nieocenione okazało się upowszechnienie faktoringu. Nie dość, że większość przedsiębiorców bez trudu może z niego skorzystać, to dodatkowo niektóre firmy faktoringowe oferują swoim klientom opcję faktoringu bez BIK i KRD.

 

Czym są bazy BIK i KRD?

BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej. Jest to baza danych, w której gromadzone są informacje o historii kredytowej zarówno klientów indywidualnych, jak i firm. Trafiają do niej wpisy pozytywne, czyli dane o terminowych spłatach należności oraz negatywne, czyli wszelkie opóźnienia i niewywiązywanie się ze zobowiązań.

Natomiast KRD to Krajowy Rejestr Dłużników, który stanowi jedno z biur informacji gospodarczej. Do KRD trafiają informacje związane z sytuacją finansową firm, instytucji oraz konsumentów. Dana firma może trafić do rejestru dłużników KRD, jeśli nie ureguluje swoich zobowiązań o wartości co najmniej 500 zł, a opóźnienie w spłacie wyniesie minimum 60 dni. Wpis na listę dłużników nie dotyczy tylko i wyłącznie firm, które mają zaległości wobec banków czy instytucji finansowych. Wystarczy zalegać z płatnością kontrahentowi, podwykonawcy, a nawet gazowni, zakładowi energetycznemu lub operatorowi telekomunikacyjnemu.

A dlaczego jest to tak istotne? Po prostu banki oraz instytucje finansowe rozpoczynają weryfikację rzetelności swoich potencjalnych klientów właśnie od przejrzenia baz BIK, oraz KRD lub innej bazy Biura Informacji Gospodarczej. Negatywna ocena w którejś z nich potrafi zamknąć drogę do kredytu czy leasingu. Czy dotyczy to również faktoringu? A może faktoring bez baz BIK i KRD jest możliwy?

 

Na czym polega faktoring bez BIK i KRD?

Na szczęście w przypadku faktoringu informacje w bazach BIK oraz KRD nie są tak istotne. Instytucje finansowe, które sprawdzają takie bazy, sprawdzają w ten sposób, czy dana firma będzie rzetelnie spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Jednak w przypadku faktoringu mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją.

Przede wszystkim faktoring polega na wcześniej wypłacie należności za usługę, która została już wykonana lub za towar, który został sprzedany. To, że dany przedsiębiorca w ostatnich latach nie spłacał na czas swoich zobowiązań, nie ma tu większego znaczenia, ponieważ na koniec to nie on rozlicza się z firmą faktoringową.

Owszem faktor wypłaca przedsiębiorcy zaliczkę, a po ustalonym okresie chce ją odzyskać. Jednak jest to obowiązek kontrahenta, który zakupił towar lub daną usługę. Zresztą w przypadku faktoringu, zapłata należności przez kontrahenta, najczęściej polega na tym, że przelewa on określoną sumę bezpośrednio na konto faktora, a nie przedsiębiorcy, który z faktoringu korzysta. A jeśli chodzi o opłatę za skorzystanie z faktoringu? To również nie problem. Większość firm faktoringowych pobiera stosowne prowizje czy opłaty, odliczając je od zaliczki, którą wypłacają przedsiębiorcy za fakturę.

Z tego względu faktoring to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcieliby utrzymać płynność finansową, ale nie ze względu na negatywne wpisy w BIK lub KRD nie mogą liczyć na kredyt dla firm.

 

➡ Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć takiego faktora, zajrzyj do Rankingu Firm Faktoringowych, dzięki któremu porównasz ze sobą najlepsze oferty finansowania faktur.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.