Faktoring dla startupów – czy warto z niego korzystać?

Najlepsze oferty finansowe dla Twojej firmy

Faktoring dla startupów – czy warto z niego korzystać?

mężczyzna w garniturze czytający gazetę biznesową

Niedawno założyłeś firmę i potrzebujesz dodatkowego finansowania aby wesprzeć rozwój Twojego biznesu? Właśnie z myślą o takich przedsiębiorcach powstała usługa faktoringu dla startupów i nowych firm. Dzięki niej od samego początku prowadzenia działalności możesz zadbać o płynność finansową swojego przedsięwzięcia. Sprawdźmy zatem, na czym polega faktoring dla startupów i kto może z niego skorzystać.

Z jakimi problemami zmagają się nowe firmy i startupy?

Choć sam proces zakładania firmy nie wiąże się z dużymi wydatkami, to rozpoczęcie faktycznej działalności często wymaga sporych nakładów finansowych. Zwłaszcza że startujący biznes rzadko generuje wystarczające przychody, aby pokryć z nich ważne inwestycje czy pierwsze zobowiązania. Na tym etapie działalności każda płatność od klienta jest na wagę złota. Jednak pozyskania kontrahenta często wymaga kompromisów, takich jak wystawianie faktur o odroczonych terminach płatności. Tylko że w przypadku nowej firmy lub startupu takie działanie może doprowadzić do problemów finansowych, zanim dany biznes rzeczywiście się rozkręci i zacznie generować stały dopływ gotówki. Stąd duża popularność faktoringu dla nowych firm.

Szukasz najlepszej oferty finansowania faktur lub zakupów? Sprawdź nasz ranking firm faktoringowych.

 

Czym jest faktoring dla startupów i nowych firm?

Faktoring to usługa, dzięki której przedsiębiorca natychmiast otrzymuje zapłatę za wystawioną fakturę.
Z tego powodu jest to idealne rozwiązanie dla firm, które muszą wystawiać faktury o odroczonych terminach płatności, a potrzebują gotówki “na już”. Jak wygląda to w praktyce?

Załóżmy, że Twój kontrahent oczekuje terminu płatności wynoszącego 60 dni. W tym czasie nie masz ani towaru, bo wydałeś go klientowi, ani środków na zakup kolejnych surowców. Do tego musisz spłacić swoje zobowiązania wobec pracowników, urzędów, czy też własnych dostawców. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Otóż, zamiast czekać na zapłatę od kontrahenta, skorzystaj z usług firmy faktoringowej. Dzięki temu
w ciągu kilku dni otrzymasz kwotę do 100% wartości faktury brutto, pomniejszoną o prowizję faktora. W ten sposób będziesz miał natychmiastowy dostęp do żywej gotówki, którą możesz wydać na dowolny cel.
A Twój kontrahent może na spokojnie opłacić fakturę w ustalonym wcześniej terminie.

Zobacz również jak skorzystać z faktoringu bez BIK i KRD.

 

Dlaczego warto korzystać z faktoringu dla nowych firm i startupów?

Zacznijmy od tego, że faktoring to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej firmie, która wystawia faktury o odroczonych terminach płatności – zarówno w startupie jak i w firmie długo istniejącej na runku, oraz zarówno w małej jak i dużej firmie. A dlaczego powinny po niego sięgać firmy, które dopiero co wchodzą na rynek lub tak zwane startupy?

Twoja firma obsługuje zagranicznych klientów? Zapoznaj się z faktoringiem eksportowym.

Przede wszystkim faktoring jest usługą o wiele łatwiej dostępną niż na przykład kredyt dla firm. Wynika to z tego, że firma faktoringowa finansuje fakturę za wykonaną usługę lub sprzedany towar. Oznacza to, że faktor wypłaca przedsiębiorcy pieniądze należne za sprzedaż która już się odbyła, tylko nieco wcześniej niż zrobi to jego kontrahent. Dlatego
z faktoringu można korzystać niemalże od pierwszego dnia działalności. W przypadku kredytów dla firm sytuacja jest nieco inna. Bank nie ma pewności, że dane przedsięwzięcie będzie udana, więc oferuje finansowanie firmom, które już od jakiegoś czasu są obecne na rynku. Oczywiście są również oferty kredytów dla nowych firm i startupów, ale ich uzyskanie wiąże się z wieloma formalnościami i jest czasochłonne. Dlatego, jeśli masz już pierwszych klientów, wybierz faktoring, a decyzję o ewentualnym kredycie dla firm zostaw na większe inwestycje.

Kolejną zaletą faktoringu jest fakt, że jest to bardzo elastyczna usługa, którą można dopasować do własnych potrzeb. Wszystko zależy od tego, ile faktur i jakie kwoty, chcesz otrzymywać w ramach faktoringu. Dzięki temu zakres finansowania może wzrastać wraz z rozwojem Twojej firmy.

W czasach, gdy faktury o odroczonych terminach płatności są w zasadzie codziennością, warto postawić na faktoring gdy prowadzi się startup, który potrzebuje gotówki aby utrzymać płynność finansową i nie może pozwolić sobie na wielotygodniowe czekanie na spływ należności od klientów. W ten sposób zawsze masz pieniądze na koncie i nie musisz martwić się, jak opłacić własne zobowiązania. Jeśli tylko masz kontrahentów, Twój biznes na pewno będzie się rozwijał. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *