Jak działa PEKAO Faktoring?

Najlepsze oferty finansowe dla Twojej firmy

Strona Główna » Faktoring – Ranking Firm » Firmy Faktoringowe – Opinie » Jak działa PEKAO Faktoring?

 

Pekao konto firmowe

Chcesz poprawić płynność finansową przedsiębiorstwa? Wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności? Jeśli obawiasz się, że kredyty kupieckie dla stałych kontrahentów doprowadzą do zatorów płatniczych, zainteresuj się faktoringiem, czyli finansowaniem faktur. Usługa jest dostępna w Pekao Faktoringspółce związanej z Bankiem Pekao. Dzięki niej otrzymasz pieniądze nawet w dniu wystawienia faktury, a nie za 4 miesiące. Sprawdź aktualną ofertę wieloletniego lidera na rynku faktoringowym w Polsce.

Parametry oferty Pekao Faktoring

Opłaty
 • ustalane indywidualnie
 • od 0,8% sfinansowanej kwoty brutto miesięcznie w Płynnościomacie Classic
 • od 0,9% limitu w Płynnościomacie Abonament
Limit faktoringowy
 • ustalany indywidualnie
 • od 30 000 zł do 1 500 000 zł w Płynnościomacie
Waluty PLN i obce
Faktoring cichy Nie
Obsługiwane firmy MŚP, duże przedsiębiorstwa, korporacje
Faktoring odwrotny Tak

 

Skorzystaj z faktoringu

Czy jest PEKAO Faktoring?

Pekao Faktoring finansuje faktury z odroczonym terminem płatności już od 20 lat. Spółka, będąca częścią grupy bankowej, jest jednym z założycieli PZF – Polskiego Związku Faktorów.

Faktor zajmuje się także inkasem należności. To oznacza, że działa w imieniu dostawców towarów, przyjmując płatności od odbiorców. Pieniądze są przekazywane dostawcom, którzy mają wgląd do skrupulatnej ewidencji i mogą liczyć na działania dyscyplinujące nieterminowych kontrahentów. W ofercie znajduje się również faktoring dla jednostek samorządowych. Ponadto Pekao Faktoring zachęca do kontaktu przedsiębiorców, którym chodzą po głowach inne pomysły na finansowanie firm. Faktor deklaruje świadczenie unikalnych usług – z dopasowaniem do specyfiki danej branży.

 

Ranking Firm Faktoringowych

I. Faktoring dla małych firm:

🥇 Monevia
4.9/5
🥈 Finea
4.7/5
🥉 FaktorOne
4.5/5
4. FlexIdea
4.6/5
5. SMEO
4.9/5
6. eFaktoring NFG
4.5/5

II. Faktoring dla firm średniej wielkości:

PragmaGO
- Oferta wyróżniona dla firm średniej wielkości
eFaktor
- Oferta wyróżniona dla firm średniej wielkości
FlexIdea
- Oferta wyróżniona dla firm średniej wielkości
Factris
Bibby Financial Services
FaktorOne

III. Faktoring dla dużych firm:

BNP Paribas Faktoring
- Oferta wyróżniona dla dużych firm
Bibby Financial Services
- Oferta wyróżniona dla dużych firm
Factris
- Oferta wyróżniona dla dużych firm

➡ Sprawdź też pełny Faktoring Ranking

 

Kiedy warto skorzystać z Pekao Faktoring?

Faktoring od Pekao to usługa przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy:

 • wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności,
 • rozważają różne źródła finansowania bieżących wydatków,
 • zamierzają się zabezpieczyć na wypadek niewypłacalności kontrahenta,
 • nie chcą zajmować się osobiście windykacją przeterminowanych należności,
 • starają się o uzyskanie skonta u dostawców, czyli rabatu za płatność zrealizowaną na długo przed wyznaczonym terminem.

 

Na czym polega finansowanie faktur sprzedażowych przez Pekao Faktoring?

Pekao Faktoring pomaga przedsiębiorcom w utrzymaniu płynności finansowej. Można powiedzieć, że faktoring likwiduje wielotygodniowe, a nawet kilkumiesięczne czekanie na zapłatę za sprzedane towary czy wykonane usługi.

 1. Przedsiębiorca (faktorant) dostarcza Pekao Faktoring (faktorowi) kopię faktury i ewentualne dodatkowe dokumenty, które potwierdzają realizację usługi lub dostarczenie produktów kontrahentowi (dłużnikowi faktoringowemu).
 2. Na tej podstawie firma faktoringowa wypłaca klientowi od 80% do 100% wartości brutto faktury (zaliczkę) w zależności od rodzaju finansowania.
 3. Pozostała kwota (depozyt) jest przelewana na konto przedsiębiorcy po uregulowaniu należności przez kontrahenta.
 4. Przedsiębiorca otrzymuje pieniądze, które byłyby zamrożone w fakturach przez 30, 60, 90, a nawet 120 dni.
 5. Faktury są finansowane w ramach przyznanego limitu faktoringowego, który jest zależny od wysokości obrotów przedsiębiorcy. Każda spłata odnawia limit.

 

Rodzaje faktoringu sprzedażowego w Pekao Faktoring

 • Faktoring niepełny (z regresem) – w tym modelu ryzyko niewypłacalności kontrahenta pozostaje po Twojej stronie. To oznacza, że jeśli kontrahent nie zrealizuje przelewu w wyznaczonym terminie, zwrócisz faktorowi zaliczkę (od 80% do 90% wartości brutto faktury). Trzeba jednak podkreślić, że według Pekao Faktoring takie sytuacje zdarzają się rzadko. Kontrahenci są na tyle zdyscyplinowani, że płacą terminowo bądź z niewielkimi opóźnieniami. Faktor zajmie się windykacją miękką i twardą za Twoją zgodą.
 • Faktoring pełny (bez regresu) – obejmuje przeniesienie ryzyka niewypłacalności kontrahenta w całości lub części na firmę faktoringową. Dzięki temu rozwiązaniu zachowujesz zaliczkę, kiedy odbiorca faktury nie zapłaci w terminie. Faktor zajmie się windykacją, nie angażując Cię w odzyskiwanie należności. W Pekao Faktoring zaliczka wynosi maksymalnie 90% wartości brutto faktury i jest wypłacana najpóźniej kolejnego dnia roboczego.
 • Faktoring eksportowy pełny – jest przeznaczony dla przedsiębiorców sprzedających towary odbiorcom zagranicznym. Faktor wypłaca do 100% wartości brutto. Zaliczka jest obliczana w walucie faktury, co wyklucza niekorzystne ryzyko kursowe. W faktoringu międzynarodowym może uczestniczyć aż 2 faktorów – krajowy i zagraniczny.
 • Faktoring importowy – korzystają z niego firmy sprowadzające towary z zagranicy. Faktor udziela gwarancji zapłaty za polskiego importera, dzięki czemu zyskuje większe zaufanie u dostawców. W efekcie możesz osiągnąć nie tylko wyższą konkurencyjność i rabaty za przyspieszone płatności, ale także wynegocjować lepsze warunki umowy handlowej.

Ponadto Pekao Faktoring oferuje „transakcje niestandardowe”. Zalicza się do nich faktoring mieszany, czyli połączenie faktoringu pełnego i niepełnego, oraz faktoring odwrotny, czyli finansowanie zakupów.

 

Pekao Faktoring z perspektywy odbiorcy faktury

Z punktu widzenia kontrahenta prawie nic się nie zmienia. Dlaczego prawie? Po pierwsze – w faktoringu jawnym kontaktuje się z faktorem, który potwierdza przedmiot i wartość faktury. Po drugie – przelewa należność bezpośrednio na konto firmy faktoringowej (jest wskazane na dokumencie). W faktoringu cichym, którego nie oferuje Pekao Faktoring, odbiorca faktury nie ma pojęcia o jej sfinansowaniu. Cesja wierzytelności jest ukryta. Kontrahent przelewa pieniądze na konto przedsiębiorcy, a ten wysyła je faktorowi.

Trzeba jeszcze podkreślić, że Pekao Faktoring nie tylko monitoruje status wierzytelności, ale także windykuje dłużnika na życzenie klienta. Działania zmierzające do odzyskania należności zaczynają się od windykacji miękkiej, czyli np. wysyłania monitów. Jeśli wezwania nie przyniosą efektów, faktor rozpocznie windykację twardą, czyli wkroczy na ścieżkę sądową. 

 

Jakie faktury finansuje Pekao Faktoring?

Faktoringiem mogą zostać objęte nieprzeterminowane i bezsporne faktury z terminem płatności do 120 dni. Umowa handlowa z kontrahentem krajowym lub zagranicznym nie może zawierać zakazu cesji wierzytelności. Ponadto Pekao Faktoring wymaga właściwego udokumentowania należności, np. w formie potwierdzenia odbioru towaru.

 

Czym jest Płynnościomat?

O ile duże przedsiębiorstwa i korporacje z potężnymi obrotami mają wyśrubowane wymagania, o tyle mikro- i mali przedsiębiorcy zwykle potrzebują podstawowych usług faktoringowych. Z myślą o nich powstał Płynnościomat – uproszczone finansowanie faktur online przez Pekao Faktoring. Ta usługa cechuje się odmiennymi warunkami w porównaniu z faktoringiem dla większych firm, np. wyklucza finansowanie faktur wystawionych na zagranicznych kontrahentów.

 

Dla kogo jest Płynnościomat?

Skorzystaj z Płynnościomatu od Pekao Faktoring, jeśli:

 • należysz do sektora MŚP,
 • firma jest zarejestrowana w Polsce,
 • prowadzisz aktywnie (!) działalność od 12 miesięcy,
 • wystawiasz faktury na minimum 100 zł odbiorcom krajowym,
 • preferujesz terminy płatności od 3 do 90 dni,
 • nie widzisz przeciwskazań do poinformowania kontrahentów o faktoringu.

 

Jak działa Płynnościomat?

Płynnościomat jest dostępny w wariancie Classic (z umową na czas nieokreślony) lub Abonament (z umową na 12 miesięcy z opcją przedłużenia).

W standardowej opcji opłacasz prowizję przygotowawczą (naliczaną na podstawie limitu) oraz prowizję operacyjną (liczoną od sfinansowanej kwoty). Pekao Faktoring podaje, że przeciętna stawka wynosi ok. 2,6 zł dziennie za fakturę opiewającą na 10 000 zł.

W abonamencie co prawda nie opłacasz prowizji przygotowawczej, ale ponosisz stałą opłatę co miesiąc. Faktor nalicza minimum 0,9% od przyznanego limitu miesięcznie – niezależnie od liczby i wartości faktur. Limit wynosi od 30 000 zł do 1 500 000 zł. Maksymalna zaliczka to 90% wartości brutto.

 

Jak skorzystać z oferty?

Aby nawiązać współpracę z Pekao Faktoring, musisz wypełnić prosty formularz kontaktowy na stronie faktora. Zadzwoni do Ciebie doradca, który pomoże Ci dopasować usługi do profilu biznesu. Po ustaleniu szczegółów udasz się do najbliższej placówki Pekao, gdzie podpiszesz umowę. Faktor udzieli Ci dostępu do platformy, za pośrednictwem której będziesz zgłaszać faktury do sfinansowania i generować raporty związane z wykupionymi wierzytelnościami.

 

Formularz kontaktowy Pekao Faktoring

Formularz kontaktowy Pekao Faktoring. Źródło: https://www.pekaofaktoring.pl/index_full.php?page=5&form=1

 

Tak samo proste jest złożenie bezpłatnego wniosku o usługę Płynnościomat. W formularzu zgłoszeniowym podajesz NIP, imię i nazwisko, numer telefonu oraz e-mail. Przygotuj także wyciąg z konta firmowego z ostatnich 6 miesięcy – nie musisz mieć rachunku w Banku Pekao. Po rozmowie z ekspertem otrzymasz ofertę. Wystarczy zaakceptować warunki i podpisać umowę, aby rozpocząć finansowanie faktur przez platformę My Factor.

 

Złożenie wniosku o Płynnościomat

Złożenie wniosku o Płynnościomat. Źródło: https://plynnosciomat.pl/co-to-jest-plynnosciomat/

 

Ile kosztuje faktoring od PEKAO?

Pekao Faktoring wycenia usługę faktoringu indywidualnie, analizując m.in. obroty przedsiębiorcy czy kondycję finansową stałych kontrahentów. Na ostateczną kwotę wpływają np. stawki WIBOR, marża, a także opłaty za ewentualne dodatkowe usługi. Koszt faktoringu pełnego jest podwyższony przez ubezpieczenie należności – albo wybierasz polisę na własną rękę, albo ubezpieczasz wierzytelność za pośrednictwem Pekao Faktoring.

 

Kalkulator Płynnościomat

Kalkulator finansowania faktur w Płynnościomacie. Źródło: https://plynnosciomat.pl/co-to-jest-plynnosciomat/

 

➡ Zapoznaj się również z ofertą innych produktów finansowych od Pekao:

 

PEKAO Faktoring – opinie

Już dziś możesz dołączyć do klientów Pekao Faktoring, którzy rozwiązali poważne problemy finansowe, korzystając z finansowania faktur z odroczonym terminem płatności. Faktoring nie tylko przyspieszył otrzymywanie pieniędzy za towary i usługi, ale także wsparł przedsiębiorców w rozwoju firmy, potęgowaniu sprzedaży i nawiązywaniu nowych relacji biznesowych. Dzięki faktoringowi możesz udzielać kredytów kupieckich, nie stresując się wahaniami płynności finansowej przedsiębiorstwa.

 

Zalety Pekao Faktoring

Jednym z największych atutów Pekao Faktoring jest szeroka oferta i elastyczne podejście do indywidualnych potrzeb faktorantów. Ponadto spółka ma wieloletnie doświadczenie w wielu branżach – budowlanej, handlowej, przemysłowej, transportowej czy usługowej.

 • Pekao Faktoring świadczy „transakcje niestandardowe. Jeśli wcześniej testowane firmy faktoringowe nie stawiały czoła Twoim specyficznym oczekiwaniom, przekonaj się, co zaproponuje Ci wieloletni lider na rynku.
 • Funkcja Nawigator ułatwia wstępny wybór faktoringu. Wystarczy uruchomić prosty quiz i odpowiedzieć na kilka łatwych pytań.

 

Nawigator Pekao Faktoring

Prosty quiz w Nawigatorze Pekao Faktoring. Źródło: https://www.pekaofaktoring.pl/index_full.php?page=4

 

 • Faktoring krajowy i eksportowy jest świadczony w wersji pełnej. Dzięki temu rozwiązaniu możesz zabezpieczyć się przed skutkami niewypłacalności kontrahentów. Zachowasz zaliczkę, a faktor zajmie się windykacją.
 • Przedsiębiorcy z sektora MŚP mogą korzystać z Płynnościomatu. Co prawda ta usługa jest okrojona, ale oferta standardowa i abonamentowa spełnia podstawowe wymogi mikro- i małych firm, które potrzebują finansowania do 1 500 000 zł.
 • Na etapie wnioskowania konsultujesz się z doradcą. Po podpisaniu umowy zyskujesz indywidualnego opiekuna. Pekao Faktoring podkreśla, że stawia na partnerskie relacje.

 

Wady Pekao Faktoring

Jako minus faktoringu w Pekao można wskazać konieczność kontaktu z doradcą przed podpisaniem umowy. Chociaż niektórzy przedsiębiorcy woleliby uruchomić finansowanie faktur online bez żadnych rozmów, trzeba przyznać, że profesjonalne wskazówki pomagają dopasować rodzaj faktoringu do biznesu.

Wadą faktoringu bankowego jest uwzględnienie stawki WIBOR w kosztach usługi. Ten wskaźnik jest zależny od głównej stopy procentowej. Jej podwyżka pociąga za sobą wzrost WIBOR-u, co oznacza także wyższe opłaty za faktoring. Na szczęście można je włączyć do kosztów uzyskania przychodu, redukując podstawę opodatkowania.

 

Dane kontaktowe Pekao Faktoring:

✉ Adres e-mail: kontakt@pekaofaktoring.com.pl
📞 Numer telefonu: 801 800 079
📍 Adres:

ul. Krakowskie Przedmieście 64
20-076 Lublin

🌐 Strona internetowa: www.pekaofaktoring.pl
📋 NIP: 7121019686

 

Najczęściej zadawane pytania o faktoring w Pekao

Czy można skorzystać z faktoringu w Pekao, jeśli umowa handlowa zawiera zakaz cesji wierzytelności?

Faktor nie może zignorować zakazu cesji wierzytelności w umowie między faktorantem a kontrahentem. Jeśli klient korzystający z Płynnościomatu zgłosi fakturę wystawioną na odbiorcę, który wcześniej zakazał cesji, wierzytelność nie zostanie przeniesiona, chyba że kontrahent wyrazi zgodę.

 

Czy można zmienić limit faktoringowy w Pekao w trakcie umowy?

Tak, elastyczne warunki finansowania faktur pozwalają na bieżące dopasowywanie limitu faktoringowego do sprzedaży. Dzięki tej opcji możesz modyfikować limit tak, aby odpowiadał obrotom w danym sezonie lub zmianom w umowach handlowych.

 

Ile się czeka na zaliczkę od Pekao Faktoring?

Wgranie faktury do systemu faktora nie powinno Ci zająć więcej niż kilka minut. Uzyskanie potwierdzenia od odbiorcy faktury i zaakceptowanie jej trwa przeważnie kilka godzin. Przelew jest realizowany od razu po wydaniu pozytywnej decyzji, przy czym zaksięgowanie pieniędzy na Twoim koncie jest uzależnione od sesji Elixir (rozrachunkowych) w danym banku. Liczy się zarówno godzina „wyjścia” przelewu od Pekao Faktoring, jak i okno przyjmowania transakcji przychodzących w Twoim banku. W najlepszym scenariuszu otrzymasz pieniądze tego samego dnia, ewentualnie – kolejnego dnia roboczego.

 

 

4.3/5 - (7 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *