Faktoring w branży motoryzacyjnej – czy i gdzie warto z niego korzystać?

Faktoring w branży motoryzacyjnej – czy i gdzie warto z niego korzystać?

silnik samochodowy pod maską samochodu

Faktoring to usługa, z której korzystają przedsiębiorcy z wielu branż. Nic w tym dziwnego, skoro wiele z nich zmaga się z problemem faktur o odroczonych terminach płatności. Nie inaczej jest
w przypadku branży motoryzacyjnej. Sprawdźmy zatem, na czym polega faktoring w świecie automotive.

Dla kogo przeznaczony jest faktoring
w branży motoryzacyjnej (automotive)?

Branża automotive zmaga się z wieloma wyzwaniami. W kwestiach finansowych najważniejszym z nich są faktury o odroczonych terminach płatności. Sprawiają one, że przedsiębiorca sprzedaje swój towar, ale musi czekać kilka tygodni, a nawet miesięcy na zapłatę. A w międzyczasie musi przecież zakupić kolejne surowce czy półprodukty, opłacić swoich pracowników i rozliczyć się z podatków. Skąd ma na to brać pieniądze? Właśnie z faktoringu, który pozwala na finansowanie faktur sprzedażowych jak również zakupów firmowych.

Szukasz najlepszej oferty faktoringowej? Sprawdź Ranking Firm Faktoringowych.

Dlatego też faktoring oraz faktoring odwrotny (polegający na finansowaniu faktur kosztowych, czyli zakupowych) to idealne rozwiązanie dla producentów części samochodowych i ich dostawców. Szczególnie biorąć pod uwagę fakt, że firmy faktoringowe oferują swoją usługę w opcji przejęcia ryzyka niewypłacalności kontrahenta (faktoring pełny) lub pozostawiania ryzyka po stronie przedsiębiorcy (faktoring niepełny). Poza tym firmy
z branży motoryzacyjnej mogą także skorzystać z faktoringu międzynarodowego (eksportowego lub importowego), jeśli współpracują z zagranicznymi kontrahentami.

 

Jakie są zalety faktoringu?

Najważniejszą zaletą faktoringu jest natychmiastowy dostęp do gotówki, nawet jeśli przedsiębiorca wystawia faktury o odroczonych terminach płatności. Dzięki faktoringowi pieniądze zamrożone w fakturach mogą trafić na firmowe konto nawet w ciągu godziny od przekazania faktury firmie faktoringowej czyli faktorowi. Podobnie sprawa wygląda z finansowaniem zakupów, czyli faktoringiem odwrotnym. W tym przypadku to dostawca natychmiast otrzymuje zapłatę od firmy faktoringowej, a przedsiębiorca rozlicza się z nią
w późniejszym terminie. Dzięki temu przedsiębiorca ma dostęp do surowców czy półproduktów i może prowadzić dalszą sprzedaż.

To jednak nie wszystko. Poza samym finansowaniem, firmy faktoringowe prowadzą także weryfikację kontrahentów. Dzięki temu przedsiębiorca ma pewność, że podejmuje współpracę z rzetelnym partnerem biznesowym. Do tego dochodzi jeszcze usługa monitorowania należności. W ten sposób firma faktoringowa pilnuje, aby dany kontrahent nie zapomniał opłacić swojej faktury w terminie.

Potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszej oferty faktoringowej? Sprawdź, czy warto korzystać
z usług brokera faktoringowego.

 

Jak znaleźć najlepszą ofertę faktoringową dla branży motoryzacyjnej (automotive)?

Faktem jest, że firmy faktoringowe pojawiają się jak grzyby po deszczu. Oczywiście wynika to z dużego zapotrzebowania na tę usługę, gdyż coraz więcej przedsiębiorców ma dość czekania na zapłatę faktur
o odroczonych terminach płatności. Jednak im więcej faktoringowych na rynku, tym trudniej wybrać tę najlepszą.

Jeśli szukasz faktoringu dla firmy z branży motoryzacyjnej sprawdź naszą recenzję firmy faktoringowej IFIS, która specjalizuje się w obsłudze klientów z branży automotive.

Na szczęście zawsze możesz skorzystać z Rankingu Firm Faktoringowych, dzięki którym w jednym miejscu porównasz poszczególne oferty. Nie zapominaj także, że najlepsza firma faktoringowa to ta, która świadczy dokładnie takie usługi, jakich ty potrzebujesz. Jak więc taką znaleźć? Jeśli działasz w branży motoryzacyjnej, rozejrzyj się za faktorem, który ma doświadczenie właśnie w tej branży. W ten sposób szanse na to, że faktoring spełni Twoje oczekiwania, będą największe. 

Jeśli masz dość czekania na zapłatę od kontrahentów, faktoring jest usługą dla Ciebie i Twojej firmy. Nie ma przy tym znaczenia, czy jesteś producentem części samochodowych, czy dostawcą. Jeśli zależy Ci na zachowaniu czy poprawie płynności finansowej, poszukaj oferty faktoringowej, dzięki której na Twoim koncie zawsze będą środki na niezbędne wydatki.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *