Jaki rodzaj faktoringu będzie najlepszy dla Twojej firmy?

Jaki rodzaj faktoringu będzie najlepszy dla Twojej firmy?

jaki rodzaj faktoringu wybrać

Faktoring pełny czy niepełny, jawny czy cichy, a może odwrotny? Jak wiesz, pod pojęciem faktoringu kryje się tak naprawdę kilka różnych usług, choć oczywiście wszystkie związane są z finansowaniem działalności Twojego przedsiębiorstwa. Jeśli nie wiesz, która z nich będzie najlepsza dla Twojej firmy, to w tym artykule podpowiemy Ci, do kogo skierowane są poszczególne rodzaje faktoringu.

Faktoring pełny czy faktoring niepełny?

Jak wspominaliśmy w artykule dotyczącym rodzajów faktoringu, faktoring pełny od niepełnego różni się zakresem ryzyka przejmowanego przez faktora. W przypadku tego pierwszego firma faktoringowa bierze na siebie całość ryzyka związanego z niewypłacalnością Twojego kontrahenta, a ramach faktoringu niepełnego to ryzyko pozostaje przy Tobie.

Oznacza to, że faktoring pełny powinny wybierać firmy, którym zależy na dynamicznym rozwoju, jaki mogą osiągnąć poprzez pozyskiwanie nowych kontrahentów, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa prowadzonej działalności. Jest to idealna usługa, jeśli masz wątpliwości, co wypłacalności potencjalnych klientów i jesteś w stanie zapłacić więcej za bezpieczeństwo finansowej swojej firmy.

Z kolei na faktoring niepełny możesz zdecydować się, jeśli dobrze znasz swoich kontrahentów i wiesz, że ryzyko ich niewypłacalności jest znikome. W takim przypadku będziesz mógł w dalszym ciągu korzystać z najważniejszych zalet faktoringu, ale koszty tej usługi będą niższe niż w przypadku faktoringu pełnego.

Ciekawym rozwiązaniem jest również faktoring mieszany, który łączy w sobie zalety faktoringu pełnego i niepełnego. W stosunkowo atrakcyjnej cenie dzielisz się ryzykiem z faktorem, ale tylko do pewnego limitu. Jeśli chciałbyś również zminimalizować swoje ryzyko dzięki współpracy z najlepszymi faktorami na rynku zapoznaj się z naszym rankingim firm faktoringowych.

 

Faktoring jawny czy cichy?

Jeszcze do niedawna firmy faktoringowe oferowały przedsiębiorcom faktoring tylko w wersji jawnej. Obecnie coraz więcej faktorów decyduje się na wprowadzenie również opcji faktoringu cichego. Polega on na tym, że kontrahent nie otrzymuje informacji o tym, że korzystasz z usług firmy faktoringowej. Oznacza to, że nie wie on, że nastąpiła cesja praw jego wierzytelności.

Kiedy warto skorzystać z tego typu usługi? Przede wszystkim faktoring cichy jest możliwy tylko w przypadku faktoringu niepełnego, w którym nie dochodzi do przeniesienia ryzyka na niewypłacalności kontrahenta na faktora. Z tego względu będzie to dobre rozwiązanie dla większych przedsiębiorstw, którym z jednej strony zależy na szybkim rozliczaniu faktur, ale jednocześnie chcącym zachować kontrolę nad monitorowaniem kontrahenta i dokonywanych przez niego płatności.

Poza tym z faktoringu cichego chętnie korzystają mniejsze firmy, które na co dzień współpracują z kontrahentami o dominującej pozycji.

Jeśli obawiasz się, że Twój partner biznesowy może robić problemy, gdy dowie się, że zmierzasz korzystać z faktoringu, wybór opcji cichej będzie najlepszym rozwiązaniem. O ile jesteś oczywiście pewien, że otrzymasz od niego zapłatę.

 

Kiedy warto skorzystać z faktoringu odwrotnego?

Faktoring odwrotny to usługa firm faktoringowych skierowana do przedsiębiorców, którzy otrzymują faktury od swoich dostawców. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, to faktoring odwrotny pozwoli ci na uregulowanie własnych faktur ze środków faktora. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz wynegocjować lepsze warunki umowy ze swoimi dostawcami poprzez zaoferowanie im krótszego okresu rozliczenia faktury. To świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którym zależy na utrzymaniu atrakcyjnych cen i dobrych relacji z własnymi kontrahentami poprzez szybką płatność za dostarczony towar czy zrealizowaną usługę. Jednocześnie pozwala ono na zachowanie płynności finansowej i de facto wydłuża termin płatności, jaki ustalił Twój dostawca.

Decyzja o wyborze konkretnej usługi faktoringowej nie zawsze jest łatwa. Jednak, jeśli dokładnie przeanalizujesz swoje potrzeby i możliwości oraz kontrahentów, z którymi współpracujesz, na pewno znajdziesz rodzaj faktoringu, który spełni Twoje oczekiwania. Podobnie jest z firmami faktoringowymi. Ich usługi możesz porównać dzięki naszemu aktualnemu rankingowi firm faktoringowych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *