Kredyt obrotowy czy kredyt inwestycyjny — wybieramy kredyt dla firmy

Kredyt obrotowy czy kredyt inwestycyjny — wybieramy kredyt dla firmy

mężczyzna w graniturze wskazujący na jedną z grafik na przeźroczystym ekranie

Twoja firma potrzebuje zastrzyku dodatkowej gotówki? W każdym banku znajdziesz wiele ofert kredytowych dla przedsiębiorców takich jak Ty. Pytanie tylko, o jaki kredyt dla firm powinieneś się starać. I choć opcji jest wiele, dziś pomożemy Ci wybrać pomiędzy kredytem obrotowym a kredytem inwestycyjnym.

 

Jakie są rodzaje kredytów dla firmy?

Banki prześcigają się w tworzeniu specjalnych ofert dla firm. Jako przedsiębiorca możesz sięgnąć po tradycyjną pożyczkę gotówkową, kredyt obrotowy, kredyt inwestycyjny, a nawet kredyt deweloperski lub hipoteczny. Co więcej, w przypadku niektórych firm może wystarczyć zwykła karta kredytowa. Jeśli jest odpowiedni wykorzystywana, stanowi świetny sposób na dodatkową gotówkę praktycznie za darmo. I choć jest to ciekawa alternatywa, to musimy przyznać, że większość przedsiębiorców potrzebuje jednak bardziej klasycznego rozwiązania. Stąd ogromna popularność kredytów obrotowych i kredytów inwestycyjnych dla firm. Najwyższy czas przyjrzeć się, na czym polega każdy z nich.

 

Kredyt obrotowy dla firm – co to jest?

Kwestię kredytu obrotowego poruszaliśmy już na Firmowej Kasie (koniecznie zajrzyj do artykułu „Na czym polega kredyt obrotowy”). Przypomnijmy jednak, że kredyt obrotowy służy do finansowania bieżących wydatków w firmie. Możesz przeznaczyć go na dowolny cel, związany z prowadzoną przez Ciebie działalnością: wyposażeniem biura, uregulowaniem zobowiązań, zakupem surowców, czy rozliczeniem się z urzędami i pracownikami. Kredyt obrotowy zwykle przyznawany jest na stosunkowo krótki okres, zazwyczaj 3 lata, który jednak może zostać automatycznie wydłużony.

Co równie ważne, kredyt obrotowy występuje w dwóch formach:

  • w rachunku bieżącym,
  • w rachunku kredytowym.

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym przypomina debet na koncie osobistym. W ramach takiego kredytu otrzymujesz dodatkowe środki, z których możesz skorzystać zawsze, gdy stan finansów Twojej firmy będzie niewystarczający. W takim przypadku każda wpłata na konto firmowe, np. opłacenie faktury przez kontrahenta, automatycznie zmniejszy powstały debet.

Natomiast kredyt obrotowy w rachunku kredytowym wiąże się z założeniem dodatkowego konta (zobacz polecane przez nas konta dla firm), na które trafią otrzymane z banku środki. Możesz je wydać w dowolnym momencie, jednak spłata takiego kredytu musi być zgodna z przyjętym wcześniej harmonogramem. Mogą to być comiesięczne stałe raty lub inne dowolnie ustalone kwoty i terminy.

Planujesz zaciągnąć kredyt dla firm? Sprawdź, jak obliczyć ratę takiego kredytu.

 

Kredyt inwestycyjny – co to jest?

Kredyt inwestycyjny powstał z myślą o dużych wydatkach, jakie od czasu do czasu niezbędne są w każdej firmie. To właśnie składając wniosek o kredyt inwestycyjny, możesz liczyć na sporą kwotę, którą przeznaczysz np. na zakup lub remont nieruchomości, zakup nowych maszyn lub technologii czy też spłatę innego kredytu inwestycyjnego. I choć masz wiele możliwości co do tego, jak taki kredyt wykorzystać, to jednak są one ograniczone. Przede wszystkim wynika to z faktu, że kredyt inwestycyjny możesz przeznaczyć tylko i wyłącznie na ten cel, ze względu na który został on przyznany.

Poza tym otrzymanie kredytu inwestycyjnego wymaga wpłacenia określonego wkładu własnego. Jednak z drugiej strony, kwota kredytu inwestycyjnego może być naprawdę wysoka, a okres jego spłaty rozłożony zostaje na wiele lat.

 

Kredyt obrotowy czy kredyt inwestycyjny – oto jest pytanie

Czas na podjęcie decyzji, który rodzaj kredytu będzie najlepszy w Twojej sytuacji. Wiele zależy od tego, na co chcesz przeznaczyć otrzymane pieniądze.

Jeśli kredyt planujesz przeznaczyć na różne firmowe wydatki, najlepszy będzie kredyt obrotowy. W takim przypadku masz sporą dowolność, na co wydasz pieniądze. A dopóki będą to wydatki firmowe, nie będziesz się musiał nikomu z nich tłumaczyć. Jednak taka wolność nieco kosztuje, ponieważ kredyt obrotowy jest droższy od kredytu inwestycyjnego. Za to niejako w zamian możesz liczyć na prostsze procedury związane z otrzymaniem finansowania.

Z kolei uzyskanie kredytu inwestycyjnego jest o wiele trudniejsze. Jednak często jest to jedyny sposób, aby sfinansować kosztowne inwestycje. Poza tym na korzyść tego rozwiązania przemawiają niższe koszty kredytowania oraz długi okres spłaty kredytu, dzięki czemu comiesięczne raty nie obciążają firmowego budżetu.

Jednak zanim zdecydujesz się na konkretny kredyt dla firm, dokładnie policz, jakich środków potrzebujesz. Może wprawdzie musisz przeprowadzić pewne modernizacje w firmie, ale nie są one na tyle kosztowne, aby brać kredyt inwestycyjny? Czasem zwykły kredyt obrotowy wystarczy do zakupu niezbędnego sprzętu. Dzięki temu unikniesz ciągnących się procedur bankowych, a krótszy okres kredytowania zrekompensuje wyższe oprocentowanie takiego kredytu.

Poza tym zastanów się, czy faktycznie potrzebujesz kredytu dla firmy. Nie jest to wprawdzie złe rozwiązanie, ale warto rozważyć również inne możliwości. Szczególnie że obecnie możesz skorzystać z faktoringu, który zapewni płynność finansową Twoje firmy lub leasingu, pozwalającego na zakup samochodu czy urządzeń na atrakcyjnych warunkach (więcej informacji na temat różnych możliwości finansowania biznesu znajdziesz w tym artykule).

Jednak, jeśli jesteś zdecydowany, aby wziąć kredyt dla firm, znajdź najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy. Bez względu na to, czy wolisz kredyt obrotowy, czy inwestycyjny, porównaj oferty kredytów dla firm w poszczególnych bankach w naszym Rankingu Kredytów dla Firm.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *