Na czym polega kredyt dla firm bez BIK?

Najlepsze oferty finansowe dla Twojej firmy

Na czym polega kredyt dla firm bez BIK?

kredyt dla firm bez bik

Kredyt dla firm to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozyskanie dodatkowych środków na prowadzenie działalności. W zależności od rodzaju kredytu pozwoli on na finansowanie bieżących zobowiązań lub inwestycji. Choć obecnie uzyskanie kredytów dla firm jest coraz prostsze, nie każdy przedsiębiorca może liczyć na przychylność banków w tym zakresie. Szczególnie gdy w przeszłości miał problem ze spłatą swoich zobowiązań. Nie oznacza to jednak, że taka firma nie ma obecnie szans na uzyskanie kredytu. Wprost przeciwnie, właśnie z myślą o takich przedsiębiorcach banki wprowadziły kredyt dla firm bez BIK. Na czym polega to rozwiązanie? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.

 

Czy warto korzystać z kredytów dla firm bez BIK?

Bez dostępu do odpowiednich środków żadna firma nie ma szans na rozwój, który pozwoliłby jej utrzymanie się na rynku, nie mówiąc już o wyprzedzeniu konkurencji. Nawet najlepszy produkt czy usługę trzeba nieustannie udoskonalać, a wykorzystywany w firmie sprzęt czy maszyny wymagają regularnej wymiany, czy napraw. Takie inwestycje są często niemożliwe bez zewnętrznego źródła dofinansowania, właśnie w postaci np. kredytu dla firmy. Poza tym wiele firm potrzebuje kredytu, aby w ten sposób finansować bieżącą działalność, czyli opłacać dostawców, pracowników i rozliczać się z ZUS-em czy urzędem skarbowym.

➡ sprawdź Ranking Kredytów dla Firm

Pomimo tych oczywistych potrzeb wciąż wielu przedsiębiorców nieufnie patrzy na kredyty dla firm. Warto sobie jednak uświadomić, że jest to przede wszystkim niezbędna inwestycja, która pomoże firmie w utrzymaniu się na rynku. Nie chodzi przecież o to, aby ze środków pozyskanych z banku zakupić najdroższy model ekspresu do kawy, czy inny sprzęt, który w żaden sposób na siebie nie zarabia. Jeśli kredyt dla firm przeznaczysz na rozwój własnej działalności, z pewnością szybko odczujesz korzyści, wynikające z podjętej decyzji o złożenie wniosku kredytowego.

 

Kto może skorzystać z kredytu dla firm bez BIK?

Jednak uzyskanie kredytu dla firmy nie zawsze jest takie proste. Przede wszystkim banki dokładnie sprawdzają potencjalnych kredytodawców, zanim wydadzą decyzję o przyznaniu danej firmie dofinansowania.

Z tego względu problem z uzyskaniem kredytu dla firm mogą mieć na przykład nowe firmy (sprawdź “Kredyt na start – jak sfinansować początki biznesu?“), które na rynku działają od niespełna roku. Na szczęście w takim przypadku przedsiębiorcy mogą liczyć na alternatywne formy finansowania działalności, takie jak chociażby faktoring tradycyjny czy sprzedaż faktur. Poza tym niektóre banki posiadają w swojej ofercie kredyty dla nowych firm, które skierowane są właśnie do przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność.

Jednak nie tylko nowi przedsiębiorcy mogą mieć trudności z uzyskaniem kredytu dla firm. Również firmy, które w przeszłości miały problem ze spłatą zobowiązań, mogą spotkać się odmową udzielenia dofinansowania przez bank. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kredytu dla firm bez BIK.

 

Czym jest BIK?

BIK to inaczej Biuro Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, w której gromadzone są informacje związane z historią finansową zarówno osób prywatnych, jak i firm. Oznacza to, że do BIK trafiają informacje o zaciąganych i spłacanych kredytach, limitach kredytowych, a także korzystaniu z kart kredytowych.

BIK poza gromadzeniem takich informacji, zajmuje się także ich udostępnianiem. To właśnie na tej podstawie analitycy banku oceniają historię oraz zdolność kredytową swoich kredytobiorców. Jeśli do tej pory dana firma zawsze na czas spłacała swoje zobowiązania, to jej ocena w BIK będzie wysoka. W rezultacie, taki przedsiębiorca może liczyć na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Jeśli jednak w raporcie BIK znajdą się informacje o zaległościach czy opóźnieniach w spłacie innych kredytów, bank z pewnością odrzuci taki wniosek o kredyt dla firmy.

W takiej sytuacji przedsiębiorcy pozostaje skorzystanie z kredytu dla firm bez BIK.

 

Czym jest kredyt dla firm bez BIK?

W przypadku kredytu dla firm bez BIK dla banku nie liczy się dotychczasowa historia kredytowa przedsiębiorstwa, a decyzja o przyznaniu dofinansowaniu opiera się na innych kryteriach. Oznacza to, że banki biorą pod uwagę przede wszystkim zdolność kredytową firmy, jej płynność finansową oraz możliwe zabezpieczenia kredytu.

Jeśli tylko bank pozytywnie oceni te elementy, firma ma spore szanse na uzyskanie niezbędnego kredytu dla firm bez BIK. Pozyskane w ten sposób środki pozwolą na inwestycje w rozwój firmy, a także opłacenie faktur czy różnych zaległych opłat.

 

Alternatywa dla kredytu dla firm bez BIK

Oczywiście kredyt dla firm bez BIK to nie jedyne rozwiązanie, które zapewnia przedsiębiorstwu uzyskanie środków niezbędnych do konkurencyjnego funkcjonowania w danej branży. Innym sposobem dofinansowania działalności są także kredyty dla firm bez zaświadczeń. W takim przypadku bank podejmuje decyzję o przyznaniu środków na podstawie oświadczenia przedsiębiorcy i takich dokumentów jak na przykład wyciąg z rachunku firmowego. Uzyskanie takiego kredytu firmowego nie wymaga wielu formalności, dzięki czemu, w przypadku pozytywnej decyzji, pieniądze szybko trafiają na konto przedsiębiorcy.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest leasing (sprawdź Leasing Ranking Ofert). Zamiast kupować firmowy samochód czy niezbędny sprzęt na kredyt dla firm bez BIK, możesz go po prostu wziąć w leasing.

Obecnie wielu przedsiębiorców rezygnuje z kredytów na rzecz faktoringu (sprawdź ranking firm faktoringowych) lub faktoringu odwrotnego. Dzięki temu nie muszą oni czekać na opłacenie faktur przez kontrahentów. Zamiast tego mają do dyspozycji należne pieniądze, gdy tylko przekażą wystawione faktury firmie faktoringowej. W ten sposób firmy utrzymują płynność finansową, bez konieczności zadłużania się. Pozwala to na podwyższenie własnej zdolności kredytowej, dzięki czemu, gdy kredyt dla firm okaże się naprawdę niezbędny, bank nie będzie robił problemów, aby go udzielić. Nawet jeśli ocena w BIK nie będzie zbyt wysoka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *