Czy warto brać kredyt konsolidacyjny dla firm?

Czy warto brać kredyt konsolidacyjny dla firm?

znak drogowy na tle nieba

Zobowiązania kredytowe w znacznym stopniu obciążają finanse Twojej firmy? Masz dość ciągłego pilnowania kilku terminów spłaty? Zamiast zastanawiać się, czy w kolejnym miesiącu stać Cię będzie na opłacenie wszystkich rat kredytowych, zamień je na jedną niższą. Jest to możliwe
w ramach kredytu konsolidacyjnego dla firm. Sprawdź, na czym polega to rozwiązanie.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Prowadzenie firmy to nie tylko dostarczanie na rynek nowych produktów i usług. To przede wszystkim umiejętne zarządzanie finansami, a także korzystanie z nadarzających się okazji. Do tego dochodzi kontrolowanie konkurencji i trzymanie jej na dystans.

Tylko że na to wszystko potrzebne są pieniądze, często przewyższające bieżące dochody firmy. Dlatego przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po kredyty, dzięki którym mogą pokryć nie tylko comiesięczne wydatki firmy, ale i niezbędne inwestycje. Jednak z czasem kumulacja takich zobowiązań staje się zbyt dużym obciążeniem dla budżetu firmy. W takim przypadku warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest kredyt konsolidacyjny. Na czym ono polega?

Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu kilku różnych zobowiązań kredytowych w jedno. Jest to rodzaj kredytu celowego, który przeznaczony jest na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Oznacza to, że kredytobiorca w ramach kredytu konsolidacyjnego nie dostaje środków bezpośrednio na swoje konto. Zamiast tego trafiają one od razu do kredytodawców w ramach zwrotu dotychczasowych kredytów.
W ten sposób wszystkie zobowiązania, które obejmuje nowy kredyt konsolidacyjny, zostają spłacone.
A zamiast kilku różnych kredytów, przedsiębiorcy zostaje do spłaty tylko jeden – kredyt konsolidacyjny. Dodatkowo oznacza to tylko jedną ratę miesięcznie.

Co jednak kluczowe, rata kredytu konsolidacyjnego będzie niższa niż suma rat kilku dotychczasowych kredytów firmowych. W rezultacie wysokość comiesięcznych zobowiązań spadnie, a w firmowej kasie zostanie więcej środków na inne wydatki. Jak to możliwe?

Szukasz dodatkowych środków dla firmy? Zapoznaj się kredytami obrotowymi dla firm.

 

Dlaczego warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego dla firm?

Najważniejszą zaletą kredytu konsolidacyjnego jest właśnie to, że zmniejsza on comiesięczne zobowiązania firmy wobec banków. Gdy postanowisz połączyć kilka kredytów w jeden, do zapłaty pozostanie Ci tylko jedna rata. A dzięki odpowiedniemu dopasowaniu okresu kredytowania będzie ona odpowiednio mniejsza. Wprawdzie taki kredyt będziesz spłacał dłużej, ale comiesięczna rata nie będzie aż takim obciążeniem dla firmowej kasy.

Poza tym kilka rat spłacanych przy okazji różnych kredytów to wiele terminów spłaty w ciągu miesiąca.
A w takim przypadku łatwo o pomieszanie dat i niezapewnienie na koncie odpowiednich środków, które mógłby ściągnąć bank. W ten sposób narażasz się na niepotrzebne odsetki i nieprzyjemności ze strony banku. A czego jak czego, ale reputacji nierzetelnego kredytobiorcy każdy przedsiębiorca powinien unikać.

Natomiast gdy zdecydujesz się na połączenie kilku kredytów firmowych w jeden, zostajesz z tylko jedną ratą, o której o wiele łatwiej pamiętać. Pod tym względem kredyt konsolidacyjny jest nie tylko opłacalny, ale i wygodny.

To jednak nie wszystko. Kredyt konsolidacyjny to również dobry sposób na „ucieczkę” od niekorzystnych zobowiązań. Jak już wspomnieliśmy, wzięcie kredytu konsolidacyjnego wiąże się z automatyczną spłatą dotychczasowych pożyczek. Dlatego, jeśli warunki kredytowe w danym banku Ci nie odpowiadają, możesz połączyć kilka kredytów w jeden w ramach kredytu konsolidacyjnego w banku, który zaoferuje Ci lepszą ofertę współpracy.

Szukasz dodatkowych środków na bieżące wydatki firmy? Sprawdź najlepsze oferty kredytowe w Rankingu Kredytów Firmowych.

 

Na co należy zwrócić uwagę przy kredycie konsolidacyjnym?

Kredyt konsolidacyjny może być dobrym sposobem na zmniejszenie obciążeń w comiesięcznym budżecie firmy. Aby jednak tak się stało, musisz zwrócić uwagę na kilka czynników, które wpływają na opłacalność takiego rozwiązania. Są to:

  • wysokość raty po konsolidacji,
  • nowy okres spłaty zobowiązania,
  • prowizja za udzielenie kredytu konsolidacyjnego,
  • RRSO,
  • wymagania zabezpieczenia.

Przy analizie oferty kredytu konsolidacyjnego koniecznie sprawdź, czy rata kredytu na pewno będzie mniejsza od sumy dotychczasowych obciążeń. W przeciwnym razie efekt kredytu konsolidacyjnego będzie przeciwny do zamierzonego. Chyba że zależy Ci na znacznym skróceniu okresu kredytowania. Zresztą jest to kolejny istotny czynnik, jaki powinieneś wziąć pod uwagę, przy wyborze kredytu konsolidacyjnego.

Starasz się o kredyt dla firm? Sprawdź, jak obliczyć ratę kredytu.

Wzięcie kredytu konsolidacyjnego wiąże się przede wszystkim z wydłużeniem okresu kredytowania. Im jest on dłuższy, tym comiesięczna rata kredytu może być niższa. Jednak im dłużej dany kredyt będziesz spłacał, tym de facto będzie on droższy. Dlatego, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dokładnie przelicz, która
z opcji będzie najbardziej opłacalna.

Przy kredycie konsolidacyjnym liczy się również wysokość prowizji pobieranej za udzielenie finansowania. Niektóre banki rezygnują z tej opłaty, w innych będziesz musiał ją uiścić. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze kredytodawcy.

Poza tym, tak jak przy każdym innym kredycie dla firm, tak i w przypadku kredytu konsolidacyjnego, powinieneś sprawdzić szczegółowe warunki kredytowania. Dotyczy to zarówno RRSO, jak i wszelkich dodatkowych zabezpieczeń kredytu dla firm (więcej informacji o zabezpieczeniach kredytu znajdziesz w tym artykule).

Kredyt konsolidacyjny to coraz popularniejsze rozwiązanie, na które decydują się zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Na pewno warto się na nie zdecydować, gdy wysokość rat dotychczasowych kredytów staje się coraz bardziej uciążliwa. A dzięki kredytowi konsolidacyjnemu możesz przywrócić równowagę zarówno w domowym, jak i firmowym budżecie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *