Na czym polega faktoring jawny?

Na czym polega faktoring jawny?

kobieta i mężczyzna na spotkaniu w biurze

Faktoring z roku na rok zyskuje na popularności wśród polskich przedsiębiorców. Według Polskiego Związku Faktorów w 2021 roku z usług faktoringowych skorzystało 26 000 firm, co stanowi wzrost o 41% w porównaniu do roku ubiegłego. Czym w ogóle jest faktoring? Na czym polega faktoring jawny i dlaczego cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Czytaj dalej, by poznać odpowiedzi na te i inne pytania.

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa, w której przedsiębiorca (zwany faktorantem) sprzedaje firmie faktoringowej (faktorowi) nieprzeterminowane faktury wystawiane na swoich kontrahentów. Faktorant otrzymuje środki za fakturę niemal od razu, a jego kontrahent dokonuje płatności zgodnie z wcześniej ustalonym terminem. To na czyje konto odbiorca faktury wykonuje przelew (faktora czy faktoranta), zależy od tego, na jaki rodzaj faktoringu zdecydował się przedsiębiorca – faktoring jawny czy cichy.

Faktoring jawny – na czym polega?

Faktoring jawny to najczęściej wybierany rodzaj finansowania. Przeciwieństwem tego rozwiązania jest faktoring cichy. W faktoringu jawnym kontrahent informowany jest o cesji wierzytelności, na którą musi wyrazić zgodę, by mogło dojść do finalizacji usługi. W przypadku faktoringu cichego nie dochodzi do przeniesienia praw do wierzytelności, a finansowanie odbywa się bez wiedzy i zgody odbiorcy faktury. Rozwiązanie to ze względu na większe ryzyko, wyższe koszty i utratę zaufania w oczach kontrahentów cieszy się zdecydowanie mniejszą popularnością wśród polskich przedsiębiorców niż faktoring jawny.

Z cesją powiązana jest wcześniej wspomniana kwestia tego, na jaki rachunek bankowy kontrahent przelewa środki. W faktoringu jawnym odbiorca faktury ma obowiązek uregulowania płatności bezpośrednio na konto firmy faktoringowej. Warto pamiętać, że faktorant powinien już na fakturze zawrzeć informację o cesji i zmianie numeru rachunku bankowego. Pozwoli to uniknąć ewentualnych nieporozumień i błędnych przelewów. Nie jest to jednak obowiązkowa praktyka.

Co w przypadku kiedy już zdarzy się pomyłka? Faktorant powinien jak najszybciej przelać środki, które otrzymał od odbiorcy na konto faktora, by ten mógł dokonać niezbędnego rozliczenia.

Sprawdźmy, jak wygląda proces faktoringu jawnego na przykładzie

  1. Pan Maciej prowadzi firmę transportową. Standardem w przypadku tej branży jest wystawianie faktur z odległymi terminami płatności od 30 do nawet 120 dni. Przedsiębiorca ma własne zobowiązania wobec pracowników, raty leasingu, koszty paliwa czy też napraw. Potrzebuje rozwiązania, które pozwoli mu uporać się z problemem zatorów płatniczych i brakiem płynności finansowej. Decyduje się więc na skorzystanie z usługi faktoringu jawnego.
  2. Pan Maciej zgłasza się do wybranej przez niego firmy faktoringowej – wypełnia wniosek, gdzie podaje dane swoich odbiorców oraz wysokość limitu faktoringowego, o jaki chce się ubiegać. Faktor przesyła do Pana Macieja warunki oraz umowę, a ten ją podpisuje. Od teraz może cieszyć się swobodnym dostępem do gotówki.
  3. W przypadku faktoringu jawnego z umową stałą wszyscy odbiorcy Pana Maciej potwierdzają cesję tylko raz.
  4. Po zrealizowaniu zleceń Pan Maciej wystawia na swoich odbiorców faktury, które następnie przekazuje do swojego faktora. Odbiorcy potwierdzają zasadność faktury (to czy odbywa się to każdorazowo, zależy od praktyk stosowanych przez danego faktora). Zazwyczaj nie ma konieczności podpisywania papierowych dokumentów. Odbywa się to ekspresowo – wystarczy jedno kliknięcie!
  5. Pan Maciej otrzymuje środki niemal natychmiast po potwierdzeniu zasadności faktury, a jego kontrahent nadal cieszy się odległym terminem płatności.
  6. Najpóźniej w ostatnim dniu terminu płatności, odbiorca Pana Macieja wykonuje przelew bezpośrednio na konto firmy faktoringowej.

Zalety i wady faktoringu jawnego

Zalety:

  • niska cena – faktoring jawny jest tańszy od faktoringu cichego (więcej o kosztach faktoringu);
  • około 80-95% kwoty z faktury trafia na konto faktoranta niemal natychmiast po potwierdzeniu jej zasadności przez odbiorcę;
  • faktor przejmuje obsługę należności, w tym m.in. kontaktuje się bezpośrednio z kontrahentem i przypomina o nadchodzącym terminie spłaty;
  • transparentność – odbiorca wie, że jego kontrahent korzysta z usługi faktoringu.

Wady:

  • konieczność uzyskania zgody na cesję wierzytelności.

Jakie firmy powinny zainteresować się faktoringiem jawnym?

Skorzystaj z faktoringu jawnego, jeżeli:

  • W Twoich umowach współpracy nie ma zakazu cesji wierzytelności;
  • Nie chcesz nic ukrywać przed swoimi klientami i chcesz budować dobre relacje – sprzedaż faktur nie musi oznaczać nic złego. Wręcz przeciwnie – świadczy o tym, że dbasz o płynność finansową swojej firmy;
  • Chcesz oferować swoim klientom dłuższe terminy płatności – korzystając z faktoringu jawnego, Ty zyskujesz środki niemal od razu, a Twoi klienci dostają więcej czasu na spłatę zobowiązania – wygrywają obie strony;
  • Chcesz rozwinąć swoją firmę, ale potrzebujesz środków na regulowanie bieżących zobowiązań i realizację nadarzających się inwestycji;
  • Twoja firma nie ma zdolności kredytowej np. przez to, że nie spełnia bankowych wymogów co do czasu funkcjonowania i nie może ubiegać się o kredyt czy pożyczkę w banku.

Dlaczego warto wybrać ofertę PragmaGO?

PragmaGO to firma faktoringowa, która od 25 lat dostarcza kapitał polskim mikro, małych i średnim przedsiębiorcom. Co nas wyróżnia?

  • Bezpłatny wniosek całkowicie online;
  • Strefa klienta 24/7;
  • Wsparcie opiekuna/doradcy klienta – na etapie wnioskowania, jak również w trakcie współpracy;
  • Do wyboru w zależności od potrzeb – finansowanie stałe (faktoring online) lub finansowanie pojedynczych faktur (w ofercie jako finansowanie faktur).

Co więcej, PragmaGO ma w swojej ofercie także szereg innych usług, które mogą pomóc zabezpieczyć finanse Twojej firmy, takie jak finansowanie podatków, czy finansowanie zakupów.

Wypełnij darmowy formularz i poznaj szczegóły oferty faktoringu od PragmaGO.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *