Przedsiębiorco, porozmawiajmy o pieniądzach

Przedsiębiorco, porozmawiajmy o pieniądzach

Elegancki mężczyzna stojący w sali konferencyjnej

Zapewne nieraz słyszałeś powiedzenie, że „dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach”. Rzadko jednak ktoś dodaje, że wynika to z faktu, że chodzi o osoby, które te pieniądze po prostu mają i nie muszą zamartwiać się płaceniem podatków, rozliczaniem faktur czy wypłatą wynagrodzenia pracownikom. Jeśli jeszcze nie jesteś na tym etapie budowania swojego majątku, to o pieniądzach jak najbardziej powinieneś rozmawiać. I dużo liczyć!

 

Skąd biorą się problemy finansowe
w firmie?

Czy wiesz, że większość firm bankrutuje nie z powodu braku klientów, tylko dlatego, że mają problem
z zachowaniem płynności finansowej? Zbyt często przedsiębiorcy inwestują duże pieniądze
w wyprodukowanie i sprzedaż towaru, po czym czekają na to, aż kontrahent im za niego zapłaci. Z jednej strony wykazują spore przychody. Ba, nawet zyski. Jednak są to pieniądze zamrożone w fakturach. Nie da się za ich pomocą rozliczyć z urzędem skarbowym, pracownikami czy dostawcami. A gdy dodatkowo kontrahent spóźni się z przelewem, to zaczyna się rozpaczliwe szukanie gotówki.

Nie masz środków, aby pokryć koszty prowadzenia działalności? Sprawdź, jak poprawić płynność finansową w firmie.

 

Skąd brać środki na bieżące wydatki firmy?

Jest kilka sposobów na wyjście z takiej sytuacji. Na przykład możesz starać się o kredyt dla firm, który pozwoli Ci pokryć bieżące zobowiązania. Jednak nie jest to rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców. Przede wszystkim banki niechętnie udzielają kredytów firmom o niewielkim stażu. Poza tym może okazać się, że nie masz wystarczającej zdolności kredytowej, aby otrzymać środki, których akurat potrzebujesz. Nie zapominaj również o tym, że bank nie udzieli Ci kredytu bezinteresownie. Za uzyskanie pieniądze zapłacisz bankowi prowizję oraz odsetki. Dlatego, zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, dokładnie przelicz, czy jest ono opłacalne.

Może zamiast kredytu dla firm, warto sięgnąć po faktoring? Już dawno minęły czasy, gdy usługa ta sprawdzała się tylko w dużych przedsiębiorstwach. Obecnie bez trudu znajdziesz firmę faktoringową,
w której wynegocjujesz warunki, opłacalne z Twojego punktu widzenia. A dzięki faktoringowi zawsze będziesz miał środki na opłacenie własnych zobowiązań.

Szukasz firmy faktoringowej? Znajdź najlepszego faktora w Rankingu Firm Faktoringowych.

Pozostaje jeszcze windykacja. To nie tylko sposób na kontrahentów, którzy nie opłacają faktur na czas. Wiele firm windykacyjnych pomaga przedsiębiorcom w monitorowaniu należności, dzięki czemu kontrahenci rzadziej spóźniają się z wykonaniem należnego przelewu.

Które z tych rozwiązań będzie najlepsze w Twoim przypadku? To już zależy od sytuacji Twojej firmy. Nie musisz jednak zdawać się na intuicję. Wystarczy, że weźmiesz się za liczenie.

 

Czy wiesz, ile kosztuje Twoja firma?

Wielu przedsiębiorców nie potrafi wskazać, ile kosztuje ich miesięczne prowadzenie firmy. A gdy już się za liczenie wezmą, to okazuje się, że wydają więcej, niż im się wydaje. Oczywiście, niektórych kosztów nie jesteś w stanie uniknąć. Jednak najczęściej sporo pieniędzy w firmie ucieka na pozornie małe opłaty, które zsumowane dają całkiem wysoką kwotę.

Policz, ile płacisz za korzystanie z konta firmowego czy wykonywanie przelewów za granicę. Jeśli prowadząc biznes, musisz często wymieniać waluty, sprawdź, gdzie zrobisz to po najlepszym kursie.

Poza tym dopasuj usługi, z których korzystasz do obecnych potrzeb swojej firmy. Może nie potrzebujesz już wysokiej linii kredytowej, ponieważ korzystasz z faktoringu, więc niepotrzebnie ponosisz opłatę za niewykorzystany limit? A może zmieniły się warunki korzystania z darmowego konta firmowego i obecnie musisz za nie płacić? Pamiętaj, jeśli zmienia się to, jak prowadzisz swój biznes, dopasuj do tego usługi,
z których na co dzień korzystasz.

Nie wiesz, jak sfinansować wydatki w firmie? Porównaj najlepsze sposoby finansowania biznesu: faktoring, kredyt dla firm, leasing.

 

Zwiększy zyski dzięki negocjacjom

Jednak przede wszystkim rozmawiaj o pieniądzach. Negocjuj zarówno ze swoimi kontrahentami, jak
i odbiorcami. Może warto zaproponować tym pierwszym lepszą stawkę, jeśli szybciej opłacą faktury? Takie usługi, jak kredyt obrotowy czy faktoring pomogą Ci w przypadku faktur z odroczonym terminem płatności, ale kosztują. Dlatego policz, czy nie zyskasz więcej, dając kontrahentowi rabat w zamian za rozliczenie z góry. Z drugiej strony sam zawalcz o niższą stawkę u dostawców w zamian za natychmiastową płatność za towar. Zwłaszcza że w takiej sytuacji możesz skorzystać z faktoringu odwrotnego.

A jeśli działasz w branży, w której faktury o wydłużonych terminach płatności to codzienność, negocjuj warunki korzystania z faktoringu czy uzyskania kredytu. W przypadku gdy sytuacja finansowa Twojej firmy jest dobra, po prostu to wykorzystaj.

O pieniądzach nie tylko warto, ale wręcz trzeba rozmawiać. Zwłaszcza jeśli od tego zależy nie tylko Twój zysk, ile przetrwanie całej firmy. Także rozmawiaj, licz i analizuj finanse swojej firmy. Zrób to, zanim okaże się, że milionerem jesteś tylko na papierze, a firmowe konto świeci pustkami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *