Jak założyć własną firmę krok po kroku?

Najlepsze oferty finansowe dla Twojej firmy

Jak założyć własną firmę krok po kroku?

filiżanka kawy stojąca przed otwartym laptotem i dokumentami

Masz dość pracy na etacie? Planujesz założyć własną działalność gospodarczą i przejść na swoje? Zanim zaczniesz zarabiać, musisz najpierw zarejestrować firmę. Na szczęście od strony formalnej nie ma w tym nic trudnego. Sprawdź zatem, jak założyć własną firmę.

 

Jak zarejestrować firmę w Polsce?

Sam proces zakładanie firmy w Polsce nie jest skomplikowany. Dotyczy to zwłaszcza jednoosobowych działalności gospodarczych, które nie wymagają sporządzania żadnej umowy czy aktu założycielskiego. Tak naprawdę wszystkie formalności możesz załatwić w CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji
o Działalności Gospodarczej
. Co więcej, nie powinno zająć Ci to więcej niż jeden dzień. Szczególnie że firmę w CEIDG możesz zarejestrować osobiście, online, a także przez telefon. Dodajmy jeszcze, że działalność CEIDG podlega Ministerstwu Finansów.

 

Jak założyć firmę przez internet?

Aby założyć firmę, musisz przede wszystkim wypełnić odpowiedni formularz, który znajdziesz na stronie CEIDG. Jeśli chcesz wszelkie formalności załatwić przez internet, formularz ten musisz podpisać za pomocą podpisu elektronicznego lub poprzez Profil Zaufany.

Co ważne, Profil Zaufany założysz poprzez bank, urząd gminy lub miasta oraz urząd skarbowy. Wszystko zależy od tego, która z tych opcji jest dla Ciebie najwygodniejsza.

Wróćmy jednak do formularza, dzięki któremu zarejestrujesz własną działalność gospodarczą. Musisz
w nim określić rodzaj działalności, jaką masz zamiar wykonywać. Do tego służą kody PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Jak tylko przekażesz formularz do CEIDG, Twoja firma zostanie zarejestrowana. Zostanie Ci nadany także numer NIP oraz REGON. Poza tym CEDIG zgłosi Twoją firmę do ZUS-u. Od tej chwili możesz prowadzić działalność, ale czeka Cię jeszcze kilka istotnych formalności. Mowa o:

  • założeniu konta firmowego i wyrobieniu pieczątki,
  • zgłoszeniu do ZUS-u,
  • zgłoszeniu do urzędu skarbowego
  • rejestracji jako podatnik VAT.

Obsługujesz zagranicznych kontrahentów? Sprawdź, jak wybrać najlepsze konto walutowe dla firm.

 

Jak założyć konto firmowe?

Samo założenie konta firmowego jest bardzo proste. O wiele trudniej jest zdecydować się na bank
i konkretną ofertę, gdyż jest ich naprawdę sporo. Na szczęście z pomocą przyjdzie Ci aktualny Ranking Kont Firmowych, dzięki któremu błyskawicznie porównasz poszczególne oferty (aktualny Ranking Kont Internetowych znajdziesz tutaj). Oczywiście konto dla firm zawsze można zmienić, jednak najlepiej od razu podjąć najkorzystniejszą decyzję.

 

Zgłoszenie do ZUS-u i urzędu skarbowego

Kolejnym krokiem, który musisz wykonać, gdy otwierasz firmę, jest zgłoszenie siebie samego do ZUS-u, jako osobę, za którą będziesz odprowadzał składki. Do tego dochodzi poinformowanie urzędu skarbowego o rozpoczęciu działalności, o ile będziesz płatnikiem VAT. W tym celu musisz wypełnić formularz VAT-R.

 Nie jesteś zadowolony ze swojego banku? Zobacz, jak bezpiecznie zmienić konto firmowe.

Samo założenie firmy w Polsce nie jest ani skomplikowane, ani czasochłonne. Formalności załatwisz tak naprawdę w ciągu jednego dnia. A gdy Ci się to uda, możesz od razu prowadzić swoją działalność
i zarabiać. Powodzenia! 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *